Ana sayfa Okumadan Geçme ÇITIR TAVUK YAPMANIN ALTI ALTIN ADIMI

ÇITIR TAVUK YAPMANIN ALTI ALTIN ADIMI

1009
0

Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık tavuk parçalarını yemeye çoğumuz bayılırız öyle değil mi? Haydi bir hayal edelim! Parmak uçlarınızla çıtır tavuğu aldınız. Yavaş yavaş onu kendinize yaklaştırıyorsunuz. Burnunuz hemen baharatların kokusunu aldı bile: Sarımsak, soğan, biber… Hatta acı kırmızı biber! Daha fazla dayanamayıp bir ısırık aldınız, işte bu çıtırlık, bu lezzet… Âşık oldunuz değil mi?

Haydi biraz daha büyük düşünelim. Bu tavuk, evet, çok lezzetli ama ona aşık olmanızın asıl sebebi, onu kendiniz yapmış olmanız. Evet, yanlış duymadınız. Artık fastfood zincirlerine ve onlara harcadığınız paralara bir son vermenin vakti geldi. En lezzetli, en gevrek ve en sulu çıtır tavukları daha güzel kimse yapamayacak.

İster fritözde ister fırında ister tavada yapın, sonuç hep en çıtır tavuklar olacak. Hadi öyleyse, size çıtır tavuklar hakkında vereceğimiz birkaç tüyomuz var.

Yapacağımız adımlar sizi korkutmasın. Çünkü tavukları önce birkaç malzemeye bulayacağız sonra da kızartacağız. Gözünüze biraz zahmetli bir iş gibi görünebilir fakat pek göründüğü gibi değil. Sadece birkaç saate ihtiyacınız olabilir, o kadar. Tüm o lezzete de değiyor zaten. Eğer çıtır tavukları arkadaş çevrenize yapıyorsanız, biz şimdiden duyuralım: Artık her hafta sonu kapınızı çalacaklar.

1. Tavuk butu mu, tavuk göğsü mü?

Göğüs kısmından alırsanız pişmesi biraz uzun sürebilir. Ama yine de göğüs almak istiyorsanız, küçük parçalara bölerek yapabilirsiniz. Çıtır tavuk konusunda en favori parça buttur. Tavuğun but kısmı daha yağlı ve yumuşak olduğundan piştikten sonra içi sulu, lezzetli bir tavuk elde edeceksiniz.

2. Tavuğun sulu olmaması için salamura yapın.

Salamura derken, elbette tuzdan bahsediyoruz. Tavukları tamamen tuzla kaplayıp geceleri buzdolabında veya vaktiniz yoksa, oda sıcaklığında kızartmadan önce sadece 30 dakika dinlendirebilirsiniz. Bu adım, tavuğun tuzla doğrudan temas etmesini sağladığından, tavuğun sulu ve lezzetli olması için kritik bir öneme sahiptir. Tuz, tavuğun yumuşamasını sağlar ve aynı zamanda tavuğa lezzet katar.

3. Bol çeşitli ve hafif bir baharat karışımı yapın.

Birçok fastfood zinciri tavuklar için kullandıkları baharat karışımını gizli tutar. Fakat büyük tavuk zincirlerinin bazı baharat tarifleri internet ortamında oldukça dönüyor. Kullandıkları yağ ve gizli tuttukları başka yöntemlerden dolayı aynı karışımı evde yaptığımızda oldukça tuzlu ve keskin bir tatla karşılaşmanız mümkün. Bu yüzden her zaman kararında tuz ve hafif baharatları bir araya getirmeniz daha uygun olacaktır. Hazırladığınız baharat karışımının yarısını salamuradan çıkardığınız tavukların üzerine, diğer yarısını ise kızartmadan önce tavuğu bulayacağınız unun içine dökün. Unutmayın ki, tavuğun üzerindeki baharatlar, kızartma esnasında dökülecek. Bu yüzden elinizi bol tutmaktan korkmayın.

4. Çıtır kaplama için yumurta akı, alkol ve mısır nişastası kullanın.

Bu üç malzeme ne alaka şimdi diyeceksiniz. Biz buna deneyim diyoruz. Bu görünüşte birbirinden alakasız olan malzemeler, kızarmış tavukta tatmak istediğimiz gevrekliği veriyor. Bu yüzden oldukça önemliler. Yumurta beyazı, tavuğa protein formunda bir yapı ekler. Aynı zamanda, una bularken, unun tavuğa daha kolay yapışmasına yardımcı olur. Alkol kızartma yağında hızla buharlaşır ve tavuk üzerinde pul pul katmanlar oluşturur. Bu arada, votka güzel bir tercih olacaktır. Unun içine mısır nişastasını kullanmamızın sebebi de çıtır çıtır olmasını sağlayan asıl maddenin mısır nişastası olmasıdır.

5. Kızartma tenceresi kullanın.

Demir döküm bir tavada kızartma yapmak oldukça alışılagelmiş bir durum fakat demir dökümlerin sığ derinliği, bu tip kızartmalar yaparken çok da tercih edilmemesi gereken bir tava çeşididir. Hele ki bu konularda pek dikkatli değilseniz, yangına bile sebep olabilirsiniz. Bu yüzden demir döküm yerine kızartma tenceresi kullanın. Yüksek derinliği sayesinde, yağ sıçraması minimum düzeyde olacaktır. Ayrıca kızartma tenceresinde ısı kaybının diğerine göre daha az olduğunu göreceksiniz.

6. İki termometre kullanın.

Kızartma tenceresinin iç sıcaklığını takip edebilmek için derin tava ve şeker termometresi kullanın. Tencereye tavuk parçalarını eklediğinizde yağın sıcaklığının düştüğünü fark edeceksiniz. Buna göre ısıyı arttırarak sabit bir sıcaklık sağlayabilirisiniz.

Problu termometre, tavuğun içindeki sululuğun korunmasını garanti edecektir. Baharat karışımı tavuk pişirilmeden önce oldukça hızlı bir şekilde yanacağından, tavuğun iç ve dış sıcaklık dengesini iyi korumalısınız. Her tavuk parçasının en kalın bölümü 75°C’lik bir iç sıcaklığa ulaşmalıdır; bunu daha iyi anlamak için termometreyi tavuğun kemiğinden uzakta tutun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here