Ana sayfa Genel Mevsiminde Tüket: Eylül Balıkları

Mevsiminde Tüket: Eylül Balıkları

70
0

1 Eylül itibariyle avlanma yasağı kalktı ve balık sezonu tekrardan açıldı! Özlemle balık tezgahlarına koşmadan önce, içinde bulunduğunuz mevsime uygun balıkların hangileri olduğunu bildiğinizden emin olmalısınız. Mesela Eylül, lüferin ve palamudun en bereketli olduğu aylardan biri. Çinekop, çipura, levrek, kılıç, kolyoz ve izmarit de bu ay sık sık sofralara konuk olacağa benziyor.

Vitamin, mineral ve beynimiz için son derece yararlı omega yağ asitleri bakımından zengin olan balıktan tam olarak şifalanmak için, mevsiminde tüketmek çok önemli. O zaman gelin bu ay hangi balıklar revaçta, nasıl temizleriz ve nasıl pişiririz bir göz atalım.

Barbunya

Barbunya balığı, vücut özellikleri olarak yanlardan basık ve oval bir baş; renkleri bakımından da pembe-kırmızı olarak bulunur. Ayrıca alnı dikeydir, sarı yüzgeçli ve büyük vücutludur. Kolayca dökülen pullarıyla ve alt kısımlarında bulunan bıyıklarıyla da tanınır. Ayrıca bu balık türü halk arasında barbun balığı olarak bilinir.

Barbun Balığının Ayıklanması

Barbunya balığı boyunun avantajlı olması bakımından oldukça kolay ayıklanır. Balığı temizlemek için ilk olarak bir tezgâhta barbunun pulları ayıklanır. Daha sonrasında karın bölgesinden ince bir çizik atılır ve kuyruk tarafındaki kılçığı tutarak yukarı doğru çektiğinizde kılçıklar bütün halde elinize gelecektir.

Barbun Pişirme Yöntemleri

  • Barbunyanın en çok tercih edilen pişirme yöntemi kızartmadır. Barbunun kullanılmasından önce kurumasına dikkat ederek pişirirseniz mükemmel bir sonuç elde edersiniz.
  • Bir diğer yöntem de fırınlamadır. Fırın tepsisini tereyağı ile yağladıktan sonra barbunları fileto halinde tepsiye dizin. Daha sonrasında isteğe bağlı olarak çevresine limon dilimi ya da defne yaprağı ekleyin. Afiyet olsun!

Palamut

Palamut balığı genellikle sıcak ve ılıman yerlerde kendisini gösterir. Ayrıca hem açık hem de kıyı bölgelerde de yaşamını sürdürebilir. Kemikli balık kategorisinde bulunan palamut balığı, oldukça büyük ve keskin dişlere sahiptir. Sırtlarında genellikle mavimsi bir renkteyken, yanlardan karın bölgesine doğru bu renk gümüşi beyaza dönüşür. Sırtlarından başlarına kadar da siyaha yakın koyu renkte birçok şeritleri vardır. Ayrıca bu balık türü büyük sürüler oluşturarak mevsimlik uzun göçlere çıkar.

Palamut Balığı Ayıklanması

Büyük bir balık olması sebebiyle palamutun temizlenmesi biraz daha meşakkatlidir, neyse ki pullarının fazla olmaması durumu bir nebze kolaylaştırır. Temizlemeye önce derisinden başlanır; yavaşça deri yüzüldükten sonra, yüzeydeki kaygansı yapı bir bıçak yardımıyla alınır. Daha sonra karın kısmına, başından kuyruğuna doğru dik uzanan bir kesik açılır ve temizlenir. Eğer içerisinden havyar çıkarsa şanslısınız! Bu havyarı da ayrı bir yerde pişirebilirsiniz. Bunların dışında palamutun baş kısmı da bıçak yardımıyla alınır.

Palamut Pişirme Yöntemleri

  • Palamut balığı, çorba yapımı için en çok tercih edilen balıklardan biridir.
  • Ayrıca buğulaması da enfes olur!

Lüfer

Lüfer balıkları, fazlasıyla uzun vücutlarıyla diğerlerinden kolaylıkla ayrılır. Bunun dışında  iki adet yüzgeci, çatallı kuyrukları, iri ağızları ve sivri, güçlü dişleri vardır. Yan çizgileri dümdüz olup pullarla kaplıdır. Renkleri sırt taraflarında koyu mavi yeşilimtırak, alt tarafları gümüşî, yanları ise daha açık renk içerip karnı ise parlak beyazdır. Oldukça keskin dişleri olan lüferlerin uzunlukları 110 cm’ye, ağırlıkları ise 11,5 kg’a kadar ulaşır. Ayrıca küçükten büyüğe doğru defneyaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana, sırtıkara olarak çeşitleri sıralanır.

Lüfer Balığının Ayıklanması

Lüfer balığı ayıklanırken ilk olarak yıkamanız gerekir. Daha sonrasında pullar ayıklanır. Sonrasında ise solungaçları yaka tarafından çekerek ve balığı hırpalamadan çıkarmaya çalışılır. Lüferin karnını yararak bağırsaklarını çıkardıktan sonra karnını iyice yıkayın ve minik bir fırça gibi bir şey ile karındaki siyah derileri de ayrı olarak temizleyin.

Lüfer Pişirme Yöntemleri

  • Lüfer balığını fırında pişirip enfes bir ziyafet çekebilirsiniz. Ayrıca limon, domates ve patates de ekleyerek yemeğinizi daha da lezzetli hale getirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here