Ana sayfa Yemek Tarifleri Tavada, Fırında, Mangalda Leziz Balık Tarifleri

Tavada, Fırında, Mangalda Leziz Balık Tarifleri

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin mutfak kültüründe balığın yerinin ayrı olması düşünülemezdi. Balık demek hem sağlıklı, hem de lezzetli bir öğün demek. Zira balık etinde şeker ve karbonhidrat son derece az. Protein bakımındansa çok zengin olduğundan, sağlıklı beslenmek ve yaşamak isteyenlerin baştacıdır balık ve dolayısıyla da balık tarifleri. Yağlı balıkların % 22’si ve yağsız balıkların ise % 10’u protein içerir. İşte bu nedenlerle, son derece besleyici ve sağlıklı bir yiyecek. Balıkta bulunan proteinin %93’ünden faydalanılmasıyla, insan vücüdunun proteininden en fazla yarar sağladığı besin türü. Zira kırmızı etlerdeki ve tavuk eti gibi diğer beyaz etlerdeki protein oranları, balık etindeki kadar fazla değil. Bunun yanında, balık eti düşük karbonhidrat oranının yanısıra, madensel tuz ve mineral içeriği dolayısıyla da son derece zengin bir yüyecek çeşidi. Fosfor, iyot, flor ve kalsiyum içermesinin yanı sıra A, B1, B2, ve D vitaminleri açısından da zengin bir besin kaynağı.

Şanslıyız ki ülkemizin coğrafi konumu ve koşulları nedeniyle, denizleri balık çeşitleri açısından zon derece zengin. Hâl böyle olunca, mutfağımızdaki balık tarifleri de çok çeşitli oluyor tabii ki. Ama gelin, biz öncelikle denizlerimizde yaşayan balık türleriyle başlayalım.

Denizlerimizde yaşayan balıklar siyah etli balık, beyaz etli balık, yerli balık ve göçme balık olarak sınıflandırılırlar. Beyaz etli balıkların sindirimi siyah etlilere daha kolay olmasının yanında, jelatin içerikleri nedeniyle haşlamaları da yapılabilir. Ancak hem tavada hem de ızgarada da yapılabilirler. İrileşip daha yağlı hâle geldiklerinde tavada yağda kızartılmaları pek tavsiye edilmemekle birlikte, bunların ızgarada pişirilmeleri sağlıklı olmaları açısından daha uygun. Bu tür balıklara örnek olarak levrek, tekir, barbunya, kalkan, mercan, lüfer, kefal, çipura, kırlangıç, pisi ve dil balıkları verilebilir.

Ülkemiz karasularında yaşayan siyah etli balık sınıfındaysa palamut, torik, uskumru, kolyos, hamsi, sardalya, kılıç ve gümüş balıkları bulunuyor. Beyaz etli balık türlerine göre daha yağlı olan bu balıklar daha az jelatin içerdikleri için haşlamaya uygun türler değiller ve bunları hazmetmek diğerlerine göre daha zor.

Bu bilgilerin ışığında, size önerdiğimiz balık tarifleri aşağıda. Şimdiden afiyet olsun.