Ana sayfa Yemek Tarifleri Pratik, Sıcak ve Soğuk Çorba Tarifleri

Pratik, Sıcak ve Soğuk Çorba Tarifleri

Günümüzden 10 bin yıl öncesinde çorba hazırlanarak içildiğine dair kanıtlar bulunuyor. Bilinen en eski çorba ise Çin’in Sian Antik Kenti’nde bulundu ve 2400 yıl öncesine tarihlendi. İnsanlık tarihinin çorbayla tanışması ise M.S. 3’üncü yüzyıla denk geliyor. O dönemin azizlerinden biri olan St. Patroklus, suya batırdığı arpa ekmeğine tuz ekerek yermiş ve bu, Avrupa’daki insanların karanlık çağlardan itibaren beslenme alışkanlıklarından biri olup çıkan çorbanın atası olarak kabul ediliyor. Alttaki ekmeğin üzerine su veya et suyu dökülerek yapılan ve Fransızların günümüzde ünlü bir yiyeceği olan soğan çorbası hem böyle bir geleneğin mirası, hem de bu mirasın güncel kanıtlarından biri.

Mutfağımızda genellikle yemek öncesinde tüketilen çorbanın çeşitleri de ülkemizin yörelerine, coğrafi bölgelerine göre insanların örf, adet ve geleneklerine, günlük yaşayışlarına; yapılışında kullanılan malzemelerin çeşitliliğine ve hatta hatta içlerine konulan veya üzerlerine serpilen baharatlara ve çorba tariflerine göre bile farklılık gösterebiliyor.

Çorba, bazı insanımızın yaşam alışkanlığına göre, kahvaltıda bile yenebiliyor. Kısacası, günün hangi saati olursa olsun, canı çorba çeken insanın önüne geçmek biraz zor. İster kahvaltıda sıcak bir mercimek çorbası olsun, ister yaz sıcağında soğuk ayran aşı olsun, ister kemiklerini güçlendirmek isteyenler için kelle paça çorbası olsun, ister alkolü fazla kaçıranlar için gece mis gibi bir işkembe çorbası olsun; mutfağımızın vazgeçilmezi çorbanın değişik tariflerine değinmeden olmazdı.

Birbirinden lezzetli çorba tariflerimiz aşağıda. Kolay gelsin.