Ana sayfa Okumadan Geçme EVDE ŞEKER HAMURU YAPIMI VE BASİT FİGÜRLER

EVDE ŞEKER HAMURU YAPIMI VE BASİT FİGÜRLER

4187
0

Her türlü yaş pasta, kek, kurabiye, düğün ve kutlama pastalarının üzerini süslemek veya kaplamak için kullanılan, genellikle pudra şekeri içeren bir hamur türüdür şeker hamuru. Farklı renkleri ve modelleriyle iştah açıcı bir görüntü sunarlar.

Fabrikasyon amaçlı kullanılan versiyonu “kaplama şeker hamuru” olarak adlandırılır. Bu akışkan hamurun içerisine jelatin, gıda tipi gliserin gibi katkılar eklenerek esnekliği sağlanır. Oklava yardımıyla açılabilen bir kaplama hamuru oluşturulur. Pasta veya kurabiye süsleme işi yapan kişilerin çoğu bu hazır şeker hamuru ürünlerini kullanmaktadırlar. Doğum günü pastalarının süslenmesi, özel günler için yapılan kurabiyelerin süslenmesinde sıkça kullanıldığı görülmektedir.

Yapımında ise kaplanacak pasta veya kekin yüzeyi ve yanları, hamur üzerine serildiğinde pürüzsüz ve süslemelere hazır olacak bir yüzey haline getirilir. Sonra üzerine istenilen figür ve şekil eklenerek süsleme yapılır. Süslemede şeker hamuru kullanmanın avantajı ise şeker hamurunun kolayca şekillendirilebilmesi ve farklı kalıplarla kolayca kesilebilmesidir. Bu yüzden şeker hamurlu kurabiye veya şeker hamurlu pasta işlerinin yapımında büyük çoğunluklar bu hazır hamurlar kullanılmaktadır. Şeker hamuru hava almayacak şekilde saklanmalıdır. Aksi takdirde kısa sürede kurur, sertleşir ve işlenmesi zorlaşır.

Evde yapabileceğiniz leziz mi leziz şeker hamuru tarifini ve basit şeker hamuru modellerini sizler için derledik. Kolay gelsin.

EVDE ŞEKER HAMURU NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

  • 1 çorba kaşığı bal
  • 300 gram pudra şekeri
  • 1 orta boy yumurtanın beyazının yarısı
  • Gıda boyası

Yapılışı

Yumurtanın beyazını ve balı bir çırpıcı yardımıyla karıştırın. Arzu ederseniz içerisine bir çay kaşığının ucuyla olacak şekilde gıda boyası da ekleyin. Bir tahta kaşık ya da spatula kullanarak pudra şekerini yavaş yavaş karışımın içerisine ekleyin. Eğer yeterli geldiğini düşünmüyorsanız, karışımınız cıvık kaldıysa biraz daha pudra şekeri ilave edin. Hamuru mutfak tezgâhında açmak için biraz pudra şekeri ya da un serpin ve yoğurun. Hemen kullanmayacaksanız streç filme sarıp buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Pasta ve kurabiyelerinizi süslemek için bu hamuru kullanabilirsiniz.

ŞEKER HAMURUNDAN BASİT FİGÜRLER

Şeker hamuruyla kolayca çalışabilmek için yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Şeker hamurunu kolay kullanabilmeniz için çeşit çeşit araçlar gereçler ve ekipmanlar vardır. Hamuru açarken üzerinde herhangi bir iz olmaması için silikon mat, ince detayları kolayca kesebilmeniz için bıçaklar, kolay şekil verebilmek için kurabiye kalıplarına benzer kalıplar ve şablonlar vardır. Bunların hepsi şeker hamurundan süsler ve figürler yaparken işinizi kolaylaştırır. Eğer ciddi olarak şeker hamuru işine girmek istiyorsanız, bu setleri almanızın faydalı olabileceğini belirtelim. Fakat sadece birkaç kez denemek istiyorsanız bu araçlar yerine kullanılabilecek malzemeleri evde de bulabilirsiniz. Kürdan, çatal, bıçak, kavanoz veya plastik kapak gibi malzemeler pek tabii işinizi görür.

ŞEKER HAMURUNDAN PANDA NASIL YAPILIR?

Şirin bir panda yapmak şeker hamuruyla birlikte oldukça basit ve kolaydır. Gereken sadece siyah ve beyaz şeker hamuru. İlk olarak pandanın başı ve gövdesi için iki yuvarlak yapın. Daha sonra başını oluşturmak için kullanacağınız topa göz için iki minik çukur yapın ve aynı işlemi siyah ile de yapın. Daha sonra kol ve bacaklara şekil vererek tamamlayın ve bir kürdandan geçirerek hepsini üst üste dizin.

ŞEKER HAMURUNDAN ASLAN NASIL YAPILIR?

Minik bir aslan yapmak şeker hamuruyla birlikte hem kolay hem de çok zevkli. Önce hafif bombeli bir gövde ve yuvarlak bir baş yapın. Daha sonra ayakları için minik silindirler yapıp uçlarını biraz küçültün ve onları gövdeye yapıştırın. Şeker hamuru modellemesi yaparken hamurları birbirine yapıştırdığınızda su kullanmanız gerekir fakat az miktarda kullanmalısınız.

ŞEKER HAMURUNDAN GÜL NASIL YAPILIR?

Çiçek figürü yapmak şeker hamuruyla çok kolay. Önce geoit şeklindeki şeker hamurunu keserek birkaç tane elde edin. Ardından koni şeklinde ki biçimlendiriciye sarın. Ardından geoit şeklindeki diğer hamurları altına yerleştirin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here