Ana sayfa Yemek Tarifleri Kolay ve Yöresel Meze Tarifleri

Kolay ve Yöresel Meze Tarifleri

Doğu Akdeniz’de ve özellikle Türk Mutfağı ile Yunan Mutfağı’nda yer alan bir yiyecek gurubudur meze. Yunan, Bulgar, Sırp, Karadağ ve Türk mutfaklarında da benzer şekilde “meze” ismiyle geçmesinin nedeni de zaten Doğu Akdeniz’e özgü bir yiyecek türü olmasından kaynaklanır.

Genelde soğuk servis edilen ve ana yemek öncesinde aperatif olarak yenilen mezelerin çeşitleri gerçekten çok sayıda. Peynir, salam, yoğurt gibi basit malzemelerden hazırlanabileceği gibi barbunya, semizotu, patlıcan ve biber gibi değişik sebzelerden veyahut da midye, kalamar, karides, ahtapot, deniz börülcesi, balık gibi deniz ürünlerinden meze tarifleriyle de hazırlanabilirler.

Karın doyuracak bir ana yemekten daha ziyade, özellikle alkolün tüketildiği sofralarımızın baştacı olan mezelerin başlıcaları acılı ezme, acuka, ahtapot salatası, arnavut ciğeri, fava olarak da bilinen bakla ezmesi, barbunya pilakisi, borani, boraşı, börek, katı cacık veya haydari, Çerkez tavuğu, cevizli biber, çiğ köfte, çoban salatası, deniz börülcesi, zeytinyağlı dolma, zeytinyaplı enginar, fatuş, Gavurdağı salatası, hardalotu, humus, içli köfte veya oruk, kabak çiçeği dolması, kalamar, karides güveç, kısır, kızartma, köfte, levrek marin, midye, muhammara, patlıcan kızartması, Babagannuş adıyla da bilinen patlıcan salatası, piyaz, semizotu, roka, Rus salatası, sac kavurma, şakşuka veya köpoğlu, tarama, topik, turp otu ve zeytin piyazıdır.

Mezeler ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimizin mutfaklarının vazgeçilmezlerinin başında geliyor. Lezzeti kadar sunumuyla da sofralarda kendine has yeri olan meze çeşitlerinin arasından geleneksel malzemelerle ve doğal ürünlerle hazırlananları sizin için, aşağıdaki meze tariflerimizde derledik.