Ana sayfa Okumadan Geçme Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Öğle Menüleri

Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Öğle Menüleri

580
0

Günümüzün büyük bir kısmını kaplayan çalışma hayatında sağlıklı beslenmek hayatımızı doğru yönlendirebilmeyi de sağlamaktadır. Her ne iş olursa olsun uzun süre çalışılan bu zamanlarda beslenmeye dikkat etmek sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle ofis çalışanlarında çalışma ortamını daha verimli hale getirebilmek, daha dinç ve sağlıklı hissedebilmek için öğünlere ve öğün içeriklerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu sayede çalışanlar ve işyeri açısından iş verimi de arttırılmış olmaktadır. Ofis çalışanları için beslenmeyi daha sağlıklı hale getirmek kilo yönetimini sağlamaya da yardımcı olmaktadır.

Ofis ortamında çalışanlar için iş arkadaşlarından gelen ikramları nazikçe reddetmek, toplantı iş görüşmeleri vs durumlarda yapılan çeşitli servisleri tüketmemek sağlıklı beslenme için bir adım olacaktır. Bunun yanında ana ve ara öğünlerde doğru seçimler yapmak hem beden, hem ruh hem de iş hayatı açısından olumlu olacaktır.

Günümüz koşullarında uzun saatler boyunca çalışılan işler ister istemez mental sağlığı ve fiziksel yorgunluğu da etkilemektedir. Ancak tüm bu yorgunlukların üstesinden gelebilmek, çok daha iyi hissedebilmek için besin tercihlerinin de doğru yapılması gerekmektedir. Çoğu zaman atlanabilen veya yanlış besin tercihlerinden oluşan öğle yemekleri çalışma hayatında günün en önemli öğünlerinden biridir. 

Öğle yemeğinin doğru, sağlıklı ve dengeli şekilde yapılması günün kalan kısmının çok daha verimli, dinç ve motive şekilde geçirilmesini de sağlayacak, işteki başarının artmasında etkili olacaktır. Öğle yemeğinde yenilecek olan bol şekerli, bol yağlı ya da fazla unlu besinler öğleden sonra uyku, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluklarına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple öğlen seçilecek olan yemeklerde protein, karbonhidrat ve yağ dengesinin kurulmasına, vitamin-mineral bakımından zengin yiyeceklerin de mutlaka tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

Bizler de bu yazımızda ofis çalışanları için hem sağlıklı, hem pratik, hem lezzetli hem de oldukça doyurucu öğle menülerini derledik. Afiyet olsun.

Tavuklu Salata

Tavuklu salata, içerisinde hem eti, hem de bol sebzeyi içeren protein ve vitamin bakımından oldukça donanımlı bir seçenek olacaktır. Yanında bir dilim tam buğday ekmeği bir de ayranla beraber oldukça sağlıklı bir öğle yemeği oluşturmak da mümkün olacaktır.

Avokado Salatası

Tokluk hissinde etkin, sağlıklı yağ kaynaklarından biri olan avokado salatanın içerisinde kullanıldığında enfes bir öğle menüsü olacaktır. Bol yeşillikli ve limonlu bu salatalar günün geri kalanında çok daha dinç ve sağlıklı hissetmeyi de sağlayacaktır.

Peynirli Sandviç

Ofiste hem sağlıklı beslenmek istiyorum hem de pratik bir şeyler yemek istiyorum diyenler için sandviçler en güzel alternatiflerden biri olacaktır. Özellikle ekmek seçimini tam buğday, tam tahıllı veya çavdarlı gibi ekmeklerden yana kullanmak sandviçleri çok daha sağlıklı ve doyurucu bir hale getirmektedir. Üstelik sadece peynirli değil, ton balıklı, tavuklu veya etli sandviçler de protein ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır. Sandviçlerin içi ise daha doyurucu ve vitamin bakımından da zengin olması açısından bol yeşillik, domates, salatalık ile doldurulabilir.

Tavuklu Wrap

Ne sandviç, ne salata olsun ama ekmekten vazgeçemem diyenler için en uygun seçenek wraplar olacaktır. Tam buğday lavaşların içerisine yerleştireceğiniz bol yeşillik, baharatlar, tavuk ile leziz bir öğle yemeği oluşturabilmek mümkün. Üstelik hazırlaması oldukça kolay ve sonuç da oldukça lezzetli. Aynı zamanda öğleden sonrası için de tokluk hissinin sağlanmasında etkilidir. 

Izgara Köfte

Et severler için öğle yemeğinde de et tüketmek hiç şüphesiz vazgeçilmezdir. Ancak etin pişirilme şekli onu sağlıklı hale getirmektedir. Fırınlanmış, haşlanmış ya da ızgara edilmiş olan etler sağlık açısından oldukça sağlıklıdır. Ofis çalışanları için öğle yemeğinde et tüketimi de miktarına dikkat edildiği sürece hem doyurucu hem de öğleden sonrası için tok tutucu bir seçenek olacaktır. Yanına bol salata da etin vazgeçilmezidir.

Izgara Tavuk

Beslenmede çeşitlilik oluşturmak sağlık açısından faydalıdır. Dolayısıyla et severler için kırmızı etin yanı sıra tavuk ve balık tüketimi de önemlidir. Bununla birlikte ette olduğu gibi tavuk ve balıkta da ızgara, haşlama ya da fırınlama yöntemleri sağlıklıdır. 

Izgara Balık

Balık, haftanın en az 2 günü mutlaka tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Akşamları vücuda ağırlık yapmaması açısından öğle yemeklerinde et tercih etmek ve özellikle balığı seçmek çok daha faydalı olacaktır. Balık yanında bol salata, limon ve maden suyu da balık menüsünü en sağlıklı hala getirecek yardımcılardır.

Sebzeli Makarna

Vücuttaki şeker dengesini sağlamak, karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için sağlıklı ve kompleks karbonhidrat alınması önemlidir. Makarna yediden yetmişe herkes tarafından çok sevilen bir yiyecektir. Makarnayı sağlıklı hale getirebilmek için de beyaz yerine tam buğdaylı makarna tercih etmek çok daha sağlıklı bir öğün oluşturulmasını sağlamaktadır. Makarna içerisine katılan sebzeler, tavuk, balık veya et de daha zengin ve tok tutucu bir yemek oluşturulmasını sağlayacaktır. 

Sebzeli Omlet

Yumurta, hiç şüphesiz en doyurucu ve en sağlıklı besinlerden, protein içeriklerinden biridir. Vücutta sağlıklı etkiler oluşturmasının yanı sıra uzun süre tok kalmayı da sağlamaktadır. Dolayısı ile ofis çalışanları için sağlıklı bir öğle menüsü tercihinde yumurta akla gelmektedir. Yumurtanın en zengin alternatiflerinden biri olan omletler de başlı başına bir öğünün oluşturulmasını sağlamaktadır.

Kahvaltı

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Kimi zaman günlük koşturmacalar içerisinde kahvaltı yapılması unutulmakta ya da geçiştirilmektedir. Bu gibi zamanlarda öğle yemeğinde dolu dolu bir kahvaltı yapmak aslında sağlıklı bir öğle menüsü oluşturulmasını da sağlamaktadır.

Yulaf Lapası

Günümüzde gittikçe popülerliği artan, sıklıkla tüketilen ve çok sevilen yiyeceklerden biri de yulaftır. Aynı zamanda uzun süre tok tutucu özelliği de bulunmaktadır. Hem sindirim sistemi, hem kompleks karbonhidrat ihtiyacının karşılanması gibi görevleri vücutta üstlenmektedir. Yulafın süt, çeşitli meyveler ve kuruyemişlerle kombinlenerek hazırlanması ile oluşan yulaf lapası da sağlıklı bir öğle yemeği menüsüdür. Tatlı ihtiyacı duyulan günlerde yulaf lapasına az miktarda bal da ilave edilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here