Ana sayfa Yemek Tarifleri Kremalı, Tavuklu, Sebzeli Makarna Tarifleri

Kremalı, Tavuklu, Sebzeli Makarna Tarifleri

Makarna, kilo aldırdığına dair yaygın ve yanlış inanışın aksine besleyiciliği, doyuruculuğu, lezzetli oluşu, tek yemek olarak yenebilmesi, pişirme kolaylığı ve pratikliği, ürün çeşitliliği; A, B1 ve B2 vitaminleri muhteviyatı ve mineraller bakımından zengin içeriği, mali açıdan ucuzluğu ve kuru bir gıda maddesi olarak uzun süre dayanabilirliği özellikleri sayesinde, günümüzde dünyadaki herkes için çok çok önemli bir gıda maddesi. Daha da ötesi, yapılan bilimsel araştırmalara göre makarna tüketiminin yoğun olduğu ülkelerde mide ve bağırsak kanserine rastlanma oranı da daha az.

Makarna, besin değerleri açısından vücudumuz için çok önemli olan A, B1, B2 vitaminleriyle demir içeriyor. Kalsiyum, fosfor, potasyum ve proteinler açısından da zengin. Örnek vermek gerekirse, 100 gram peynir soslu makarnanın protein değeri 16,10 gram’ken, 100 gram etin protein değeri 16,30 gram’dır. Makarnadaki kolesterol oranının da sıfır olduğunu yeri gelmişken önemle belirtmeyi isteriz.

Saf durum buğdayından elde edilen irmikten üretilen makarna, besin ürünlerinin karbonhidratlar grubunda yer aldığı için vücudumuzun metabolizmasında çok kısa bir sürede parçalanarak enerjiye dönüşür. Bundan dolayı, makarnanın sindirimi her bünye için çok kolaydır. Enerjiye ihtiyaç duyan sporcular, sanatçılar, ağır güç gereksinimi olan işçiler, yani kısaca fiziksel efor gerektiren her türlü işle uğraşanların yemek olarak makarnayı tercih etmeleri bundandır.

Makarnanın bir ana yemek mi yoksa bir yardımcı yemek mi olduğuna dair bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalar bir yana dursun, gelin şimdi biz sizinle en güzel makarna tariflerine birlikte göz atıp, en güzel makarna tarifleriyle bu yemeğin lezzetine nasıl daha fazla varabileceğimizin yollarını arayalım, ne dersiniz?

İşte pratik ve lezzetli makarna tariflerimiz…