Ana sayfa Genel DÜNYA ÇAPINDA YEMEK FESTİVALLERİ

DÜNYA ÇAPINDA YEMEK FESTİVALLERİ

90
0

Her seyahat noktasında keşfedilecek en önemli şeylerden biri yemekleri! Dünyada her yüz kilometrede bir mutfak tipi değişiyor, çeşitli şeyler görme ve her seferinde yeni lezzetler tatma özelliği sunuyor. Dünyanın dört bir yanındaki bu muazzam yemek festivalleri ile, karnınızı en sevdiğiniz mutfak lezzetleriyle doldurabilir ve çeşitli eğlenceli etkinliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu karnavalların her biri benzersiz bir yemek ziyafeti çekmenizi sağlarken, dünyadaki çeşitli kültürlerin yemeklerini tatmak için de kaçırılmaması gereken etkinliklerdir.

Sizde rotanızı bu ülkelere çevirmeyi planlıyorsanız, mutlaka bir yemek festivaline denk gelmeye çalışın. Yemek kültürlerini keşfetmek ve yeni tatlar denemek isteyenler için dünyanın en güzel yemek festivallerine bir göz atalım. 🙂

1) SOĞAN PAZARI (BERN-İSVİÇRE)

İsviçre‘nin başkentinin takvimindeki en büyük halk festivalidir. Sergilenen 50 tonluk soğan örgüsü, halka ve tek tek soğanların yanı sıra; tekstil, mücevher, seramik ve çocuk oyuncakları da satılmaktadır. En dikkat çeken etkinliği saat dörtte başlayacak olan konfeti savaşıdır. Resmi olarak festival sabah 6’da başlar. Ancak şehir merkezi, ilk soğan çorbaları kaynamaya başladığında ve soğan turtaları fırına alındığında sabah saat 5’ten itibaren belirgin bir şekilde kokmaya başlar. Gözleriniz çok sulanmaya başlarsa, her zaman yakınlarda bir sıcak şarap bulabilirsiniz. İsviçre’de çikolata ve fondü ötesinde güzel bir yemek yemek istiyorsanız bu festivale mutlaka uğramalısınız.

2) SALON DE CHOCOLATE (QUİTO-EKVADOR)

Haziran ortasındaki Salon de Chocolate’de 15.000 çeşit çikolata sizleri bekliyor. Dünyada pek çok çikolata festivali var, ancak hiçbiri Quito‘dan daha çok bahsedilmeyi hak etmiyor. Ekvador, diğer ülkelere göre daha kaliteli çikolata üretiyor. Burası çeşitli çikolatalar tatmak ve aşçılık derslerine katılmak için en iyi yerlerden birisi.

Festival sabah saat 10’da başlıyor. Fakat geç kalırsanız ücretsiz dağıtılan çikolataları kaçırabilirsiniz. Erken gidip sıra beklemek daha eğlenceli olacaktır. Haziran ortasındaki etkinlikte yaklaşık 15 bin ziyaretçi oluyor. Ancak doruk noktası, herkesin favorisi olan çikolata heykel yarışması da dahil olmak üzere çeşitli ödüllerin kazananlarının açıklandığı son gün gerçekleşmekte. Ayrıca bu festivalde çikolatadan kıyafetlerin sergilendiği bir defile de izleyebilirsiniz.

3) CASTAGNADES KESTANE FESTİVALİ (ARDECHE, FRANSA)

Ardeche, Fransa‘nın en büyük tatlı kestane üretilen şehri. Ve şaşırtıcı olarak kestanenin 62 çeşidini üretiyorlar. Kestane, Ardeche mutfağında, çorbalarda öğütüldüğünde, güveçe ilave edildiğinde veya Pisadou olarak adlandırılan gevrek düz bir pastada pişirilmesinde kullanılır. Hepsini Castagnades adlı sonbahar festivalinde deneyebilirsiniz. Kestaneler taze olarak satılır, kahverengi una dönüştürülerek şekerleme haline getirilir ve bu da bira ya da alkollü bir likör haline getirilir.

4) ULUSAL KİRAZ FESTİVALİ (TRAVERSE CITY, MICHIGAN, ABD)

Traverse City, Michigan, bir Presbiteryen misyonerinin 1852’de bir kiraz ağacı dikmesinden bu yana kirazla anılan bir şehirdir. Mucizevi bir şekilde, ağaç sert kışları atlattığı ve büyüdüğü söylenir. Bugün Traverse City’nin bahçeleri, ABD‘nin kiraz mahsulünün dörtte üçünü karşılamaktadır. Ziyaretçiler kasabanın CherryCapital Havaalanı’na uçabilir, CherryTreeInn’de kalabilir, CherryBombLacrosse Turnuvasını izleyebilir veya kızların paten takımı ToxicCherry’e desteklerini gösterebilir.

Tek bir meyvenin bu şekilde şehri kuşatmasından sonra, temmuz ayında yarışmalar, turta pişirme yarışmaları, bir Grand CherryParade ve bir CherryQueen’in taç giydirdiği bir vişne kutlaması olması şaşırtıcı değildir.

 

5) PİZZAFEST (NAPOLİ, İTALYA)

Eylül ayında bir hafta boyunca her gece, Napoli‘nin Lungomare Caracciolo bölgesi, her çeşit 100.000’den fazla pizzayı tüketen, 500.000 ziyaretçisi olan bir pizza köyü haline gelir. Napoli’deki en iyi pizzacılar, klasiği Napolitana, Margherita ve Marinara başta olmak üzere 50 çeşit pizza hazırlarlar. Görülecekler, sert çekişmeli Dünya Pizza Yapma Şampiyonası’ndan gerçek volkanın gölgesinde sıcak pizza Vesuvio’nun tadını çıkarmaya kadar değişiyor.

6) BACON (DOMUZ PASTIRMASI) FESTİVALİ (SACRAMENTO, CALIFORNIA)

Barlar, tarladan çatala restoranlar ve çok sayıda bira imalathanesi ve şarap imalathanesiyle dolup taşan California‘nın başkenti, herkesin favorisine odaklanarak yeni bir festival üretti: bacon festivali. Et severlerin mutlaka katılması gereken bu festival, farklı lezzetleriyle dikkat çekiyor.

Şefler, sokağın hemen dışında organik olarak beslenen domuzlardan et pişiriyor. Fabrika hayvanlarına izin verilmiyor ve yemeklerine yerel el sanatı biraları eşlik ediyor. Pastırmagelato, pastırma salatası, pastırma ramen ve pastırma tost ile sunulan festivalin popüler olmasına şaşmamalı.

7) VEJETARYEN FESTİVAL (PHUKET, TAYLAND)

Yemek festivallerinin sadece et severleri tercih ettiğini söylüyorlar. Aslında öyle değil. Renkli geçit törenleri, müzik ve vegan yemekleri ile bu dokuz günlük Tayland kutlamalarında vegan beslenenleri mutlu edecek bir festival düzenleniyor. Sebzeler, meyveler, soya fasulyesi ve protein ürünlerinden oluşan bir dizi yemek arasında tüm bu kasabanın bu dokuz gün boyunca nasıl veganlaştığını görünce şaşıracaksınız. Vejetaryen olmayanlar bile bu uluslararası yemek festivaline âşık olacaklar!

8) ULUSAL SOKAK YEMEKLERİ FESTİVALİ (YENİ DELHİHİNDİSTAN)

Bu festival kesinlikle tüm sokak yemeği sevenlerin yüzüne bir gülümseme getirecektir. Lezzetli chaat, yağlı chholekulcha, tatlı ve keskin bhallepapdi’den baharatlı gol gappeye kadar, bir insanın Delhi sokaklarında yiyebileceği türden her şey bu festivalde bulunur. Ve her yıl bir kez, tüm bu şaşırtıcı sokak lezzetleri başkentteki yemek kültürüne uygun olarak Jawaharlal Nehru Stadyumu’na getiriliyor.

 

İlgili İçerikler

SAHLEP BİTKİSİ Sahlepgiller familyasından olan bu bitki; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Gövdesi diktir ve silindire benzer. Çiçekleri gene...
HAFTANIN MALZEMESİ: SAFRAN   Safran, ortası 3 tepecikli, mor renkli bir çiçektir. Anavatanı Güneybatı Asya’dır. Tepeciklerin toplanmasıyla safran baharatını elde ede...
HAFTANIN MALZEMESİ: MANTAR Mantar dünyanın birçok ülkesinde ve pek çok iklim tipinde yetişebilir. Latincede fungi olarak adlandırılan mantar besin gruplarından sebze grubuna dah...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here