Ana sayfa Yemek Tarifleri Çay Saatleri için Kolay Kek Tarifleri

Çay Saatleri için Kolay Kek Tarifleri

Bilhassa kahvaltılarımızın, evde misafir ağırlamalarımızın ve öğleden sonra çay saatlerimizin vazgeçilmezi kekin sofralarımızdaki ve kalplerimizdeki yeri ayrıdır.

Her şeyden önce kek hamurunu nasıl hazırlayacağınızı temelden kavramanız, kek yapımı konusunda daha çok ustalaşmanızı sağlayacaktır. Sözgelimi unun ve hamur kabartma tozunun önceden birlikte elenmesi; nişasta, vanilya, kakao ve benzeri diğer toz malzemelerin de önceden harmanlanmış olması, bu vasıtayla bütün bu malzemelerin una eşit ve düzgün bir şekilde dağıtılması gibi güzel bir özellik sağlar. Kalıpların sıvı yağ kullanılarak değil de yalnızca katı yağın bir yağlama fırçası yardımıyla sürülmesile yağlanmaları, lezzetli kekler pişirmenin püf noktalarından biridir.

Keki hazırlarken hamur miktarı, kullanacağınız kalıbın hacmine göre değişiklik gösterecektir. “Gugelhuph” adıyla da bilinen, dilimli ve derin kek kalıplarının hacimleri de birbirlerinden farklıdır. Bu çeşit kalıpları kullanacaksanız, katı kağı bir fırça yardımıyla sürerek, mutlaka yağlamalısınız. Dilimli kapların girintili bölümleri böylece iyi ve düzgün bir şekilde yağlanmış olacaktır. Eğer arzu ederseniz, katı yağın üzerine un yahut galeta unu, haşhaş tohumu veya fındık kırığı gibi taneli malzemeler de serpebilir; kekinizi böylece hem kalıbından daha kolay çıkarabilirsiniz, hem de daha güzel görünümlü bir kek yapmış olursunuz.

Şimdi gelin hep birlikte lezzetli ıslak kek, kuru meyveli kek, limon soslu kek, kakaolu kek, havuçlu tarçınlı kek, ıspanaklı kek, çaylı kek ve üzümlü kek nasıl yapılır; kek tariflerimize bakarak öğrenelim.