Ana sayfa Genel Enfes Tabaklar Hazırlamanın Sırları

Enfes Tabaklar Hazırlamanın Sırları

322
0

Yemek yarışmalarına halk tarafından talep arttıkça Masterchef gibi yarışmalar hayatımızda daha çok yer alıyor. Bu programların sayısının artması da hepimizin gastronomi ile ilgili yeni bilgiler ve kavramlar öğrenmesini beraberinde getiriyor. Özellikle yemeklerin sunumlarının ne kadar önemli olduğunu ve fine dining kavramının ifade ettiklerini bu programlarla öğrendik. Hatta yemek yarışmaları sayesinde biz de evimizde daha güzel yemekler yapmaya özenir olduk. Bugün hazırladığımız içerikte yaptığımız lezzetli yemekleri nasıl daha şık şekilde sunacağımıza dair bilgileri derledik. Hepinize keyifli okumalar.

Sunum Dendiğinde İlk Nokta: Tabak Seçimi

Henüz yemeğinizi tabaklamadan önce elinizde bulunan malzemelerin renklerine göre bir tabak seçmeli ve tabak seçiminizin ardından hazırladığınız lezzetleri ona yerleştirmeye başlamalısınız. Bu noktada eğer ki kullanacağınız ürünler çok renkli ise beyaz bir tabak seçerek renklerin görkemini yansıtabilirsiniz. Ya da tabaklayacağınız ürünlerin çoğu beyaz ve tonlarında ise siyah bir tabak seçerek ürünler ve tabak arasındaki renk farkı sayesinde zıtlıkların enfes uyumunu sofralara  taşıyabilirsiniz. Tabii tabakların rengi siyah ve beyazdan ibaret değil. Elinizdeki ürünlere göre renkli tabakları da seçebilirsiniz. Örneğin yeşilliklerle dolu bir tabak hazırladıysanız mavi bir tabak seçerek adeta görsel bir şölen oluşturabilirsiniz.

Tabağın rengi kadar şekli de önemli. Bizim önerimiz daha şık bir sunum için neredeyse her zaman yuvarlak tabakları seçmeniz olacak. Fakat dilerseniz kare tabaklarla da sunum yapabilirsiniz.

Tabağınızda Rengarenk ve Pürüzsüz Pürelere Yer Verin

Siz de Masterchef’i sıkı takip ediyorsanız yarışmacıların genel olarak tabaklarında püreye yer verdiklerini görmüşsünüzdür. Çünkü püreler hem pürüzsüz yapılarıyla hem de renkleriyle tabakları oldukça gösterişli bir görünüme kavuşturuyor. Hatta yine püreler et yemeklerinde proteinin altında yatak olarak da kullanılabiliyor. Siz de elinizdeki ana ürüne göre pürelerinizi ya ana ürününüzün altına sürebilir ya da altına yerleştirebilirsiniz. Hatta daha özgün bir sunum için tabağınızın orta kısmına büyükçe bir kaşık püre koyup üzerine kaşığın arka tarafıyla vurabilir, böylelikle tabağınız için renkli bir zemin hazırlayabilirsiniz.

Renkli Sebzelerden Yararlanın

Rengarenk ve şık tabaklar dendiğinde bizim aklımıza direkt çarpıcı tonlarıyla sebzeler geliyor. Siz de şık tabaklar hazırlamak için sebzelerin muazzam renklerine tabaklarınızda yer verebilirsiniz. Özellikle beyaz renk bir tabak kullanacaksanız rengini kaybetmeyecek kadar pişirdiğiniz yeşil sebzelerden ya da canlı tonlarıyla kırmızı renkli sebzelerden faydalanabilirsiniz. Sarı renkli sebzeleri siyah renkli tabaklarınızda sunacağınız yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Kısacası tabaklarınızı rengarenk sebzeler ile hem keyifli hem de şık kılabilirsiniz.

Enfes Soslar Yapın

Can alıcı renkleriyle göz kamaştıran meyveler ile yapılmış kıvamlı sosların et yemekleri ile enfes bir kombinasyon oluşturduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız biz söylemiş olalım. Meyvelerle hazırlanan soslar et yemekleriyle çok yakışıyor. Örneğin mürdüm eriği ile yapılan soslar orta pişmiş bifteklerle çok keyifli oluyor. Tabii meyvelerin renkleri de tabakları daha şık bir görünüme kavuşturuyor. Siz de eğer etin başrolde olduğu bir tabak hazırlıyorsanız kırmızı meyveleri çektirerek yaptığınız soslarla tabaklarınızı daha başarılı bir şekilde servis edebilirsiniz.

Sebzelerin Yağını Çıkarın

Yine beyaz tabak ve yine enfes bir sunum önerisi! Renkli sebzeleri yağda kızdırarak renkli bir yağ elde edebilirsiniz. Hem aromalı hem de rengiyle büyüleyen bu yağa yemeklerinizde yer verebilir ve sunumunuzu daha şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse karnabahar püresi üzerinde servis edilen bir dilim et üzerine hazırladığınız yeşil yağı dökerseniz karşınızdaki tabak oldukça enfes görünecektir.

Son Olarak: Temizlemeyi Unutmayın

İçeriğimizin başından beri size doğru tabaklama ile ilgili bildiklerimizi aktarmaya çalıştık. Söz konusu doğru tabaklama olduğunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da şüphesiz tabağın kenarlarındaki sıçramış sos artıklarını temizlemek olacaktır. Siz de tabağınızı hazırladıktan sonra taşan sosları ve yağları silmeli, sonrasında servis etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here