Ana sayfa Okumadan Geçme Fine Dining Nedir?

Fine Dining Nedir?

530
0

Lezzetli yemeklerin yapımı kadar sunumu da oldukça önemlidir. Bir yemeğin lezzeti ile beraber sunum şekli de hayli iştah açıcı bir etkendir. Özellikle restoranlarda sunumun güzel bir şekilde yapılması restoranın sunmuş olduğu hizmet açısından oldukça değerlidir. Sunum kalitesinin üst seviyelere taşındığı, estetiğin ön planda olduğu restoranlarda söz konusu bu yaklaşım için fine dining kavramı kullanılmaktadır. Servis, dekorasyon, yemek kalitesi, hitap ve sunum açısından üst düzey standartlarda hizmet veren restoranlardaki yemekler fine dining kavramıyla niteleniyor.

Her ülkenin sahip olduğu kültüre göre değişkenlik gösteren fine dining, temelinde misafiri özel hissettirme prensibine dayanmaktadır. Fine dining restoranlar, misafirlerine restorana girdikleri andan itibaren özel hissettirmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu restoranlar sunmuş oldukları kalite ile doğru orantılı olarak fiyat açısından da pahalı sayılabilecek restoranlardır. Hem kalite hem de fiyat açısından en üst kategoride bulunan bu restoranlar, özenli servis, bakımlı ve şık servis personeli, özenli bir sunum, üst düzey karşılama, şık dizayn vb. parametrelere dikkat etmektedir. Öte yandan son dönemlerde fine dining restoran anlayışı şık tasarımlı, estetik servis anlayışlarının yanı sıra deneyimsel yemek sunma anlayışına doğru kaymıştır. Bu tür restoranlar genellikle özel geceler, kutlamalar, iş yemeği ve farklı özel deneyimler yaşamak isteyenler için tercih edilebilir mekanlardır.

Fine dining restoranlar ülkelerin kültürlerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin İngiltere’de fine dining hususunda yaratıcılık daha ön plandayken, İspanya’da lezzet ön plandadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de fine dining restoranların örnekleri bulunuyor. Ülkemizden örnek verebileceğimiz İstanbul destinasyonu için fine dining kavramı manzara ve mekan şıklığı hususlarında ağırlık gösteriyor.

Özellikle son yıllarda gelişen mutfak kültürleri ile beraber büyük ölçüde ilerleme kat eden fine dining kavramı, dünyanın dört bir yanındaki restoranlarda son derece estetik şekillerde karşımıza çıkıyor. Yemek yemeyi adeta bir sanata dönüştüren bu mekanlar, kusursuz bir hizmet anlayışı ile çalışıyor. Bulundukları bölgelerin en lüks restoranları olarak da nitelendirilebilecek fine dining restoranlar, bu unvanı kazanmak için pek çok hususa özen gösteriyor. Fine dining restoranlarda mevsimlik taze sebze, meyveler kullanılmaktadır. Bu sayede en taze ürünlerle hazırlanan spesiyaller sunulmaktadır. Kullanılan malzemelerin tazeliğinin yanı sıra ortaya çıkan ürünün sunumu da fine dining için çok önemlidir.

Fine dining restoranlarda konukları özel hissettirecek sunumlar tercih edilir. Oldukça farklı tasarımların söz konusu olduğu bu sunumlar için mekan sahibi şefler büyük özen gösterir. Ülkemizde de fine dining restoranlar giderek yaygınlaşıyor. Ancak fine dining teriminin ülkemize giriş süreci biraz zorlu oldu. Bunun en önemli nedeni olarak fine dining restoranlarda yemekler servis edilirken tercihen daha ufak porsiyonlar kullanılmasıdır. Estetik açıdan sunumun büyük önem arz ettiği bu restoranlarda ürünün niceliğinden ziyade niteliği ön plana çıkarılmaya çalışılmaktadır. Gurme olarak nitelendirebileceğimiz daha niş bir grubun tercih edeceği bu mekanlar, büyük porsiyonlara alışmış insanlar için ilk etapta alışılmışın dışında oldu. Bundan dolayı fine dining restoranların ülkemizde yaygınlaşma hızı nispeten daha yavaştır. Yine de dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de fine dining restoranlar etkili şekilde hizmet vermektedir. Misafirperverliği ile nam salmış bir ülke olarak fine dining konusunda da bunu en iyi şekilde yansıtıyoruz. Son derece nazik, elit, üst düzey hizmet verilen ünlü restoranlar, gelen konuklara kendilerini özel hissettiriyor.

Sonuç olarak güzel yemek şeklinde çevrilebilecek olan fine dining kavramı, restoran sektöründe hazırlanış, sunum, servis ve hitap gibi parametrelere odaklanmak kavramını ifade etmektedir. Dünyanın her yerinde çeşitli şekillerde görülen fine dining, her ülkenin kültürüne göre farklı özellikler göstermektedir. Dünyada geniş çapta yol kat etmiş olan fine dining, son dönemde ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Fine dining restoranların önde gelen özellikleri arasında yüksek fiyat ve küçük porsiyonlar olması bulunuyor. Bu durum ülkemizde fine dining restoranların daha geç yayılmasına neden oldu. Yine de son dönemde çok şık fine dining restoranlar ülkemizde de yaygınlık kazanmaktadır. Giderek gelişen sunum teknikleri ile mutfak kültürümüzün harmanlanması ile ülkemizde de fine dining uygulamaları çok daha gelişecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here