Ana sayfa Mutfakta Neler Oluyor Mart Ayı Sebze ve Meyveleri

Mart Ayı Sebze ve Meyveleri

448
0

Yazın müjdecisi ilkbaharın ilk ayı Mart ayı başladı… Meyve ve sebzeleri mevsiminde ve taze tüketmek, hepsinin faydalı bileşenlerinden yararlanmanızı sağlar. Günümüzde her mevsimde istediğimiz sebze ve meyvelere ulaşma imkanına sahibiz. Ama özellikle mevsiminde tüketmek yararlıdır. Mevsiminde yenilen sebze-meyveler bağışıklık sistemimizi destekler ve bize birçok olumlu faydası vardır. Şimdi birlikte mevsim güzelliklerini detaylandıralım.

Elma

İçerisinde E ve C vitaminleri, magnezyum ve potasyum zenginliği açısından oldukça önemli bir meyvedir. Elma kendi başına tüketildiği gibi su içilerek de tüketilebilir. Ayrıca kek ve tatlılarınızda elmayı kullanarak bu ay daha sıklıkla tüketmenizi öneririz.

Limon

Limon mutfağımızın hemen hemen her yerinde kullanım amaçlı karşımıza çıkıyor. Salatalarda, tatlılarda, içeceklerde, yemeklerde ya da dilimleyip limonu tüketebiliyoruz. Limon içerisinde bulunan C vitamini ile sağlık açısından oldukça sağlıklı. Özellikle limonun mevsimine girdiğimiz bu aylarda bolca tüketmek sağlık açısından önemlidir.

Pırasa

Sarımsak ve soğana benzerliğiyle öne çıkan bir sebze olan pırasa çiğ olarak da tüketildiği gibi birçok ülkede pişirilerek tüketilmektedir. İçinde oldukça yüksek oranda Demir, Antioksidan, Omega3 ve K vitamini bulunması nedeniyle oldukça faydalı bir besindir. Kahvaltıda omlet şeklinde, zeytinyağlı yemeklerinizde ya da akşam yemeğinizde pırasayı sofralarınıza dahil edebilirsiniz.

Enginar

Oldukça lifli ve kılçıklı bir yapıda bir sebze çeşitidir. Enginarı mevsiminde tüketmek önemli olduğu gibi enginarı seçerken de tuzlanan enginarı seçmemenizde fayda var. İyi bir enginar seçimi için özellikle saplarının kurumaması önemlidir. Eğer enginarı aldıktan sonra sallarsanız ve baş kısmında ki  yaprakların hareket ediyorsa o enginar tazedir. Saklama konusunda ise limon tuzu veya limon kullanabilirsiniz.

Portakal

Portakalı hem suyunu sıkarak içebilir hem de meyve olarak yiyerek tüketebilirsiniz. Özellikle kış mevsimlerinde ve mevsim geçişlerinde içinde bulundurduğu yüksek oranda C vitamini sayesinde oldukça önemli bir besindir. Mutfaklarınızda portakala yer vererek birçok tarif il birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz.  

Muz

Muz genellikle insanların severek tükettiği meyvelerden biridir. İçinde bulunan lifler ile oldukça zengin bir içeriktedir. Özellikle Potasyum, A, C, E, B6 vitaminleri ve Kalsiyum açısından oldukça zengin bir vitamin kaynağıdır. Muzu hazırladığımız tatlı da süsleme aracı olarak kullanabiliyoruz. Mevsiminde tüketilen muz hem damak tadımıza hitap ediyor hem de vücudumuza fayda sağlıyor.

Karnabahar

İçeriğinde oldukça yüksek bir oranda life sahiptir. Haşlama veya kızartma şeklinde genelde karşımıza çıkan karnabarı tüketmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca içerisinde bulundurduğu folik asit ve C vitamini sayesinde değerli bir sebzedir. Sizde sağlıklı beslenmek istiyorsanız mutfağınızda sıklıkla bulundurmanız bir besindir. Metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Seveni kadar sevmeyeni de çok olsa da kesinlikle bir şans vermeniz gereken sebzeler arasındadır.

Havuç

Gerek salatalarda gerek yemeklerimizde bolca tükettiğimiz bir besindir. İçinde bulundurduğu K, C, A vitaminleri açısından özellikle önemlidir. Uzmanlarda göz sağlığımızı korumamız için havuç tüketmemizi önerir. Mevsim geçişi yaşadığımız bu dönemde bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi nedeniyle havuç tüketimimizi arttırmalıyız.

Roka

Salatalarımızda sıklıkla kullandığımız roka limon ile tüketildiğinde oldukça lezzetli bir hale dönüşmektedir. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde sağlık açısından zengin bir besindir. K vitamini açısından zengin olan roka turpgiller ailesinden gelen bir bitkidir. K vitamini kemik sağlığınızı korumak ve gelişimini sağlamak açısından size yardımcı olur. İçinde bulunan Nitrat değeri yüksek olduğu için fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Doğru oranda ve doğru şekilde tüketerek rokanın sağlığımız için faydalanabilinir. Özellikle bu aylarda taze bir şekilde tüketmek önemlidir.

Pancar

İçinde bulundurduğu A ve C vitaminleri, Magnezyum, Çinko, Demir, Kalsiyum, Potasyum ve Fosfor ile oldukça zengin bir içeriğe sahip bir besindir. Pancarın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Özellikle yapraklarında bulunan mineral ve vitaminler vücudunuza fayda sağlar. Mutfaklarınızda kek yaparken ya da içeceklerinizi hazırlarken renklendirme amaçlı kullanılabilir ya da suyunu içebilirsiniz. Mücverini, turşusunu, salatanızı yapabileceğiniz gibi kendi zevkinize uygun birçok şekilde pancarı değerlendirebilirsiniz.

Nane

Nane 30-35 adet türden oluşan güzel kokulu ve nemli yerleri seven bir yeşilliktir. Hoş kokusu ile hayatımızın birçok alanında yer verdiğimiz bir bitkidir. Naneyi satın alabileceğimiz gibi evimizde kendimiz yetiştirebiliriz. Taze olarak da tüketmemizde fayda var. Sağlık, lezzet ve hoş koku gibi üç unsuru bir arada sağlayan bir bitkidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here