Ana sayfa Genel Ege Bölgesi’nin Organik Pazarları

Ege Bölgesi’nin Organik Pazarları

71
0

Yakınından geçtiğimizde uğramadan edemeyeceğimiz pazarlar bizlere yalnızca ürün alıp satmayı değil insan ilişkilerini de sımsıcak yansıttığından oldukça sevilmektedir. Yapıldığı bölgenin kültürünü, insan ilişkilerini, yiyeceklerini ve daha birçok özelliğini anlatmaktadır bizlere.

Tarihin en eski dönemlerinden bu yana tüketicilerin ve üreticilerin buluşmasını sağlayan, geleneksel alışverişlerin önemli türlerini yansıtan bu organik pazarların en güzel örneklerinden biri de Ege bölgesinde yaşanmaktadır. Organik meyve ve sebzelerden yerel lezzetlerin bin bir çeşidine, ev hanımlarının el emeği işlemelerinden ünlü markaların tekstil ürünlerine dek birçok ürünün köklü geçmişleri ile rengarenk şekilde gözler önüne serildiği bu Pazar halk tarafından da oldukça sevilmekte ve desteklenmektedir.

Ege insanının samimiyeti, yemeklerinin tazeliği, sebze ve meyvelerinin canlılığı ile Ege Bölgesi’nin organik pazarlarını bu yazımızda sizler için inceledik.

İzmir’de Organik Pazarlar

Ege’nin incisi olan İzmir’de organik pazarlar oldukça popüler halde. Meyvelerin ve sebzelerin mevsime uygun şekilde taze tüketilmesi bakımından organik pazarların da önemi büyük. Bu açıdan İzmir’de başta Bostanlı ve Bornova olmak üzere işleyen çeşitli organik pazarlar vardır. Çoğunlukla Cuma veya Pazar günleri yapılan bu pazarlarda sadece taze sebze meyve değil giyimden temizliğe dek organik birçok ürün yer almaktadır.

Tire Salı Pazarı; sebze meyvelerden giysiye, ev gereçlerinden kozmetik ürünlerine dek türlü ürünün sergilendiği Tire Salı Pazarı Türkiye’nin en büyük Açıkhava pazarlarından biridir. Yöre halkının yanı sıra yurt içi ve yurt dışından da gelen konukları ağırlayan bu Pazar, kaliteli ürünleriyle tüketiciye rengarenk görüntüler sunmaktadır. Tarih ve kültürün, zevkler ile ihtiyaçların buluştuğu Tire pazarı’nın kalabalığına bir kez girdiğinizde tekrar tekrar keşfetmek isteyeceğinizi garanti edebiliriz.

Ödemiş Pazarı; bölgenin en büyük pazarlarından biri olan Ödemiş’te bu Pazar 11 cadde, 14 sokak ve iki de meydandan oluşan 38 bin metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Yılın her cumartesi günü taze, doğal, ucuz, çeşitli olan çok sayıda ürünün halka sunulduğu bu pazarda özellikle kadınların el işi ürünlerini sattıkları bölümler özel ilgi görmektedir.

Foça Yeryüzü Pazarı; dünya üzerindeki 8 ülkede tam 28 üyesi bulunan Yeryüzü Pazarı Ağı’nın ülkemizdeki tek üyesi olan Foça Yeryüzü Pazarı, tezgahlardaki her ürünün pazarcıların kendi üretimi olan ürünlerden meydana gelmesi ile bilinmektedir. Bu pazarda satış yapabilmenin ’’iyi, temiz ve adil’’ ilkelerine sahip olmak gibi şartları bulunmaktadır. Aynı zamanda satıcıların da pazarlarda bizzat bulunarak kendi ürünlerini satmaları ve tüketicilere de hakkında detaylı bilgi vermeleri gibi koşullar da yer almaktadır.

Urla Organik Pazarı; Urla eski tamirhane binasında açılan bu organik pazarda kimyasal işlemlerden geçmemiş ahşap tezgahlarda satılan organik ürünler, tüketicilere bez, kağıt ambalajlar veya dönüşümlü poşetlerde sunulmaktadır.

Aydın Organik Pazarı

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yalnızca organik tarım ürünlerinin satışının yapılabileceği Çakırbeyli Köy Pazarı hizmete açılmış ve halk tarafından oldukça ilgi görmüştür. Üretici ve tüketicileri buluşturan bu pazarda satışı yapılan her ürünün organik olma ve aracısız satılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Muğla Organik Pazarı

Ege’nin masmavi yerlerinden bir diğeri olan Muğla da organik pazarları ile ön plana çıkmaktadır. Bunlar arasından en meşhur olanlardan biri de ikinci yılını kutlamış olan Marmaris Organik Pazarı’dır. Sayısı her geçen gün artan organik üretici ile dolu bu pazarda ürünler satılmadan önce uzmanlar tarafından test edilmektedir. Katkı maddesi ve kimyasal ilaç olup olmadığı kontrol edildikten sonra ürünlerin kabul edildiği Pazar üreticiler ve tüketiciler tarafından çok sevilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here