Ana sayfa Yemek Tarifleri Meyveli ve Çikolatalı Pasta Tarifleri

Meyveli ve Çikolatalı Pasta Tarifleri

Pasta kabaca, içine katılmış çeşitli malzemelerle özel bir tada sahip olan, fırında pişirilerek hazırlanmış olan hamur işi tatlısı diye tanımlanabilir. Türkçe’mizde “pasta” kelimesiyle genellikle yaş pasta kastedilir. Krema kaplı, genellikle çikolata ve taze, yaş meyveler kullanılarak yapılan, içi nemli pastalara “yaş pasta” denir. Yaş pastaların hamurlarını kabartmak amacıyla içlerine maya değil, karbonat katılır. Doğum günleri, Sevgililer Günü, evlilik, yılbaşı gibi kutlamalar dendi mi aklımıza hemen yaş pastalar gelir.

Kendi emeğinizle hazırlayacağınız çikolatalı, meyveli, muzlu, dondurmalı, bademli, kahveli, yaban mersinli gibi değişik malzemeli pastalarınızla evinizde ağırladığınız misafirlerinizin damaklarında iz bırakabilir, sevdiklerinize güzel sürprizler yapabilir, kendinizi pastalarınızla şımartabilirsiniz. Geleneksel mutfak kültürümüzdeki hamur ve süt tatlılarının yanında, değişik çeşitleriyle vazgeçilmez bir yer edinen pastaların sevdiklerinizle birlikte güzel anılarınıza daha da renk katmaları gibisi yok. Ancak pastaları illa ki pahalı pastanelerden almanız gibi bir zorunluluğunuz da olmamalı. Sizin için derlediğimiz pratik, yapılışı kolay ve hazırlaması hızlı pasta tariflerimizle kendi mutfağınızın pasta ustası olmanız gayet mümkün. Hem belki pastalarınızı tattıktan sonra tariflerini sizden isteyen komşularınız, akrabalarınız, eşiniz dostunuz da çıkar, ne dersiniz?

Özel gün ve kutlamaların olmazsa olmazı pastanızı evinizde güvendiğiniz, sağlıklı malzemeler kullanarak hazırlayıp, kendi zevkinize göre süsleyebilirsiniz. Özel günlerinizi daha da unutulmaz kılacak olan pasta tarifleri için aşağıdaki listemize bir göz atmanızı öneriyoruz.

Kolay gelsin.