Ana sayfa Yemek Tarifleri Ev Yapımı, Leziz Pizza Tarifleri

Ev Yapımı, Leziz Pizza Tarifleri

İtalya’ya özgü olduğuna dair yaygın kanının aksine, kökeni sırasıyla Mısır, Yunan ve Roma Uygarlıkları’nda arpa ve su karışımıyla elde edilen “maza”ya dayanan pizza; ilk olarak mozzerella peynirinin ve domatesin hamur üzerine uygulanmasıyla ortaya çıkmış ve yüzyıllar boyu İtalyan halkının yoksul kesiminin başlıca yiyeceği olarak tüketilmiştir. 1800’lü yılların sonlarına dayanan bir rivayete göreyse, pizzanın ünlenmesi Esposito adlı bir aşçıya ait olan, “Pietro” isimli bir pizza fırınına dayanıyor.

Aşçı Esposito’nun fırını, dönemin İtalya Kralı I. Umberto’nun sarayıyla komşuymuş. Umberto’nun eşi Kraliçe Margherita’nın canı pizza çektiğinde, sarayın mutfağında işler biraz karışırmış çünkü sarayın aşçıları, bir yoksul yemeği olan pizzanın nasıl yapıldığını bilmezlermiş. Bir gün, Kraliçe’nin canı yine pizza çektiğinde, Esposito’ya sipariş verilmiş. Esposito da ezilmiş domates, mozzarella peyniri ve fesleğen kullanarak bir pizza yapmış ve Kraliçe’nin beğenisine sunmuş. Tadını çok beğenen Kraliçe, Esposito’ya pizzanın adını sorduğunda, Esposito paniğe kapılarak “Margherita” demiş. Kraliçe daha sonra Esposito’ya yazdığı teşekkür mektubunda bu pizzadan “Pizza Margherita” diye bahsetmesi halk arasında duyulup yayılmış ve o zamana kadar yoksul yemeği olarak bilinen pizza, saray sofralarına terfi etmiş.

Böylesine ilginç bir hikâyeye sahip olan pizzanın ününün dünyanın dört bir yanına yayılmasında ise İtalya’nın kendisinin, bu ülkede yapılan lezzetli pizzaların dışında tabii, herhangi bir etkisi yok aslında. Bilhassa 1900’lü yıllarda Amerika’ya göç eden İtalyanların kendi yemek kültürlerini, gelip yerleştikleri bu yeni kıtada devam ettirmelerinin sonucu olarak, Amerika Kıtası’nın pizzayla tanışması ve Amerikalı küçüklü büyüklü girişimcilerin, yıllar içerisinde yiyecek sektörüne pizzayla yaptıkları yatırımlar vasıtasıyla, İtalya kökenli bu yiyecek tüm dünyaya yayıldı ve sevildi.

Şimdi gelin, bulabileceğiniz her türlü malzemeyle, ister ince ister kalın hamurlu ama her daim lezzetli, çeşit çeşit pizza tariflerine birlikte göz atalım.

Ne demişler: “Mamma mia!”