Ana sayfa Sağlıklı Yaşam Clean Eating Beslenme Üzerine Çekilmiş Etkileyici Belgeseller

Beslenme Üzerine Çekilmiş Etkileyici Belgeseller

434
0

Beslenme, günümüzde en sık konuşulan kavramlar arasında yerini alıyor. İnsan var olduğu sürece de her zaman konuşulacak olan beslenme kavramı gittikçe farklı bir boyuta da taşınmaya başlıyor. Besinlerin tarlaya ekilişinden sofralarımıza gelmesine, vücudumuzda farklı etkilere yol açmasına kadar tüm aşamaları kapsayan beslenme, dikkatleri bu sayede üzerine çekmiş oluyor.

Hem besinleri, hem besinlerin oluşum sürecini, vücuda alınmasını, vücutta kullanılmasını kapsayan beslenme konusu aynı zamanda yemek yapma aşamalarını da kapsıyor. Anne karnından hayatın sonlanmasına kadar devam eden beslenme süreci ise haliyle insan yaşamının en önemli parçası haline geliyor. Konuyla ilgili artış gösteren düşünceler, araştırmalar ise insanları çok daha fazla düşünmeye sevk ediyor. Son yıllarda da beslenme adına artan ilgi, sağlık sorunları, besinler ve beslenme adına çeşitli çalışmalar yapmaya insanları itiyor. İşte bununla alakalı da çeşitli belgeseller ve yapıtlar oluşturuluyor. Bu yapıtlar da insanların yüzüne bazı gerçekleri vurmada etkili rol oynuyor.

Bizler de bu yazımızda hayatımızdaki yeri bu denli olan beslenme ile ilgili çekilmiş olan birbirinden etkileyici belgeselleri sizler için derledik.  Lezzetli seyirler. 😊

FOOD, INC. (YEMEK, LTD., 2008)

Beslenme konusundaki şüphesiz en etkileyici belgesellerden biri olan Food, Inc. Klasik ambalajlı ürünlerden çok daha farklı. Genetiği değiştirilmiş ürünlerin günümüzde çok daha fazla tartışılması ile birlikte konuyla alakalı çalışmalar ve düşünceler de artmış durumda. İşte bu belgesel de son zamanlarda sıklıkla konuşulan bu konuyu içerisinde barındırıyor. Et yemeden önce iki defa düşünmenizi sağlayacak, işin vicdani boyutunu da çok hissettirecek enfes bir belgesel.

FOOD MATTERS (GIDA MADDELERİ, 2008)

‘’Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun’’ sözünü sonuna kadar hissedeceğiniz bu belgesel beslenme ile ilgili siz çok etkileyecek bir belgesel. Tüketilen gıdaların, toprağından soframıza gelene dek geçirdiği işlemleri detaylı olarak inceleyen bir belgesel olarak Food Matters mutlaka izlenmesi gerekenler arasında yerini alıyor. Aynı zamanda ilaç sektörüne de atıflar yapılan ve değinilen belgeselde bu sektörün de iyileştirilmesi konusuna vurgu yapıyor.

HUNGRY For CHANGE (DEĞİŞİM AÇLIĞI, 2012)

2012 yılı yapımı olan bu belgesel işlenmiş şekerin çok hızlı doyuran ve çabucak da acıktıran yönü üzerinde duruyor. Her ne kadar önlemeye çalışsak da bu tür gıdaların diyet yapma sürecini de zorlaştırıyor. İşte besinlerin vücudumuza olan etkilerini ve dönüşümlerini tüm ayrıntılarıyla ele alan bu belgesel çok çarpıcı yapıtlar arasında yerini alıyor.

FORKS OVER KNIVES (ÇATALALR YERİNE BIÇAKLAR, 2011)

Günümüzde değişen beslenme alışkanlıklarımızın kanserdeki artış oranıyla doğrudan etkileşimi olduğunu yüzümüze vuran bir belgeselle daha karşınızdayız. Belgesel çoğunlukla hayvansal gıdalarla beslenildiğinde kanser oluşumunun artışını da izleyenlere sorgulatıyor.  

SUPER SIZE ME (ŞİŞİR BENİ, 2004)

Günümüzde gittikçe artış gösteren fast food çılgınlığının konu alındığı belgeselin yönetmeni, senaristi ve yapımcısı belgeselin kobaylığını da üsteleniyor. Bir ay boyunca sadece Mc Donald’s ürünleriyle beslenen yapımcı bedenindeki değişimleri de gün gün bizlerle paylaşıyor. Gerçekleri bu denli yakından görmek ise çok daha etkileyici ve akılda kalıcı oluyor.

FED UP (TIKA BASA, 2014)

Beslenmeye olan ilginin artışıyla beraber günümüzde spor alışkanlıkları da artış gösteriyor. Ancak artan spor alışkanlıkları maalesef obezitenin azalmasını sağlayamıyor. İşte aradaki bu çelişkinin sebebini sorgulayan, sorgulatan bu belgesel aynı zamanda konunun psikolojik boyutuna da değiniyor.

VEGUCATED (2011)

Vegan beslenmeyle ilgili gerçekleri ele alan bu belgeselde New York’ta yaşayan ve hayvansal ürünleri çok severek tüketen üç kişinin bir ay boyunca vegan beslenmesini içeriyor. Hem kendi iradeleriyle hem de çevresel faktörlerle mücadeleyi barındıran bu süreçte aslında en önemli etkenin çevresel faktörler olduğu da yüzümüze vuruluyor. 

FOOD CHOICES (GIDA TERCİHLERİ, 2016)

Son zamanlarda hem duymaya çok alıştığımız hem de çok rastladığımız obezite kavramını vurgulandığı bir belgesel food choices. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmiş ve çok daha sağlıklı olmuş olan bireylerin öykülerini yansıtan belgeselde obezitenin de beslenmenin de birçok boyutuna ışık tutuluyor.

FAT, SICK and NEARLY DEAD (ŞİŞMAN, HASTA VE ÖLÜMÜN KIYISINDA, 2011)

Standart belgesel formatlarından çok daha uzakta olan bu belgesel aynı zamanda ödüllü bir belgesel olma özelliği de taşıyor. Belgesel, obeziteden dolayı iflas eşiğinde olan iki insanın beslenme alışkanlıklarını ve yitirdikleri umutları ele alıyor. 

A MATTER of TASTE: SERVING UP PAUL LIEBRANDT (2011)

Şef olan Paul Liebrandt’ın adeta bir sanat haline dönüştürdüğü lezzet kavramını estetik ögelerle bizlere sunan belgesel beslenmeye farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor. Beslenmenin sağlık boyutundan daha çok lezzet ve estetik açısından değerlendirilmesini yansıtıyor. Yemek hazırlamaya üşenenler için ise hem yemek yapmayı sevdirecek hem de mutfakta sağlıklı yiyecekler hazırlamayı teşvik edecek nitelikte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here