Ana sayfa Dünya Mutfağı Dünyanın En Pahalı Peyniri: Pule

Dünyanın En Pahalı Peyniri: Pule

505
0

Her besin maddesi oldukça değerli ve kıymetlidir. Bal, süt, yumurta, peynir ve daha niceleri oldukça kıymetli gıda ürünleridir. Ancak bunların arasında bazıları sahip oldukları değer ile çok daha öne çıkmaktadır. Hem eşsiz özellikleri ile, hem lezzetleri ve sağlık açısından önemli faydaları ile, hem de maddi karşılıkları ile bazı gıda ürünleri diğerlerinden çok öteye geçmeyi başarmıştır. Bugünkü konumuz olan Pule peyniri, tam olarak böyle bir besin.

Pule peyniri dünyanın en pahalı peyniri olma özelliğine sahip. Kimisi kokusunu beğenmese de kendine has eşsiz lezzeti ve sağlık için sahip olduğu birçok faydası ile Pule peyniri övgüleri hak etmektedir. Pule peynirinin sahip olduğu bu özellikler peynirin yapımında ana madde olan eşek sütünden gelmektedir. Anne sütü ile eş değer özelliklere sahip olduğu saptanan eşek sütü, bu statüye sahip olan tek süt çeşididir.

Pule peynirini bu derece eşsiz yapan etmenlerden birisi peynirin yapılması için bu kıymetli eşek sütünden büyük oranda kullanılması gerekmesidir. 1 kilo Pule peyniri yapımı için tam 25 litre eşek sütü gerekmektedir. Yapımı oldukça zahmetli olan Pule peynirinin insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez. Şimdi dünyanın en pahalı Pule peynirinin insan sağlığına yararlarına kısaca bakalım.

  • Astım ve bronşit hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Çağımızın en büyük sorunu haline gelmiş hastalıklardan olan kansere karşı direnç sağlamakta, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • İçerisindeki omega-3 ile kalp dostudur.
  • Yağ yakımını da hızlandıran Pule peyniri, zayıflamak için yardımcı etkidedir.
  • Pule peyniri balgam söktürücü ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir.
  • Pule peyniri içeriğinde barındırdığı kalsiyum ile kemik gelişimine olumlu etki yaparak kemik erimesinin önüne geçer. Bu açıdan Pule peynirinin özellikle bebekler ve çocuklar üzerinde faydası büyüktür.

Dünyanın en pahalı peyniri olan Pule peynirinin kilosu 1.000 TL’dir. Peynirin bu denli yüksek fiyatında doğrudan etkili olan şey oldukça nadir bulunan ve anne sütü ile denk sayılabilecek tek süt olan eşek sütünün, peynirin yapımında kullanılıyor olmasıdır. 1 kilo Pule peyniri üretebilmek için gerekli olan 25 litre eşek sütü, 100 Balkan eşeğinden sağlanmaktadır. Bu oranın bu kadar yüksek olmasında eşek sütündeki yağ oranın hayli az olması etkendir.

Peynir yapımı için yağ gerekli olduğundan dolayı yağ oranının bir hayli düşük olduğu eşek sütü ile Pule peyniri yapma süreci zorlayıcı bir süreçtir. Nitekim dünya üzerinde Pule peyniri üretimi yapan insan sayısı da oldukça azdır. Bununla birlikte yavaş trendlerdeki yerini daha fazla alan Pule peynirinin üretici sayısında da değişikliler yaşanmakta ve yeni girişimci isimler Pule peyniri üretme işine koyulmaktadır. Pule peynirini bu denli eşsiz yapan şey yapımında kullanılan eşek sütüdür. Şimdi mucizevi eşek sütüne biraz daha ayrıntılı bakalım.

Eşek Sütünden Gelen Lezzet

Sırbistan’ın Zasavica Tesisi’nde üretilen eşek sütü, dünya üzerindeki en kıymetli süt çeşitlerinden biridir. Yapılan araştırmalara göre eşek sütü sahip olduğu özellikler itibariyle anne sütüne en yakın olan anne sütüne eş değer sayılabilecek tek süt çeşididir. Paha biçilmez özellikleri ile dikkat çeken eşek sütünün üretimi de hayli zordur. Bir balkan eşeğinden yarım litre kadar süt sağılabilmektedir. Bir inekten 30 litre süt sağıldığını düşündüğünüzde bu durum eşek sütü sağımının ne kadar zor olduğunu ortaya koyuyor. Bu derece zor üretilen eşek sütünün litre fiyatı 80-100 TL arası değişmektedir.

Zor üretimi ve yüksek fiyatı ile dikkat çeken eşek sütünün insan sağlığına büyük faydaları vardır. Eşek sütü içerisinde bulunan faydalı bakteriler bölgesel yağlanma gibi kilo problemlerinin önüne geçer. İçerisindeki yüksek kalsiyum ile kemik erimesi gibi çağımızın en yaygın sağlık sorunlarından birine karşı koruma sağlar. Mucizevi yapısıyla dikkat çeken eşek sütü bronşit, astım, boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde ve kansere karşı mücadelede etkili bir besin maddesidir.

Balkanlarda yaygın olan bu peynir türünün asıl üretim yeri Sırbistan’dır. Pule peyniri anavatanı olan Sırbistan’daki Zasavica Tesisi’nde üretilmektedir. Nitekim Pule, Sırpçada eşek anlamına gelmektedir. Pule peyniri de eşek peyniri anlamında kullanılan Sırpça tabirden gelmektedir. Bir gün yolu Sırbistan’a düşen herkes yapılış süreci, lezzeti ve faydalarıyla eşsiz özelliklere sahip olan dünyanın en pahalı peyniri Pule peynirini mutlaka denemelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here