Ana sayfa Dünya Mutfağı Çin Yemekleri ÇİN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ÇİN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2600
0

Çin mutfağında ekmek yoktur, ekmek yerine yemeklere, buharda pişmiş pirinç eşlik eder. Yemek süresince genellikle çay içilir. Önemli yemek davetlerinde ise Pirinç Şarabı sunulur. Pirinç şarabı, pirincin fermantasyonundan sonra elde edilen şaraptır. Pirinçle yapılan yemekler ekmek yerine geçmekte ve çeşitli şekillerde sunulmaktadır.

Pekin Ördeği, ulusal yemekleri arasındadır. Bu yemeğin yapımı oldukça uzun sürer, ördeğin hazırlanma süreci, çeşitli baharat ve soslarla tatlandırılması ile hazırlanır. Bu yemek dışında, Çin Böreği, Noodle, Ballı Tavuk, Çin Mantısı Çin mutfağının en bilinen yemekleri arasındadır.

Geleneksel diğer bir yemekleri de Songhua Yumurtası’dır. Ördek yumurtası; tuz, kireç ve pirinç kabuğundan oluşan bir karışım ile kaplanır ve iki ay bekletildikten sonra tüketilir. Açık siyah renkli ve oldukça vitamin dolu bir yumurtadır.

Tatlı geleneklerinde ise meyvelerin parçalar halinde hazırlanıp, hamura batırılıp beklemeye alınmasıyla yapılır. Bekletildikten sonra çıkarılıp kızgın yağda pişirilir ve bal ile servis edilir. En çok tercih edilen tatlılar gurubunda dondurma vardır. Dondurma, kızartılıp yenilir. Bunun dışında Çin mutfağının çok geleneksel tatlıları yoktur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here