Ana sayfa Genel DEPRESYONA İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

DEPRESYONA İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

47
0

Depresyon birçok insanın yaşadığı psikolojik bir çöküntü durumudur. Ciddi, üzücü hadiseler, stres, hatta bazen yağmurlu ve kapalı havalar ruh halimizin dengesini bozan sebeplerden biridir. Diğer taraftan vücudumuzda eksikliği görülen birtakım vitamin ve mineraller de depresyona meylimizi artırabilir. Bunlar B12, B6 vitaminleri eksikliği, demir, manganez, çinko eksiklikleri olarak sayılabilir. Bundan dolayı depresyon halinde diyetimiz oldukça önem taşır. Depresyondayken özellikle hangi yiyecekleri tüketmeliyiz, işte birkaçı…

KOYU YEŞİL SEBZELER

Dünya’nın en zengin, en sağlıklı sebzeleri şüphesiz koyu yeşil yapraklılardır. Ispanak, lahana, pazı, brokoli… Bunlar sadece birkaçı. Bu bitkiler güçlü bağışıklık artırıcı ve antikanser etkileri olan yiyeceklerdir. Normal hücrelerin kanserli dönüşümünü önlemeye yardımcı olur ve vücudu silahlı ve ortaya çıkacak olan herhangi saldırmaya hazır tutar. Koyu yeşil yapraklı bitkiler beyin iltihaplanmasına karşı da savaşır ve şiddetli depresyon beyin iltihabı ile ilişkilendirilir. Ayrıca bu sebzeler A, C, E ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengindirler.

CEVİZ

Ceviz, omega-3 yağ asitlerinin en zengin bitki kaynaklarından biridir ve çok sayıda çalışma, omega-3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonlarını nasıl desteklediğini ve depresyon semptomlarını nasıl azalttığını göstermiştir. Buna bağlı olarak, omega-3 yağ asitlerinin vücuttaki eksikliği, depresyonla paralel.

AVOKADO

Avokado, beynin doğru çalışması için ihtiyaç duyduyu kaliteli yağa sahip mucizevi bir besindir. Bir avokado kalorisinin dörtte üçü oleik asit formundaki yağdan, çoğunlukla tekli doymamış yağdan gelir. Ortalama bir avokado, diğer meyvelerden daha fazla olarak 4 gram protein içerir ve K vitamini, farklı B vitamini türleri (B9, B6 ve B5), C vitamini ve E12 vitamini ile doludur. Son olarak, her biri yaklaşık 11 gram, şekeri düşük ve lif bakımından yüksektir.

KIRMIZI MEYVELER

Yaban mersini, ahududu, çilek, böğürtlen… Kırmızı meyveler mevcut olan en yüksek antioksidanlardandır. Antioksidanlar, DNA tamircisi gibidir. Hücrelerinizi onarmaya, kanser ve diğer hasta hücrelerin yayılmasını engellemeye çalışırlar.

MANTAR

İşte mantarların ruh sağlığınız için mükemmel bir besin olmasının iki güzel nedeni: İlk olarak, mantarın kimyasal özellikleri, kan şekeri seviyesini düşürmeye ve ruh halinin bozulmasında önemli bir etken olan düşük insüline karşı direnç gösterir. Ayrıca, sağlıklı bağırsak bakterilerini uyarmaları bakımından bir probiyotik gibi bir nitelik kazanırlar. Bağırsaklarımızdaki sinir hücreleri vücudumuzun serotoninin yüzde 80 ila 90’ını ürettiğinden – ki bizi aklı başında tutan kritik nörotransmiter de bunlar – bağırsak sağlığımız için ciddi anlamda önemli bir besin!

SOĞAN

Soğan ve tüm allium sebzeler (sarımsak, pırasa, frenk soğanı, arpacık soğanı ve taze soğan)  kanser riskini azaltmaları ile ilişkilendirilmiştir. Bu sebzeler ayrıca antikanser özelliklerine katkıda bulunan yüksek konsantrasyonlarda anti-enflamatuvar flavonoid antioksidanlar içeriyor. Yine, sindirim sistemimiz ile beynimiz arasındaki ilişkiyi göz önüne alırsanız, bağırsak kanserini önleyebilecek bir sebzedir soğan.

DOMATES

Her gün öğle yemeğinde salatanızda birkaç dilim domates bulundurmaya özen gösterin çünkü domatesler her ikisi de depresyonla savaşmak için iyi olan birçok folik asit ve alfa-lipoik asit içeriyor. Bir araştırmaya göre, depresyon hastalarının çoğunda folat eksikliği görülmüştür. Çalışmaların çoğunda, depresyon hastalarının yaklaşık üçte biri folatta yetersiz kalmıştır. Folik asit, vücutta oluşan serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi önemli nörotransmiterlerin üretimini kısıtlayan homosistein miktarını önleyebilir. Bu anlamda alfa-lipoik asit yükselmeye devam eder. Bu sebeğle domates gerçekten mücadeleci bir besin.

FASULYE

Fasulyenin ruh haline iyi gelmesinin sebebi lif bakımından oldukça yüksek oldukları için vücudun uzun sürede sindirmesi ve bu sırada kan şekerini dengelemesidir. Enerjinin yerinde olması depresyon halsizliğinden kurtulmanın bir yoludur.

TOHUMLU BİTKİLER

Patates cipsi veya o tür atıştırmalık çerezler yerine mutfağınızda ayçiçeği çekirdeği veya kendir tohumu gibi çerezler bulundurun. Keten tohumu, kenevir tohumu ve chia tohumu ruh halinize iyi gelir çünkü bunlar omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

ELMA

Günde bir elma – bu yiyeceklerin geri kalanıyla birlikte yenilirse – sizi psikiyatri kapısından çok uzakta tutacaktır. Elmalar da antioksidanlar bakımından yüksektir ve bu da hücresel düzeyde oksidasyon hasarını ve iltihap önlemeye ve onarmaya yardımcı olur. Ayrıca kan şekeri salınımını dengeleyen çözünür liflerle doludur. Bir elma dilimini fıstık ezmesiyle beraber tüketirseniz, omega-3 yağ asidini bir miktar lifle birlikte kazanmış olursunuz.

 

İlgili İçerikler

EVDE ŞARAP NASIL KORUNUR ? Romantik akşam yemeklerinin vazgeçilmezi şarapları evlerinizde nasıl saklamanız gerektiğini biliyor musunuz? Şarap üzüm, elma, vişne gibi meyvelerin f...
SAHLEP BİTKİSİ Sahlepgiller familyasından olan bu bitki; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Gövdesi diktir ve silindire benzer. Çiçekleri gene...
İSTİRİDYE MANTARI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Özellikle son yıllarda oldukça sık karşılaştığımız istiridye mantarı, hem sağlıklı hem de leziz bir besin kaynağıdır. Yapımı kolay, her yemeğin yanına...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here