Ana sayfa Dünya Mutfağı Çin Yemekleri Çin’den Bir Lezzet: Mooncake

Çin’den Bir Lezzet: Mooncake

692
0

Tarih boyunca dünyanın her yerinde farklı yemek kültürleri geliştirilmiştir. Her ülkenin kendine has bir mutfağı olmakta, coğrafi özelliklerinin ve kültürünün pek çok özelliğini yansıtmaktadır. Örneğin ülkelere özgü tatlılar olması da mutfak kültürünün etkisinin en önemli göstergelerindendir.

Tatlılar ülkelere özgü olmalarının yanı sıra pek çok kültürde farklı kutlamaların önemli parçaları olarak da dikkat çekmektedir. Mooncake olarak bilinen meşhur tatlı kek çeşidi de bu nitelikte tatlılardan birisidir. Mooncake, Çin mutfağına ait olan bir tatlı çeşididir. Eşsiz lezzeti ile damaklarda hoş bir tat bırakan mooncake, Çin tarihinde de önemli bir geçmişe sahiptir.

Mooncake’in Tarihi

Mooncake ilk defa M.Ö. 1766-1122 yılları arasında Shang Hanedanı zamanında Çin’in güney bölgesinde yapılmış bir tatlıdır. İnce kenarlı bir kek türü olan mooncake, M.Ö. 206’dan bu zamana kadar kavun çekirdeği, susam ve ceviz gibi malzemeleri bir araya getirmiştir. Nesiller boyunca sofralara tat katan mooncake; ezilmiş fasulye, fındık, kavun çekirdeği, hurma ve lotus çekirdeği ezmesi gibi enfes tatların buluşma noktası olmuştur.

Zengin içeriği ile farklı damak tatlarına hitap edebilen mooncake, sert dış yapısının içerisindeki yumuşak dolgusu ile iki farklı hissi bir arada yaşatan türde bir kektir. Mooncake tatlıları genellikle 10 cm çapa ve 3-4 cm kalınlığa sahip olan hamur işleridir. Asırlardır tercih edilen tatlardan birisi olan mooncake, farklı geleneklere ve bölgelere göre değişiklik göstermektedir.

Farklı yerlerde farklı özellikler gösteren mooncake, zaman zaman kahverengi kabuklu iken bazı yerlerde de çok katmanlı ve ince kabuklu olarak tercih edilir. Yine Çin’in farklı bölgelerinde mooncake tatlısı, kalın yumuşak kabuklu, dolgulu ve çok çeşitli formatlarda olabiliyor. Mooncake tatlısının Asya’da tatlı patatesin dolgu malzemesi olarak kullanıldığı çeşitleri de bulunur.

Günümüzde mooncake’in çokça kullanıldığı yerlerden birisi de elit kesimde hediyeleşme malzemesi olmasıdır. İş adamları vb. insanlar birbirlerine ikram olarak göndermektedir. Birçok çeşidi olan mooncake, özel günlerde de insanların aralarında ikramda bulunduğu lezzetli tatlılardır.

Ay Festivali’nin Değişmez Tadı

Asya’nın önemli festivallerinden birisi Ay Festivali’dir. Bu festival kapsamında çok çeşitli mooncake tatlıları sergilenmektedir. Asırlardır tercih edilen lezzet mooncake tatlısının günümüzde yüzlerce farklı çeşidi vardır. Çeşidi ne olursa olsun, bu tatlı özellikle yanında bir bardak çay ile enfes olur. Çin’de gerçekleştirilen Sonbahar Ortası Festivali ve Vietnamlılar’ın da kutladığı bu tür festivallerde herkes birbirlerine mooncake tatlısı ikram eder. Eylül sonu ve Ekim başı aralığında süren festivaller Asya’nın hemen her yerinde tüm coşkusuyla kutlanır. Festivallerin dayandığı temel nokta sonbahar ekinoksu olarak bilinen ve ayın tamamının gökyüzünde en yuvarlak hali ile görünebildiği dönem olmasıdır.

Dışarıdan sert bir görünüşe sahip olan mooncake, iç kısmındaki yumuşak dolgusu ile ortaya bir sürpriz çıkarmaktadır. Yine lotus tohumunun da genel kullanımı mooncake tatlısına renk katan malzemelerdendir. Peki mooncake tatlısı nasıl yapılır? Şimdi bu eşsiz tatlının yapılışına bakalım. Mooncake tarifinde rulo şeklinde mooncake tarifini aktaracağız.

Rulo Mooncake

Malzemeler:

Dış hamur malzemeleri

75gr un

20gr yumuşak margarin

10gr pudra şekeri

35gr su + 2-3 damla beyaz sirke

İç hamur malzemeleri

65gr un

40gr yumuşak margarin

Yapılışı: Öncelikle dış hamur için margarin, un ve ekmek kırıntıları uygun görünümü alana dek yoğrulur. Su ile pudra şekeri katıp yumuşacık bir hamur elde edilir. Üzeri kapatılıp 30 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Hamur 2 parçaya ayrılır. İç hamurun yapılışı için un ile margarin karıştırılıp yine yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri kapatılır ve 30 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. İç hamur dış hamur ile sarılıp beze yapılır. Merdane vasıtasıyla uzun ince şekilde açılır. 90 derece döndürülüp tekrar merdane ile uzun ince şekilde açılır. Her rulo 3 parça kesilir. Spiral taraf aşağı bakacak biçimde koyulur ve merdane ile açılır. Kapatmanın kolay olması için kenarlarının ince açılmasına dikkat edin. Tercihe göre bir iç dolgu ile doldurulup tekrardan beze yapılır. Kızgın yağ içerisine 3 defa sokulup çıkarılır. Bu sayede dışının midye kabuğu görünümü alması sağlanır. Ardından orta sıcaklıkta yağ içerisinde kahverengileşinceye dek kızartılır ya da 180 derecede fırın içerisinde 10-20 dakika boyunca pişirilir.

Beş çaylarının da vazgeçilmez tatlılarından olabilecek olan mooncake, ev mutfaklarında da hazırlanan tatlılar arasında yerini almalıdır. Sert dokusunun içerisindeki yumuşak dolgusu ile eşsiz tatlar bırakan mooncake, yanında bir bardak çay veya kahveyle keyifli dakikalar sunacaktır. Nitekim Asya ülkelerinden birbirinden renkli, eğlenceli günler yaşatan festivallerde de tüketilen mooncake, yanında çay ile ziyaretçilere ikram edilmektedir.

Mooncake tatlıları çok çeşitli içeriklere sahip olup bu tatlıları alırken içinde neler olduğunu sormanızda fayda vardır. İçeriğinde yumurta olan türleri ilk etapta ilginç gelebiliyor. Genel olarak kullanılan malzeme ise lotus tohumudur. Lotus tohumunun kullanıldığı mooncake tatlılarını tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra son zamanlarda yeni nesil çikolata kullanılan mooncake tatlılarına da rastlanabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here