Ana sayfa Genel Ağrı Kesici Özelliği Olduğunu Muhtemelen Bilmediğiniz Muhteşem Besinler

Ağrı Kesici Özelliği Olduğunu Muhtemelen Bilmediğiniz Muhteşem Besinler

92
0

Son yıllarda stresli bir yaşantının artması ile ağrı ile ilgili sıkıntılarımız ve rahatsızlıklarımız da artmaya başlamış durumda. Gündelik hayatımızı ve ileriye dönük oluşabilecek muhtemel rahatsızlıkları etkileyen ağrı konusunu ve ağrı kesici besinleri bugün merceğimiz altına aldık.

Ağrı durumunda direkt yöneldiğimiz ilaçlar yerine daha doğal yollardan ağrıyı dindirmek adına sizler için bir çalışma yaptık ve ağrı kesici özelliği olduğunu muhtemelen bilmediğiniz muhteşem besinleri sizler için derledik.

Zeytinyağı; en etkili doğal ağrı kesicilerden bir olan zeytinyağı pek çok vitamine ve zengin bir içeriğe sahiptir. Salatalara ve yemeklere bolca eklenen zeytinyağının kasları gevşeterek rahatlatıcı etki gösterdiği ve ağrılardan uzaklaştırdığı bilinmektedir.

Yaban mersini; gerek rengi, gerek görüntüsü, gerek tadı ile yaban mersini son dönemlerin kendisini bize en çok sevdiren faydalı besinler arasında yer almakta. Hem ağrı kesici hem de iltihap önleyici ve kas gevşetici özelliği ile biliniyor.

Nane; ferah kokusu, tadı ile nane vücuttaki mikropları atma konusunda da oldukça başarılı bir besindir. Soğuk havaların kendini iyice göstermeye başladığı bu günlerde yakalandığınız mevsimsel hastalıkları en kolay şekilde atlatmak için ağrı kesici ve iltihap giderici etkileri ile nane tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Soya fasulyesi; izoflavon içeriğine bağlı olarak etkisini gösterdiği bilinen soya fasulyesinin günde yaklaşık olarak 40 gramının diz kireçlenmesi olanlarda ağrı ve hareket kısıtlılığını azalttığını bildirmektedir.

Üzüm; siyah üzümde yer alan kuarsetin ve antosiyonin adlı maddeler ile beyaz üzümde de yer alan resveratrol ağrı kesici özellikleri ile bilinmekte. Bilimsel olarak yapılmış olan ön çalışmalar eklem kıkırdağını ve omurlar arasındaki diskleri de aynı zamanda korumakta olduğunu belirtiyor.

Zencefil; yapılan çalışmalar egzersize bağlı olarak kas ağrılarını azalttığını iddia ettiğini vurgulamaktadır.

Kiraz ve Vişne; mevsiminde ortalama bir avuç kadar tüketilen kiraz ile vişnenin antosiyanin ve biyoflavonoid içerikleri sayesinde ağrı kesici, antiinflamatuvar ve kireçlenme karşıtı etkiler gösterdiği bilinmektedir.

Zerdeçal; rengini de aldığı kurkumin adlı pigment ile ağrı kesici ve antiinflamatuvar özelliklere sahip olan zerdeçalın ağrıyı azaltıp hareketleri arttırdığı bilinmektedir.

Balık; özellikle yağlı balıkların omea-3 içerikleri sayesinde ağrıları azaltmayı sağladıkları bildirilmektedir. Yağlı balıkların başında ise somonun sıklıkla tüketilmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Keten tohumu; balık gibi keten tohumu da omega-3 içeriği ile ağrıları azalttığı bildiren muhteşem besinler arasında yerini almaktadır.

Acai çileği; günümüzün popüler besinlerinden olan acai çileği, omega-3 ve antioksidan zengin olması ile ağrı üzerine olan olumlu etkileriyle bilinmektedir.

Kereviz; fibromiyalji, gut ve artrit gibi durumlarda ağrıya olan etkileri ile ön plana çıkan kereviz de muhteşem besinler arasındadır.

Adaçayı; ağrı durumlarında gerek kokusu gerek içeriği ile sıklıkla tercih edilen adaçayı rahatlatıcı etkisi ve ağrıları azaltma özelliği ile bilinmektedir.

Tarçın; doğal bir tatlandırıcı olan tarçın, aynı zamanda antiinflamatuvar özelliklere de sahiptir. Bu özellikleri sayesinde özellikle reflü ağrısını ve baş ağrılarını giderici özelliklere sahiptir.

Sarımsak; antibiyotik ve ağrı kesici özelliğe sahip olan sarımsak, diş ağrılarında, baş ağrılarında, kas ve kemik ağrılarında sıklıkla tercih edilmektedir. Vücuda yayılmaya başlayan bakterilerin sarımsak tarafından temizlenerek ağrıya neden olan faktörleri ortadan kaldırmayı sağladığı da bilinmektedir.

Kırmızı biber; içerisindeki kapsaisin maddesi pek çok ağrı kesici ilaçta ve kas ağrısı giderici merhemlerde yer almakta olan kırmızı biber ağrı kesici etkisi ile ön plana çıkmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here