Ana sayfa Genel Mutfak Dizaynı için Püf Noktaları

Mutfak Dizaynı için Püf Noktaları

172
0

Mutfak, bir evin en önemli yerlerinden biridir. Ailenin bir olduğu, birbirinden lezzetli yemeklerin yapıldığı, evin yuvanın kalbidir adeta. Dolayısıyla mutfağın tasarımı, dizayn edilmesi de bir ev için oldukça önemlidir. Eşyaların seçimi, dolap renklerinin belirlenmesi, duvar ve yer döşemelerinin seçimi, mutfak aletlerinin yerleştirilmesi, mobilyaların uyumu gibi birçok nokta mutfak dizaynında önem taşımaktadır.

Evin en önemli yeri olan mutfağın besinleri saklama, hazırlama, pişirme ve yeme gibi fonksiyonları bulunmaktadır. Daha kullanışlı bir alan sağlamak, içerisindeyken daha rahat hareket edebilmek amacıyla mutfağın planlanması önemlidir. Kullanışlı bir alan yaratmanın dışında görsel açıdan da mutfağın uyumlu olması çok zaman geçirildiği için aslında bir diğer önemli noktadır. Mutfak içinde kullanılan tezgah, kaplamalar, döşemeler, duvar dekorları, mutfak dolapları ilk dikkat edilecek kısımlardır. Daha canlı, renkli, hareketli bir mutfak oluşturmak için tercih edilebilecek duvar dekorlarının yanında fayanslar da mutfaklarda sıklıkla tercih edilmektedir. Seçilen duvar ve yer döşemeleriyle uyumlu mobilya seçimi ise bir sonraki aşamadır. Uyumlu dokularda ve renklerdeki mutfak dolapları mutfağın genelindeki atmosferi çok daha sağlıklı hale getirecektir. Uyumlu olarak seçilebilecek renklerin yanı sıra tezat olacak kontrast renklerin uygulanması da mutfağa farklı bir hava katacaktır. Tüm bunların yanında mutfak, ayrı bir oda olarak kullanılmasının dışında evin diğer yaşam alanlarına dahil edilen bir alan olmaya da başlamıştır. Bu şekilde gün içerisinde mutfakta harcanan zaman da haliyle artmış olmaktadır.

Bizler de bir yuva için anlamı ve önemi çok büyük olan mutfağın dizayn edilmesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususları bu yazımızda sizler için derledik. Mutfağın düzenlenmesinde kullanılacak mutfak aletlerinden döşemelere, duvar zeminlerinden mutfak mobilyalarına tüm detaylar işte bu yazımızda.

Mutfak Araç-Gereçlerinin Yerleştirilmesi

Mutfak düzeni sağlanmadan önce mutfağın işleyişi ile ilgili önemli üç noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu aşamalar yiyeceklerin hazırlanması ve yerleştirilmesi, yıkanması-temizlenmesi ve pişirilmesi aşamalarıdır. Mutfak araç-gereçlerinin de bu bilince göre yerleştirilmesi oldukça pratik çözüm yolu sağlayacaktır. Bir diğer taraftan mutfakta ihtiyaç duyulabilecek elektronik eşyaların yerleştirilmesi de ayırılacak alanın boyutlarına uygunluk göstermelidir.

Mutfakta kullanılacak olan ocak ile buzdolabının yan yana getirilmemesi önemlidir. Sıcak ve soğuk temasının ihtimalini ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Mutfakta oluşturulan doğru bir dizayn aylık giderlerin azaltılmasını, enerji tüketimine katkıda bulunulmasını da olumlu yönde etkilemektedir. Mikser, blender, düdüklü tencere ve diğer mutfak gereçleri için uygun alanlar dizayn etmek hem aylık giderleri azaltmaya hem de enerji tasarrufuna yardımcı olacaktır. Bu eşyalar alınmadan önce konulabilecek yerlerin ölçüleri alınmalı ve araç-gereçler buna göre seçilmelidir.

Mutfak Düzeninin Sağlanması

Mutfak dizaynı yapılırken bazı önemli unsurları gözden geçirmek gerekmektedir. Bu noktada bazı yenilikler yapmak gerekebilir. İşe mutfakta aksaklık yaratan ya da yaratabilecek detayları belirlemekle başlanmalıdır. Bunun için mutfakta ihtiyaç duyulan alan, mutfaktaki kullanım kolaylıkları ve malzemelere erişim konusundaki olanaklar gözden geçirilmelidir.

Hem hoş bir görünüm elde edebilmek hem de kullanım kolaylığı sağlamak açısından mutfaktaki dolaplar ve duvar dekorlarında oluşturulabilecek aparatlar tercih edilebilir. Bu aparatlar ise mutfak aletlerine ulaşımı kolaylaştırabilme, sıklıkla kullanılan fincan takımlarını veya tabak takımları sergileyebilmek amacıyla da kullanılabilir. Düzenin sağlanması aşamasında göz hizasında bulunan dolap ve raflara sık kullanılan araç-gereçler yerleştirilmelidir. Diğer taraftan gerek ağırlığı gerekse fazla alan kaplaması nedeniyle yüklü sayılabilecek mutfak gereçleri göz hizasının üzerindeki dolaplara kaldırılmamalıdır. Olabilecek kaza ihtimallerinin önlenmesi açısından bu araç-gereçlerin alt taraflara yerleştirilmesi uygun olacaktır.  

Mutfakta Duvar Kaplamaları

Mutfak dizaynının oluşturulmasında görsel açıdan en önemli noktalardan biri duvar dekoru ve kaplamaların düşünülmesidir. Duvarların kaplanacağı fayanslar seramik ya da farklı doğal malzemelerden tercih edilebilir. Bunun yanında uzun ömürlü ahşap kaplama, taşlar veya mermer kaplama da diğer alternatifler arasındadır. Duvar kaplamalarının seçiminde mutfak tezgahı ile uyum ilk olarak göz önünde bulundurulması gereken noktadır. Mutfak tezgahının ön planda olmasını isteyenler için duvarlar ile tezgahın kontrast yaratan renklerden olması tercih edilmelidir. ancak mutfağın genel ahenginin sürdürülmesi isteniyorsa öne çıkarılmak istenen noktalardaki renk geçişleri uyumlu olacak şekilde seçilmelidir. Örnek olarak mutfak dolapları ön plana çıkarılmak istendiğinde kontrast yaratacak açık renkli duvarlar tercih edilmelidir. Farklı dokularda ve renklerde olacak fayanslarla, kırmızılı tuğla duvar kaplamaları güzel bir alternatif olacaktır.

Mutfakta Döşeme Zemini

Mutfaktaki duvar dekoru kadar yer döşemeleri de mutfağın genel havasını ortaya çıkaracak unsurdur. Bu noktada hem dayanıklılık hem de görselliğe önem veriliyorsa farklı stillerde fayanslar ve seramikler tercih edilmelidir. Kullanışlı olması ve dayanıklı olması açısından parke modeller hem çok çeşitli hem de mutfak için mutfak için uyumlu olacak farklı renk seçeneklerini içermektedirler. Ahşap parke seçenekleri daha çok nem almayacak alanlarda tercih edilmelidir. Bir diğer seçenek olarak granit, mermer, kireç taşı gibi doğal malzemeler de görsel olarak zenginlik sağlamaktadır. Aynı zamanda seramik fayanslar kolaylıkla temizlenebilmeyi da sağlamaktadır. Seramik fayans kaplamaların olumsuz yanı ise kırılma ve çatlama durumlarının yaşanabilmesidir.

Mutfakların döşeme zeminlerinde kolay uygulanabilmesi ve kolay temizliği bakımından en çok tercih edilen ürün vinildir. Bunun yanı sıra tercih edilen doğal taş döşemeler görsel açıdan daha zengin bir görünüm ortaya koymaktadır. Ancak olumsuz yanları ise daha fazla gözenek barındırdıkları için leke oluşumunun daha çok meydana gelebilmesidir.

Hangi ürün seçilirse seçilsin ahşap parkelerde ıslak bırakılmamasına, seramiklerin uygulamada kırılmamasına, vinil ürünlerin üzerinde fazla eşya hareket ettirilmemesine dikkat edilmelidir.

Yeme Alanının Oluşturulması ve Mutfak Mobilyaları

Genel mutfak dizaynı ve düzeni sağlandıktan sonra sıra yemek alanlarının oluşturulmasıdır. Mutfağın küçük olması durumunda birbirini takip eden tezgah kullanımı veya mutfak adasının bir kısmının bar sandalyeleri ile mutfak masası olarak kullanılması uygun olacaktır. Ada masa tercihlerinde tezgah üzerine yerleştirilen meyve tabakları doğal ve sıcak bir hava katacaktır. Ayrı bir mutfak masası tercih edilecek daha büyük mutfaklarda ise yemek masasının kullanıldığı materyal önemlidir. Mutfakta öne çıkan parça olacak yemek masası bu alanı özel kılacak bir materyalden oluşmalıdır. Örneğin doğal bir görünüm kazandıracak ham bir ağaç kütlesi tablası ideal bir seçenektir.

Yemek masasının olmazsa olması ise sandalyelerdir. Sandalyeler birbirleri ile uyumlu olabilecekleri gibi birbirlerinden tamamen bağımsız formlarda da tercih edilebilir. Mutfakta yemek masası ve sandalyeler için yeterli alan olmadığı durumlarında yer kazanmak için tekli sandalyeler yerine mutfak masası hizasında banklar tercih edilebilir. Bu sayede hem yerden tasarruf sağlanır, hem görsel olarak uyum yakalanır hem de daha fazla kişiye kullanım alanı açılmış olur.

İlgili İçerikler

İRLANDA MUTFAĞINDAN TARİFLER İrlanda, doğası, tarihi ve yemekleri ile ön plana çıkan mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biridir. Çok uzun zamanlardan bu yana farklı kültürlerin ...
HAFTANIN MALZEMESİ: PAPAYA Papaya tropik iklimlerde yetişen, tatlı, canlı bir turuncu rengine çok çeşitli, sağlıklı besin değerlerine sahip meyvedir. Anavatanı Meksika’dır, anca...
KARNABAHAR KIZARTMASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Karnabahar, fazlaca farklı çeşidi yapılabilen bir sebzedir. Çoğu insan sevmese de, mutlaka kendi damak tadına göre bir yapımını bulabilir herkes. Bunl...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here