Ana sayfa Genel Sunumların Vazgeçilmezi: Yenilebilir Çiçekler

Sunumların Vazgeçilmezi: Yenilebilir Çiçekler

498
0

Roma, Çin ve Yunan mutfaklarında çok uzun yıllar öncesine dayanan çiçeklerin kullanımı günümüze kadar ulaşmıştır. Eski zamanlarda bu mutfaklarda geleneksel yemeklerin yapımında çiçekler sıklıkla tercih edilmekteydi. Yemeklere eklenen çiçeklerin tat ve kokuyu değiştirmeleri, ayrı bir lezzet katmaları zamanla çiçeklerin daha çok tüketilmesine olanak sağlamaya başladı. Tat, koku ve lezzetin yanında çiçeklerin yemeklere verdiği renkler de tercih edilmeleri için bir sebep haline geldi.

İlk etapta kulağa belki garip gelse çiçeklerin yenilebilme özelliği gittikçe yaygınlaşan bir durum. Sadece dekor olarak kullanıldığı düşünülse de aslında çiçeklerin kullanım alanı çok daha geniş. Üstelik kimisi yemeklerin içinde kullanılsa da çiğ olarak tüketilebilecek olanları da var. Ayrıca sağlık için de çok faydalı etkiler gösteriyorlar.

Bizler de bu yazımızda yenilebilir çiçekleri sizler için derledik. Hem yiyecek olarak özelliklerine, hem nasıl tüketebileceğinize dair ipuçları bu yazıda. Keyifli okumalar.

Karanfil

Özel günlerin, buluşmaların vazgeçilmez çiçeklerindendir karanfil. Ama sadece özel günlerde kullanmanıza, yakalarınıza iliştirmenize gerek yok. Çiğ olarak da afiyetle tüketebilirsiniz karanfili. Genel olarak şarap içinde servis edilen karanfil çiçeğinden çiğ tüketerek de faydalanabilirsiniz.

Menekşe

Saksıların en güzel çiçeklerinden biridir menekşeler. Gerek renklerinin güzelliği, gerek kokularının güzelliğiyle menekşeler her evin bir köşesinde yerini alır. Peki saksı dışında salatalarınızda da yerini alabileceğini biliyor muydunuz? Salatalarınıza katacağı rengiyle ve lezzetiyle bir kere denedikten sonra kopamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Aynı zamanda çayların ve meyve sularının yanında güzel bir sunum oluşturmak için de tercih edebilirsiniz.

Kabak Çiçeği

Kabak çiçeğinin dolmasını henüz yemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. İçini mis gibi dolduracağınız, zeytinyağlı kabak çiçeği dolması yemeklerinizin yanında harika bir ara sıcak olmayı hak ediyor.

Hanımeli

Hanımelinin kokusu deriz başka da bir şey demeyiz. Bir de o güzel kokunun salatalarda yer aldığını düşünün. Hanımelinin çiçeğinde bulunan tatlı nektar ile salatalarda çiğ olarak bambaşka bir lezzet sunmak mümkün.

Kuşburnu

Özellikle yerli Amerikalıların sıklıkla tükettiği kuşburnu adeta bir C vitamini bombası. Dolayısıyla sağlık için de oldukça faydalı. Çay şeklinde tüketildiğini genel olarak biliyoruz ama taneleri dondurulup yazın sıcak günlerde içecekleri soğutmak için de tüketilebilir.

Zambak

Zambağın, zarif görünümü ile etkileyici bir çiçek olduğu gerçek. Ancak sadece görünümüyle değil tadıyla da sizi etkileyebilmesi mümkün.  Tomurcuklarında yüksek oranda bulunan C vitamini ve karoten lezzetli olan tadına şifa da katıyor.

Karahindiba

Toplayıp toplayıp üflemeyi yediden yetmişe hepimizin sevdiği bir çiçektir karahindiba. Bize kalırsa bundan sonra üfledikten sonra yeşil kısımlarını da tüketmeye özen gösterin. Çünkü bu yeşil kısımlar antioksidan ve mineral deposu.  Ancak tadının hafif acımsı olduğunu söylemekte fayda var. Bunun için de çeşitli soslarla karıştırabilir, salatalarınıza katabilirsiniz.

Nergis

Yemek için enfes bir tada sahip olan bir diğer çiçeğimiz ise nergis. Baharatlı, biberimsi ve sulu bir aroması bulunan nergis çiçeğini birçok yemeğinizin içerisine katıp denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Fesleğen

Çiçek kısmının tat açısından daha az yoğun olduğu fesleğenin esas tadı yapraklarındadır. Mis kokusu ile yemeklere, çorbalara veya salatalara güzel bir aroma katacaktır.

Leylak

Kokusunu metrelerce uzaktan duyabileceğiniz leylağın tadını da salataların içerisinde bir hayal edin önce. Veya vanilyalı donmuş bir yoğurdun içerisinde…Ortaya enfes bir aroma çıkacağından hiç şüpheniz olmasın, meyveli yoğurtlarınıza katın karıştırın ve tüketin diyoruz. Bizden söylemesi…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here