Tek Malzeme 5 Tarif

HAFTANIN MALZEMESİ: ENGİNAR

artichoke-1866827_1920

Enginar mevsimi geldi! Uzun yıllar antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından tıbbi ve sağlık nitelikleri açısından övülen enginarın yararları göz ardı edilemez. Enginar: sebze, fasülye, etle karıştırılabilir veya deniz ürünü ile doldurulabilir. Kızartılabilir, haşlanabilir, mangalda hazırlanabilir… Ve sadece zeytinyağlı olmak zorunda değil. Bir salata, risotto veya şişlere geçmiş olarak karşınıza çıkabilir!

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: KİNOA

1398902400-ac051c7f4d9e392a104f24d59523aa74

Kinoa son yıllarda birdenbire hayatımıza girdi. İçine girdiği yemeğe ayrı bir lezzet katması bir yana oldukça sağlıklı ve besleyici olan bu besinle ne yapacağımızı bir süre bilemedik. Şimdilerde ise hemen her tarifin içinde kendine yer bulan kinoa ile hazırlayabileceğiniz 5 tarifi sizin için derledik.

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: BAKLA

favana

B1, B2, B6 ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan baklanın mevsimi geldi! Türkiye’nin her noktasında yetişen bakla oldukça faydalı bir sebze. Hem besleyici hem de güçlendirici özelliklerinin yanı sıra kolestrole, böbreklere ve kemiklere etki ediyor.

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: TAZE SARIMSAK

garlic-139659_1920

 

Mevsim bağışıklık sisteminizin dostu, hem antioksidan hem de anti bakteriyel özelliğe sahip, saçlarınızın, kalbinizin ve cildinizin koruyucusu taze sarımsak mevsimi. Faydaları saymakla bitmeyen, mutfağın demirbaş malzemelerinden sarımsakla hazırlayabileceğiniz beş farklı tarifi sizin için derledik.

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: KAHVE

makaron

Kimisi için güne başlamanın formülü, kimisi için akşam üstü keyfi, kimisi içinde günün her saati için bahanesi uydurulabilir lezzet kahve sadece bir içecek değil, pek çok leziz tarifin de ana malzemesinden biri. Bunu göz önüne alarak kahve ile yapabileceğiniz leziz tarifleri sizin için derledik. Siz kahvenizi nasıl alırdınız?

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: PIRASA

$

Soğangiller ailesinin üyesi pırasanın zamanı geçti geçecek. Faydaları saymakla bitmeyen pırasa, doğal bir antioksidan olmasının yanı sıra demir, A ve K vitaminleri yönünden zengin, hem kemikleriniz için yararlı hem de bir damar açıcı olma özelliğine sahip. Ayrıca hamilelik dönemindeki kadınlara çokça tavsiye edilen ve ne yazık ki pek çokları için “olmasa aramam” dedirten pırasayı sevmeyenlerdenseniz size ilgi çekici tariflerimiz var. Yok zaten sevenlerdenseniz buyurun pırasanızı bir de böyle deneyin deriz. Afiyet olsun!

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: BRÜKSEL LAHANASI

brussels-sprouts-1856711_1920

Heinz tarafından 2008 yılında yapılan bir araştırma sonucunda, Brüksel lahanalarının Amerika’da en çok nefret edilen sebze olduğu ortaya çıktı. İngiltere’de yapılan benzer bir ankette de en çok nefret edilen listenin başında olduğu bulundu. Bizde de durum çok farklı sayılmaz. Ancak Brüksel lahanası folik asit, demir, magnezyumun yanı sıra vitamin A, vitamin C, vitamin K için  mükemmel bir kaynaktır Eğer Brüksel lahanalarının kokusunu ve sade yemeyi sevmiyorsanız işte size farklı 5 tarif!

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: KIRMIZI TURP

bowl-1867330_1920

Roma döneminden önce Avrupa’da evcilleştirilmiş genel olarak çıtır çıtır bir salata sebzesi olarak yendiğimiz kırmızı turpun tam da zamanı. Boylarına, tadına, renklerine ve olgunlaşmaları göre çeşitlilik gösteren turp bazen pişirilir bazense soğuk servis edilir. Servis edebileceğiniz 5 kırmızı turp tarifi size bekliyor!

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: ÇİKOLATA

bademli çiko

Sevgililer Günü yaklaşırken akla gelen ilk hediye veya yapılması gereken yiyecek olarak çikolatayı söyleyebiliriz. Mutlu, üzgün, düşük veya heyecanlı olduğumuz bir anca bizi kurtaran çikolata için aşkın sembollerinden biri demek doğru olacaktır. Bu sevgililer gününüze bir de çikolata eklensin istiyorsanız, işte aşkla yapacağınız 5 çikolatalı tarif!

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: İNCİR

dsc0024

Yazın ağzımı sulandıran tek meyve karpuz değil tabii ki bir de incirimiz var ve ne yazık ki bir tek yazın var.  Ancak incir çok sevenlerin bu boşluğunu diğer mevsimlerde dolduran bir şey var ki o da kurutulmuş incir. Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde yetiştirilen oldukça sağlıklı bu atıştırmalığı yapmak aslında çok da zor değil.

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: NAR

kapak (1)

Yeryüzünde en sağlıklı meyveler arasında yer alan narın vücudunuz için inanılmaz yararlar sağladığı ve her türlü hastalık riskini azaltabileceği kanıtlanmıştır. Kırmızı bir meyve olan nar, pek çok kültürde bir umut ve bolluk sembolüdür. Mısır mezarlarında bulunmuş, savaş öncesinde Babil askerleri tarafından yenilmiş ve keyifli bir geleceği sembolize etmesi için İran düğünlerine dahil edilmiştir. Araştırmalar narların yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, stres gibi çeşitli hastalık risk faktörlerini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Nar suyunun, kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğu gösterildi! Narı seviyor ve çiğ veya su halinde mi tüketiyorsunuz? İşte sizin için beş ayrı narlı tarif!

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: AYVA

kapak ve insta

Gülgillerden olan, sarı, iri, ekşimtırak tadıyla kış aylarının favori meyvelerinden ayvanın vatanı Kuzey-Batı İran, Türkistan ve Kuzey Anadolu. Avustralya dışında dünyanın dört bir yanında yetişen ayvanın en çok üretiminin yapıldığı ülke ise Türkiye’dir. Tatlısı, reçeli, marmelatı ile gönülleri fetheden ayva, ilaç sektöründe ve kozmetik alanında da kullanılıyor. Bağlılık ve aşk sembolü olarak da görülen ayvanın yararları ise oldukça çok. Sizin için ayvayla yapabileceğiniz beş tarifi derledik:

Devamını Oku

HAFTANIN MALZEMESİ: KESTANE

kapak foto

Parlak kahverengi, fındığa benzer olup daha kalın, uzun, keskin, iğne benzeri sivri uçlara sahip olan kestane, kış aylarında sokakları kokusuyla, evleri sıcaklığıyla doldurur. Özellikle de sobada pişirmek en büyük keyiftir. Tatlı ve tuzlu yemeklerde kullanılan iki kestane türü vardır: tatlandırılmış versiyon klasik Mont Blanc‘ta kullanılır. Biz de sizin için kestane ile yapabileceğiniz beş tarifi yazdık…

Devamını Oku