Ana sayfa Yemek Tarifleri Sıcak ve Soğuk Pratik Zeytinyağlı Tarifleri

Sıcak ve Soğuk Pratik Zeytinyağlı Tarifleri

Özellikle Akdeniz Mutfağı’nın vazgeçilmezi, tam anlamıyla antioksidan mucizesi olan zeytinyağının yararları saymakla bitmez. Bitkisel antioksidan Polyphenols içermesiyle hücreleri kanserden koruduğu için, kansere yakalanma riskini azaltır. Bunun yanında, tekil doymamış yağ oranıyla da kansere karşı etkilidir. HDL yani iyi kolesterolü yükseltirken, LDL yani kötü kolesterolü düşürür. Bu sayede kandaki yağ oranını dengeleyici ve iltihaplanma gibi diğer kalp rahatsızlıklarına neden olan sağlık sorunlarını önleyici özellikler taşır. Muhteviyatındaki antioksidan maddeler sayesinde damarları genişletir ve güçlendirir.

Doymuş yağ oranı düşük olduğundan, kilo vermede çok yardımcı bir besin kaynağıdır zeytinyağı. Yiyeceklerle birlikte düzenli tüketildiğinde baş ağrısını azaltıp önlediği de bilimsel çalışmalarla saptanmıştır.

Kısacası, buraya sadece zeytinyağının faydalarını anlatacak bir yazı yazmış olsak, zeytinyağıyla yapılan yemeklere sıra gelmez bile. Lezzetli, hafif ve sağlıklı yemeklerin baştacı, ister ana yemek isterse de meze olsun, ev ve restoran sofralarının vazgeçilmezleri zeytinyağlı tariflerini uygulayarak siz de fark yaratan yemekler yapabilirsiniz. Yemek yapımında son yıllar içerisinde zeytinyağının giderek margarinin yani katı yağın yerini aldığını da belirtmeden geçmeyelim. Yurdumuzun özellikle Ege Bölgesi’nin zeytin ağaçlarınca zengin olmasından dolayı, hem zeytinyağı üretiminde hem de zeytinyağıyla yapılan yemekler konusunda oldukça şanslıyız. Hatta sırf zeytinyağlı yemek tariflerimiz sayesinde bile Türk Mutfağı olarak dünya mutfaklarının arasında özel bir konuma sahibiz.

Gelin şimdi en güzel zeytinyağlı yemek tariflerine hep beraber göz atıp, birlikte en güzel zeytinyağlı yemekleri yapalım…