Ana sayfa Genel ÇITIR PATATESLER İÇİN 9 PÜF NOKTA

ÇITIR PATATESLER İÇİN 9 PÜF NOKTA

306
0


Hepimiz mükemmel patatesler hazırlamayı isteriz. Neredeyse her yemeğin yanında servis edilen vazgeçilmez garnitürümüz çıtır patatesler, yemek ile uyum içinde ve lezzetli olmalıdır. İster fırında ister tavada pişirin, mükemmel çıtırlığı yakalamak zorundasınız. Yumuşamış ve yağlı patatesleri kimse yemek istemez… Ayrıca dışı çıtır kalırken içi ideal kıvamda olmalıdır. Hangi yemekle servis edilirse edilsin, o yemek ile uyumlu bir bütünlük yakalanılması gerekir. Sadece patatesler için değil, aynı yöntemlerle fırında lezzetli sebze yemekleri de hazırlayabilirsiniz. Mükemmel patatesleri hazırlamanız için birkaç öneriye ihtiyacınız varsa okumaya devam edin!

İlk olarak patateslerinizi iyi seçmeniz önemli. Gözleri az, büyük ve koyu sarı patatesleri tercih etmeye çalışın. Bu patatesler piştikten sonra içleri kremamsı bir hal alır ve dış kısımları sert kalır. Görsel olarak da daha kabarık dururlar.

Diğer bir önemli nokta ise patatesleri kesme şekliniz. Patateslerinizi çok küçük ve ince dilimler halinde keserseniz mükemmel çıtırlığı yakalamanız oldukça zor. Patateslerinizi orta boy dilimler halinde kesmelisiniz. Özellikle elma dilim kesilmiş patatesler en ideal kıvamı almanızı sağlayacaktır. Bu şekilde patatesinizin kremamsı iç kısmını kaybetmemiş olursunuz. Özellikle kızartma yöntemiyle pişirmeyi kullanacaksanız patatesleri ince dilimlemek sert ve lezzetsiz patatesler elde etmenize sebep olabilir.

Bilinmeyen bir diğer püf nokta ise önce patatesleri kaynatmak. 8-10 dakika patateslerinizi kaynatın. Çatal ile yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin. Patatesleri sudan çıkarır çıkarmaz kızartmaya başlamayın, suyunun süzülmesine ve biraz kurumasına izin verin. Daha sonra patateslerinizi fırında kızartabilirsiniz. Bu sayede patateslerinizin içi kıvamlı kalırken dışı sert ve çıtır olacaktır.

Fırın tepsisini önceden ısıtın. Tepsiyi önceden ısıttığınızda patateslerin hem alt yüzeyleri hem de üst yüzeyleri daha kolay pişecek ve her iki taraf da çıtır olacaktır. Ayrıca patatesleri pişirme sürenizi kısaltacaktır. Bunun yanında, patateslere vereceğiniz ısıyı ayarlamanızı sağlayarak patateslerin yanmasını önleyecektir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer püf nokta ise patatesleri fırın tepsisine yığmamak. Mutlaka tek tek ayrılmalarına ve üst üste gelmemelerine dikkat edin. Isınan patateslerin eşit olarak dağılması için patatesleri fırın tepsisine dizin.

Fırının ısısını iyi ayarlayın. Fırında sadece ısı ile pişirme yöntemi kullanmak patateslerinizin sertleşmesine ve iç kısımlarının çiğ kalmasına sebep olabilir. Bu yüzden ısı konveksiyonu ayarını mutlaka kullanın. Bu sayede patatesleriniz daha homojen pişecektir. Ayrıca dış kısımlarına eşit ısı akımı olacağı için ideal renge ve çıtırlığa ulaşacaktır. İdeal ısı olarak 180-200 derece arasını tercih edebilirsiniz. Fakat ısı konveksiyon ayarını kullandığınız takdirde ortamın daha da sıcaklaşacağını göz önünde bulundurarak yüksek ısılarda pişirme işlemi uygulamayın.

İlk olarak patateslerinizi 180 derecede 20 dakika pişirerek başlayın. Daha sonra tepsiyi sallayın veya maşa yardımıyla patateslerinizi çevirin. Pişme durumlarını kontrol edin. Aynı ısı ayarında 10-15 dakika daha pişirme işlemine devam edin. Piştiğine emin olduktan sonra bir spatula yardımıyla patateslerinizi servis edebilirsiniz.

Eğer patateslerinizi baharatlı veya soslu tüketmek istiyorsanız birkaç tüyo daha vermemiz gerekebilir. Patateslere baharat eklemek istiyorsanız öncelikle karıştırmak istediğiniz baharatları bir kâsede karıştırın. Bu örneğin 1 çay kaşığı pul biber, sarımsak tozu, karabiber, nane, cajun olabilir. Daha sonra baharat karışımınıza 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Tüm karışımı ilk 20 dakikanın sonunda tepsiye serpin.

Bunu yapmamızın sebebi baharatları yakmadan lezzetlerini korumak istememiz. Tüm patateslere eşit baharat geldiğinden emin olun ve son pişirme işlemi için tekrar fırına verin. Burada sevdiğiniz baharatları tercih edebilirsiniz. Daha derin bir sos hazırlamak istiyorsanız bunu patatesler pişerken bir tavada hazırlayıp daha sonra servis esnasında patateslerin üzerine dökmekte fayda var. Patatesleri pişirme esnasında soslamak ideal çıtırlıklarının kaybolmasına sebep olabilir.

Patatesleriniz fırında pişerken bir yansan sos tavasında 3 yemek kaşığı zeytin yağı, 2 diş ezilmiş sarımsak, 1 çay kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı cajun baharatı ve nane yapraklarını sarımsaklar karamel rengi alana kadar kavurun. Patatesler piştikten sonra servis tabağına alın ve sos tavasını üzerinde gezdirin. Hem sevdiğiniz sos tadını alacaksınız hem de patatesleriniz yumuşamadan çıtır çıtır kalacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here