Ana sayfa Okumadan Geçme ELLE YEMEK YEME KÜLTÜRÜ

ELLE YEMEK YEME KÜLTÜRÜ

623
0

Çatal bıçak kullanmadan çok sevdiğiniz tavuk kanadınızı ve pilavınızı ellerinizle yediğinizi düşünebiliyor musunuz? Çok da korkutucu bir fikir gibi gelmediyse sizleri şöyle alalım.

İnsanlık tarihinde elle yemek yeme devri, çatal bıçağın icat edilmesinden bu yana daha fazla hüküm sürmüştür. Her ne kadar zaman içinde Avrupa’nın alternatif buluşları olsa da Arap Yarımadası, bu süreçte elle yeme alışkanlığını uzun yıllar bırakmayan bir bölge. Günümüzde Hindistan, Afrika ve Orta Doğu bu uygulamanın en yaygın olduğu yerlerdir. Fakat yine de bu bölgeler arasında da, alışkanlık aynı olsa bile, farklılıklar mevcuttur.

Örneğin Hindistan’da sol elle yemek yemek kesinlikle ayıp bir davranış, bir hakaret olarak karşılanırken Afrika’da da aynı adap kuralı vardır. Yalnızca ek olarak Afrika’da önünüze gelen yemeğin yanına iki de su dolu kâse gelir. Bu kâselerden biri yemekten önce elini temizlemek için, diğeri ise yemekten sonra kirlenen elleri temizlemek içindir. Orta Doğu’da ise yemeği ortak kapta yemek yüzyıllardan beri süregelen bir gelenektir. Araplar, tepsinin tam ortasında sunulan yemeği yemek için pide benzeri ekmeklerini kaşık gibi kullanırlar. Zaten yemeklerin kıvamı da tam bu ekmeklerle yenebilecek şekilde ayarlanmıştır. Avrupa’da ve özellikle Amerika’da Hint ve Arap restoranlarının artış göstermesi ister istemez bu kültürü var oldukları bölgelerde yeniden ortaya çıkma yoluna itmiştir.

Böylesine bir kültürün varlığının birçok insanı rahatsız etmesi, elbette ki tahmin edilen bir durum. Kullandığınız ellerin temizliği, şüphesiz ki bu noktada çok önemli. Temizliğin çok da önemsenmediği birçok ülkede doktorların insanları sıkça uyardığı konu yemekten önce ellerin iyice dezenfekte edilmesi ve ortak tabaklardan yemek yenmemesi. Özellikle Arap kültüründe tek bir tabaktan birçok insanın yemek yemesiyle ağızdaki enzimlerin el yoluyla ortak tabağa geçmesi bakteri oluşumu ve bulaşıcı virüs yuvası özelliği taşımaktadır. Bu tür temizlik önlemlerinin alınmadığı birçok fakir bölgede işin sonu salgın hastalıklara varmaktadır. Bağışıklık sisteminin çökmesiyle de hastalıklara kolay yakalanma olasılığı hızla artmaktadır.

Elle yemek yemenin faydaları

Elle yemek yeme kültürünün öne çıkan eksi yönlerinin dışında, temizliğe çok dikkat edildiği takdirde, artı yönleri de elbette bulunuyor. Özellikle tatmin edici özelliğiyle insanda haz uyandırdığı bir gerçek. Hindistan’da Vedalar, yemeklerin duyguları ve tutkuyu uyandırdığı inanışındalardı. Onlara göre eller, en değerli hareket organlarıydı. Her parmağın, beş unsurun bir uzantısı olduğunu düşünürlerdi: Başparmak ateşi, işaret parmağı havayı, orta parmak gözkyüzünü, yüzük parmağı toprağı ve küçük parmak ise suyu temsil ediyordu. Dolayısıyla parmakla yeme, bu beş unsuru uyarır, sinir uçlarını harekete geçirerek sindirimi teşvik ederdi. Böylece yemeği hisseder, tat ve aromaların tadını daha yoğun alırdınız.

Son zamanlarda da anneler, bebeklerine BLW, yani “Kendi Kendini Besleme” yöntemiyle yemek yeme alışkanlığı kazandırma tercihinde bulunarak bu yöntemi gittikçe yaygınlaştırmaktadırlar. Şüphesiz buradaki temel neden, yöntemin, Vedaların düşünceleriyle paralel gitmesi ve parmakları daha işlevsel kullanma olanağını sağlamasıdır.

Elle yemek yeme kültürünün kilo vermek isteyen insanlar için de bir faydası var! Elle yemek yeme, besini daha yavaş tüketmemizi sağlar. Ne kadar yavaş yersek, beyin, organları o kadar fazla uyarır ve sindirim işlemini daha az besinle daha kolay tamamlar. Çünkü tokluk hissini daha çabuk yaratır. Bu durum kilo alma hızınızı minimum seviyeye indirir. Artı olarak elleri çalıştırma bir kas egzersizi olduğundan kan dolaşımını hızlandırır, dolayısıyla yağ yakma potansiyelini de artırır.

Diğer yandan, The Tribune’de yayımlanan bir makaleye göre, insan yapısı avuçlarında ve parmaklarında, “normal flora” olarak adlandırılan bir bakteri türü taşımaktadır. Bu bakteri sanılanın aksine insanlar için zararlı değildir, tersine eli zararlı birçok mikroptan korumaktadır. Elle yemek yediğiniz takdirde parmakların içindeki bu bakteri yutulur, ağız, boğaz ve bağırsaklara yayılır ve böylece, ellerden geçen  enzimler de mideye ulaşır ve sindirime yardımcı olur.

Tüm avantajların üzerinde belki de en önemlisi, elle yemek yemenin, uzmanlar tarafından, tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olduğunun onaylanmasıdır. Araştırmalara göre çatal bıçak kullanmak, yemeğin hızlı yenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle tip 2 diyabetli kişilerin bu hatayı daha fazla yaparak vücut kan şekeri dengesizliklerini artırdığı ve bu hastalığı tetiklediği bilinmektedir.

Son olarak bazılarına göre elle yemek yemek, çatal bıçakla olduğundan daha hijyeniktir. Çünkü kullanılan gereçleri günde bir kez yıkarken, temizliğine özen gösteren bireylerin ellerini daima yıkadıklarını düşünürler. Nasıl yemek yerseniz yiyin ama hijyeni bir numaraya koymayı ihmal etmeyin.

İlgili İçerikler

ÇİKOLATALI DA OLUR PEYNİRLİ DE: FONDÜ Fondü, Fransızcada “Fondue” olarak geçen ve her ne kadar Fransız mutfağının dünya çapında tanınan lezzetlerinden olsa da asıl olarak İsviçre, Fransa v...
KOLAY VE HIZLI BEBEK MAMASI TARİFLERİ Mama hazırlamak düşündüğünüz gibi çok da zaman alıcı bir şey değil aslında. Bugünkü yazımızda bebek maması hızlı ve kolay bir şekilde nasıl hazırlanır...
EMZİREN ANNELERİN YEMESİ VE YEMEMESİ GEREKENLER... Annelerin emzirme dönemi, şüphesiz bebekleri için en kritik dönemlerden biri. Düzgün beslenme, bebeği de pozitif anlamda etkiliyor. Bazı annelerin işt...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here