Ana sayfa Genel 3. Adana Lezzet Festivali Başlıyor

3. Adana Lezzet Festivali Başlıyor

502
0

Türkiye’nin en sevilen festivallerinden Adana Lezzet Festivali, bu yıl üçüncü kez farklı lezzetleri katılımcılarla buluşturacak. Özellikle Adana mutfağını Akdeniz ülkelerine tanıtacak oluşuyla dikkatleri üzerine çeken festival, bu yıl 4-6 Ekim tarihleri arasında yapılacak. “Büyük Akdeniz Şöleni” konsepti altında gerçekleşecek festival, bu yıl da gastronomiyle yakından ilgilenen kişilerin en çok keyif aldığı festival olacak.

Adana Lezzet Festivali Basın Toplantısı

Ekim ayının 4’ünde başlayacağını belirttiğimiz festivalin basın toplantısı, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın, gastronomi dünyasından gönüllülerin, kanaat önderlerinin ve basın mensuplarının katılımıyla bu sabah Feriye’de yapıldı. Festivalle ilgili detayların konuşulduğu toplantıda açılış konuşmasını Mutfak Dostları Derneği’nden Zeynep Kakınç yaptı. Kakınç’ın yaptığı ve gastronominin önemiyle ilgili farklı noktalara değinen konuşmanın ardından Adana Lezzet Festivali ile ilgili videolar izlendi. Toplantıdaki keyifli anlardan biri de Fatma Çikla’nın Adana’nın önemli lezzetlerinden “sıkma” yapmasıydı.

Zeydan Karalar: Mutfağımız, festival sayesinde kıtaları aşacak!

Festival hakkında fikirlerini dile getirmek için sahneye çıkan isimlerden Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, düşüncelerini; ““Yerel mutfağımızın değerlerini koruyarak bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın gayreti içindeyiz. Adana mutfağı içinde tarih boyunca süzülüp gelen, eşi benzeri olmayan bir bilgi birikimini barındırıyor. Bu özel ve eşsiz mutfak kültürünün, festival sayesinde ülkeleri kıtaları aşan bir üne kavuşacağından eminim” sözleriyle dile getirdi.

Adana Lezzet Festivali Basın Toplantısı

Mahmut Demirtaş: Adana’nın mutfak zenginliğini en doğru mesajlarla tanıtacağız!

Zeydan Karalar’ın hemen ardından konuşma yapmak için sahneye çıkan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Lezzet Festivali’nin şehirlerinin lezzet dolu mutfağını başka ülkelere tanıtmak ve Adana’nın bu alanda markalaşmasını sağlamak açısından oldukça önemli olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Ayrıca bu festivalin Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında dahil olmak isteyen Adana’nın hedeflerine ulaşması açısından oldukça işlevsel olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi. Festival hakkındaki sözlerini; “Valiliğimiz koordinesinde; birçok kurum ve kuruluşun katkısı ve desteğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalimiz; bu yıl daha da büyüyerek uluslararası bir boyut kazandı. Bu yılki çıkış noktasını “Büyük Akdeniz Şöleni” olarak belirlediğimiz Adana Lezzet Festivali, Adana’nın mutfak zenginliğini en doğru mesajlarla tanıtmak ve Akdeniz ülkeleri arasında ortak mutfak kültürü üzerinden bir dostluk köprüsü kurmak amacıyla hayata geçirilecek. “ cümleleriyle sürdürdü. Festivalde 222 metrelik et şiş denemesi yapacaklarını ve bu denemeyle de Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek istediklerini de belirten Demirtaş, Adana Lezzet Festivali’nin gastronomi alanında örnek bir model olduğunu belirterek sözlerine söz verdi.

Toplantıda festivalle ilgili detaylar paylaşılır, konuşmalar yapılırken konuklara Adana mutfağından sıkma, börek, Çukurova’ya özgü reçel, bal ve peynirler ikram edildi. Adana’nın önemli sembollerinden ciğer de unutulmadı ve kurulan stand aracılığıyla misafirlere ciğer de ikram edildi.

Festivalle İlgili Diğer Detaylar

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Adana Lezzet Festivali aracılığıyla Adana üç gün boyunca gastronominin kalbinin attığı önemli bir merkez olacak. Festivalin yapılacağı Merkez Park, bu süre boyunca Adana mutfağını keşfetmek isteyen binlerce kişiyle dolup taşacak. Festivale Adana Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş katılacak.

İtalya, Malta, Lübnan, KKTC, İspanya, Fransa, Tunus, Fas, Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan gibi ülkelerin yanında konuk ülke Güney Kore ve konuk şehirler Gaziantep ve Hatay, festival süresince Adana’da ağırlanacak. Ayrıca festivale konuk ülke Güney Kore’den Dario Cecchini (İtalya), Juan Jose Lopez (İspanya), Nihad Mamaledzija (Bosna Hersek), Christian Plumail (Fransa), Rafram Chaddad (Tunus), Altın Prenga (Arnavutluk) ve Anissa Helou (Lübnan) gibi uluslararası isimlerin yanı sıra Cüneyt Asan, Hazer Amani, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor gibi ünlü şefler ve yerel ustalar da katılım gösterecek.

Festivalin Destekçileri

Ülkemizin gastronomi alanındaki en büyük festivallerinden Adana Lezzet Festivali,başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Adana ilçe belediyeleri, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği, Mutfak Dostları Derneği, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Çukurova Aşçılar Derneği gibi çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından destekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here