Mersin iline bağlı Bozyazı ilçesinde çalışmalarını gerçekleştiren Dokuma ve Kültür Ürünleri Geliştirme Derneği‘nin bir ürünü olan Cankat Çoban Helvası ya da diğer adıyla Bozyazı kavutu henüz tatmayanları pişman edecek cinsten bir lezzet.

Toros bölgesinde yaşayan yörüklerin dağlarda enerji toplamak için tercih ettikleri ve yörenin ağzıyla “gavut” diye de telaffuz ettikleri mucizevi yiyecek gittikçe daha çok insan tarafından tanınıyor. Çobanların gün boyunca ihtiyaçları olan enerjiyi lezzetli ve kolay yoldan sağlayan kavut (gavut) değerli bir besin ve DOKÜDER sayesinde artık Türkiye’nin farklı bölgelerine de kargolanabiliyor.

İçerisinde katkı maddesi bulunmayan helvanın malzemeleri ise tamamen doğal: Organik keçiboynuzu, fıstık, susam ve akdarı. Bu 4 lezzetli malzemenin helva kıvamına gelinceye dek dibekte dövülmesiyle de kavut elde ediliyor. Oda sıcaklığında 3 ay süreyle, buzdolabında ise 1 yıl süreyle bozulmadan muhafaza edilebiliyor. Farklı kutularda satışa sunulan helvaları 3,5 TL ila 54 TL arasında ödeme yaparak adresinize kargolatabilirsiniz.

Ortalama Besin Değeri (100 g için)

  • Enerji: 464 kkal/1945 kJ
  • Toplam Yağ: 2,8 g
  • Doymuş Yağ: 2,5 g
  • Karbonhidrat: 27,5 g
  • Şeker: 18,6 g
  • Protein: 15,6 g
  • Tuz: 47,8 mg

Bozyazı Kavutu (Cankat Çoban Helvası) Faydaları

İlave şeker ya da glüten içermeyen bu lezzetli ürünün içerdiği 4 malzeme de birbirinden önemli faydalara sahip.

Keçiboynuzu: Kalsiyum bakımdan sütten 3 kat daha zengindir. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde önemli rol oynar. Kemik erimesi ve kansızlık tedavisine yardımcı olur.

Susam: Kolestrolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde önemli rol oynar. Cilt sorunlarına ve mantar enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Susam yağında beyin ve sinir hücreleri için yararlı olan lesitin bulunur. Kabızlıkta doğal bir yardımcıdır.

Akdarı: İnka Uygarlığı tarafından “Bütün tahılların anası” olarak nitelendirilmiş olan akdarı 9 temel aminoasidi içinde barındıran zengin bir protein kaynağıdır. Glüten içermez, manganez, magnezyum, lizin ve demir açısından zengindir.

Fıstık: Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar ve kalp sağlığına iyi gelir. Başta meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur.

İletişim Bilgileri

Adres: Merkez Mahallesi, 112 Sokak, 67/1, Bozyazı / Mersin

Telefon: 0 (533) 524 95 39

İnternet sitesi: www.cankatcobanhelvasi.com

E-posta: [email protected]

1 YORUM

  1. Cemre Yücekök’e Bozyazı Kavutuyla ilgili yazdıkları için teşekkür ediyorum bizi ne güzel anlatmış. Tesadüfen bu yazıyı okudum. Bozyazı’ ya mutlaka bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here