Ana sayfa Yemek Tarifleri Soslu Fırında ve Sote Tavuk Tarifleri

Soslu Fırında ve Sote Tavuk Tarifleri

Evcilleştirilmiş tavuktan elde edilen ve tür olarak beyaz et çeşidi olan tavuk eti, hem Türk Mutfağı’nda hem de dünya mutfaklarında çok yaygın olarak tüketilen, kırmızı ete göre daha az yağ içermesi ve protein oranıyla pişirme şekline göre hem hafif, hem de sağlıklı bir yiyecek seçeneği. Izgarasından haşlamasına, fırında yapılanından tavuklu salata ve makarna çeşitlerine, hatta tavukgöğsündan yapılan tatlısına kadar çok geniş bir yelpazede, çeşitli tavuk yemeği tarifleriyle çok çeşitli sıcak ve soğuk tavuk yemekleri hazırlamanız mümkün. Her ne kadar son yıllardaki organik ve besi tavuğu yetiştiriciliği sektörlerine ilişkin “Hangisi daha sağlıklı?” tartışmaları devam edip dursa da tavuk etinin ülkemizdeki tüketiminin kırmızı ete oranla gün geçtikçe artıyor olması da bir gerçek.

Tavuk etinin kırmızı ete ve hatta balık etine göre hazırlanma kolaylığı, pratikliği; diğer iki et türüne göre ulaşılabilirliğinin daha kolay ve ucuz olması, tavuk yemeği tariflerinin de yıllar içerisinde çeşitlenmesinin önemli etkenlerinden. Siz de kendinize, ailenize, arkadaşlarınıza, sevdiklerinize değişik tavuk tarifleriyle güzel yemekler hazırlayabilir, ister misafiriniz geldiğinde isterse de özel toplaşmalarınızda damaklarında güzel tatlar bırakabilirsiniz.
İster kremalı, ister haşlanmış; tatlı ekşi soslu, kremalı mantarlı, köri soslu, birbirinden farklı lezzette tavuklu tariflerimizle fark yaratabilirsiniz. Bunların haricinde tavuk köftesi, tavuk burger, çıtır tavuk tariflerini de deneyebilirsiniz.

Sevdiklerinizle sağlıklı nice sofralarda buluşmanız dileğiyle…