Mutfakta Neler Oluyor

GECE ACIKANLARA TAVSİYELER

01-late-night-eating

Gece açlık hissi pek çok insanın yaşadığı bir histir. Gece midemiz guruldarken dünyanın en zor işlerinden biridir açlığı unutup yatağa gitmek eğer bunu başarıp yatağa giderseniz de düşüneceğiniz tek şey yemek olacaktır. Oldukça sağlıksız olan bu gece yemeleri obezite, reflü gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. İşte gece acıktığınız da size yardımcı olabilecek 8 öneri;

Devamını Oku

SUÇ PEYNİRDE DEĞİL

normandy-2068748_1920

Peynirle ilgili bildiklerinizi unutun. University College Dublin’in yaptığı son araştırma peynirin sanılanın aksine sağlıksız bir besin olmadığını ortaya koydu. Hatta fazla peynir yiyen insanlar çok peynir yemeyenlere göre daha zayıf oluyor.  Ayrıca peynir kolesterolü yükseltmiyor.

Devamını Oku

YENİ GIDA AMBALAJLAMA METODU BİRAZ TUHAF AMA DAHA SAĞLIKLI

ooho-water

Gıda ve ambalaj, ayrılmaz ikili. Etlerin çevresindeki plastiklerden, jelatin kaplamalı salatalıklara ve premium hazır yemeklerin etrafındaki parlak karton tabakalarına kadar, süpermarket rafları, alışveriş yapanların dikkatini çekecek şekilde tasarlanmış ürünlerle dolu malum. Zira yemeğin kendisi kadar satışını kolaylaştıran ve albenisini arttıran bir diğer detayı da ambalajı. Fakat bunun göz ardı edilen bir sonucu var ki o da ambalaj atıkları. Son rakamlar İngiltere’de 2015 yılında 7.3 milyon ton gıda atığı olduğunu kaydetti ve bu rakam 2012’de 7 milyon tondu. Yani gıda atıklarının oranı tüm dünyada hızla yükseliyor.

Devamını Oku

SAÇ TELİNİZ OBEZİTE EĞİLİMİNİZİ ELE VERİYOR

fat-foods-1487599_1920

Kronik stres obeziteye sebep oluyor. University College London’ın son araştırması stres altındaki insanların daha yağlı, şekerli ve kalorili şeyler yeme eğiliminde olduğunu gösterdi. 54 yaş ve üzerindeki 2527 katılımcı üzerinde yapılan araştırmada katılımcılardan 2 santimetre uzunluğunda saç teli alındı.

Devamını Oku

GÜNDE 10 PORSİYON SEBZE-MEYVE TÜKETMEYE VAR MISINIZ?

abreakey-foodphotography-fruitvegetablestilllife

Günde beş porsiyon meyve ve sebze tüketmek sağlığınız için faydalı, fakat 10 porsiyon çok daha faydalı. Imperial Colege London’ın yaptığı açıklamaya göre gün içinde yeme alışkanlıklarınızda yapabileceğiniz küçük değişiklikler sağlığınız açısından büyük değişimlere gebe.

Devamını Oku

YAKLAŞAN GIDA KITLIĞINA ÇÖZÜM ÖNERİSİ “ENTOMOFAJİ”

Wataru-Kobayashi-insects-picnic-set-BUG-BUG-8

Dünya nüfusu hızlı artışını sürdüredursun bilim insanları çok da uzak olmayacak gelecekte yaşanması muhtemel yiyecek kıtlığına çözüm arayışlarını sürdürüyor. 2050 senesinde 9 milyarı bulması beklenen dünya nüfusunda insanların hayatını kurtaracak menüler tasarlamaya devam ediyorlar.

Devamını Oku

İLK AÇIK HAVA GURME LEZZETLERİ FESTİVALİ YAKINDA!

gurmefest_konser (1)

Türkiye’nin en geniş kapsamlı Gastronomi festivali, Açık Hava Gurme Lezzetler Festivali “GurmeFest – İstanbul” için çalışmalar başladı. Sarıyer Event Garden bahçelerinde ilk kez gerçekleşecek olan “Gurmefest İstanbul” 11- 14 Mayıs 2017 tarihleri arasında yemek tutkunlarını buluşturacak.

Devamını Oku

KAHVALTI OBEZİTE DÜŞMANI

breakfast-690128_1280

Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu,  hatta mutlulukla bir alakası olduğu malumunuz. Yeni çalışmalar güne kahvaltısız başlamanın kalp hastalığı ve obezite riskini arttırdığını gösteriyor. Amerikalı araştırmacıların yaptığı çalışma ne yediğimiz kadar ne zaman yediğimizin de önemli olduğunu doğruluyor.

Devamını Oku

YENİ SAĞLIK TRENDİ: MANTAR KAHVESİ

coffee-1324126_1920

Önce yağlı kahveler, ardından cold brew’lar derken şimdi mantar kahvesi, sağlıklı yaşamın en önemli formüllerinden biri olarak kabul edilir oldu.

Devamını Oku