Ana sayfa Kahve Hakkında Bilgiler İçinde Bulunulan Ruh Haline Göre Kahve Seçimi

İçinde Bulunulan Ruh Haline Göre Kahve Seçimi

304
0

Kahve, bazı insanlar için yalnızca iki heceli ve beş harfli bir kelimeden ibaret olsa da geriye kalan gruptaki bazı insanlar içinse adeta vazgeçilmez bir keyif, enerji veren bir yakıt hatta bir yaşam tarzıdır. Öyle ki kahve sevmeyenler her ne kadar garipsese de kahve ile derin bağlar kuran insanların sabah kahvelerini içemedikleri için etrafa kötücül bakışlar atmaları, gün içinde yaptıkları işlere odaklanamamaları ve sürekli olarak “Bugün ayılamadım” cümlesini kurmaları oldukça normal…

Bugün hazırladığımız içerik, hem kahve düşkünlerine hem de kahve ile derin bağlar kurmuş kişilere anlam veremeyenlere geliyor. Çünkü içeriğimizde kahve severlerin günlük hayattaki kahve seçimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Kahve ile arasında uzak mesafe bulunan kişilereyse kahve tiryakiliğinin derinliklerini anlatarak onlara da “yalnızca bir içecek” ile sonsuz bağ kurmanın mümkün olabileceğini anlatmak istiyoruz. Herkese keyifli okumalar, bol kahveli günler.

Hangi Kahve Ne Zaman İçilmelidir?

Ruh haline göre kahve seçiminden önce günün hangi aralığında hangi kahveyi içmenin mantıklı olduğunu keşfederek başlayalım. J

Uyandıktan Sonra İçilmesi Önerilen Kahveler

Kahve bağımlıları sabah kalktıkları an sevdikleri bu içeceğe kavuşarak üzerlerinden uyku mahmurluğunu atmak isterler. Ayrıca kahve içerek günü en sevdikleri tatlardan biriyle karşılamak ve bu sayede de keyifli bir gün geçirmek için ilk adımı atmak isterler. Günün ilk anlarında içilen sabah kahvesinin öncelikli amacı uykunun etkilerini yok etmek olduğu için, uyandıktan sonra sert kahveler içilmesi daha mantıklı olacaktır. Bu noktada Americano, Espresso, filtre kahve ve Türk kahvesi tercih edilebilir. Eğer ki sütsüz kahve içemiyorsanız da kahve oranı oldukça yüksek olan Flat White’ı tercih ederek günü karşılayabilirsiniz. J

Sabah Kahvesi Hakkında Diğer Bilgiler

  • Son zamanlarda oldukça popülerleşen yaşam tarzlarından biri de Intermittent Fasting yani aralıklı oruçtur. Günün belli saatlerinde yemek yemeyi diğer saatlerde ise aç kalmayı gerektiren bu yaşam tarzını uygulayacak kişiler açlık saatlerinde sütsüz ve şekersiz kahve içebilir. Özellikle kahvaltı etmeyi sevmeyen kişiler, güne sade kahve ile başlayarak ilk öğünlerini öğlen yemeği olarak yapmaktadır. Siz de Intermittent Fasting yapmayı düşünüyorsanız sabahleyin sütsüz ve şekersiz bir kahve içebilir ve kahvenin tok tutma özelliği sayesinde ilk öğününüzü öğlen yemeği olarak tüketebilirsiniz. Böylece hem gençleştiren hem de daha sağlıklı bir hayatı beraberinde getiren bir yaşam tarzını deneyimlemeye başlayabilirsiniz.
  • Sabah kahvesi olarak şekerli kahve türlerinden birini seçmek mantıklı değildir. Çünkü sabah düşük olan kan şekeri şuruplu ya da şekerli kahve türlerinden biri içildiğinde hızla yükselir. Bu da eğer sabahları şekerli kahve içmek alışkanlığa dönüşürse ileride diyabet gibi ciddi sorunlara neden olur.

Öğlen ve İkindi Vakitlerinde İçilmesi Önerilen Kahveler

Kahve düşkünlerinin diledikleri kahveyi gönül rahatlığıyla içebilecekleri günün en uygun zamanları öğlen ve ikindi vakitleridir. Çünkü bu iki vakitte ne kan şekeri sabahın ilk ışıklarındaki kadar düşüktür ne de içilen kahvenin uykuyu etkileme olasılığı vardır. Bu nedenle de öğlen ve ikindi saatlerinde şuruplu latte çeşitleri, Caramel macchiato ve Mocha içilebilir. Şekerli kahvelerden hoşlanmayanlardansanız da sert kahvelerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Öğlen-İkindi Vakitlerinde İçilen Kahve Hakkında Öneriler

  • “Beyaz yakalı” olarak nitelendirilen ve genelde masa başı işler yapan kişiler genelde öğlen yemeklerini erken saatte yerler ve öğleden –ikindi aralığında da tekrar acıkmaya başlarlar. Sütlü şekersiz kahveler bu saatlerde içildiğinde oldukça sağlıklı bir ara öğün olmaktadır. Eğer diyetteyseniz ya da sağlıklı beslenmeye dikkat eden bir kişiyseniz bu saatlerde latte,cappuccino, flat white ya da sütlü filtre kahve içebilirsiniz. Hatta kahvenizin yanında bir porsiyon meyve ve bir avuç kuruyemiş de tüketebilir ve oldukça uzun süreli bir tokluk yaşayabilirsiniz.

Akşam İçilmesi Önerilen Kahveler

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar içerisinde kafein bulunan kahve çeşitlerinin uyku hormonunu azalttığını kanıtlar niteliktedir. Yani kahve çeşitleri, uykuya dalmayı zorlaştırır. Bu nedenle de günün tüm yorgunluğunu atmak için akşam saatlerinde içilecek kahvenin seçimi oldukça önemlidir. Akşamları içilecek kahveler çok büyük porsiyonlarda olmamalıdır. Örneğin günün bu vaktinde kocaman bir kupa ile Americano içmek çok da mantıklı olmayacaktır. Çünkü bu denli büyük bir kahve içerek çok fazla kafein tüketmiş olmak gece zorlukla uyumayı beraberinde getirecektir. Tüm bu anlatılanlardan dolayı akşam saatlerinde küçük fincanlarda kahve içmek daha mantıklıdır. Hatta sütlü kahveler seviliyorsa akşam vaktinde keyif için sütlü bir kahve içmek de oldukça doğru bir tercih olacaktır. Eğer sütlü kahve içemiyorsanız da küçük bir fincan Türk kahvesi içerek keyif sürebilirsiniz.

Günün hangi anında hangi kahve içilmeli sorusunun cevabını irdeledikten sonra sıra geldi farklı ruh hallerine göre kahve seçimine! Hazırsanız başlıyoruz. J

Mutluyken İçilmesi Önerilen Kahveler

Bizim çok sevdiğimiz bir tabir var: “Güçlü olduğun yönünü güçlendirmek” diye! Bu nedenle mutluyken mutluluğu daha da artıracak bir kahve seçimi yapmanın oldukça isabetli olacağını düşünüyoruz. Hemen hemen herkesin bildiği gibi çikolata beyindeki serotonin seviyesini artıran bir yiyecektir. Yani kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlar. Bu nedenle mutluyken çikolatalı kahveler içilerek mutluluk daha da artırılabilir. Yani keyfiniz yerindeyken mocha ya da çikolata şuruplu latte içebilirsiniz.

Üzgünken İçilmesi Önerilen Kahveler

İş yerinizde bir sorun yaşadınız. Akşam üstü de arkadaşınızla kahve içmek için sözleştiniz. Mekana vardığınızda moralinizi yükseltmek istiyorsanız formül yine aynı! Yani formül yine çikolata! Üzgünken de çikolatalı kahvelerden birini tercih ederek modunuzu yükseltebilirsiniz. Tabii bu noktada kırmızı meyveleri seven biriyseniz frambuaz şuruplu latte içerek de ruh halinizi değiştirebilirsiniz. Bu arada unutmadan eklemeliyiz şekerle aranız çok iyi değilse kahvenizi hazırlayan barista ile görüşerek şurup miktarını azaltarak daha sağlıklı bir tercihte bulunabilirsiniz.

Uykuluyken İçilmesi Gereken Kahveler

Eğer uykulu bir ruh hali içindeyseniz bu defa çikolatalı bir kahveye ihtiyacınız olmayacak. Çünkü sert kahveler kesinlikle uykunuzu açacak. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kahve uykuyu açan bir içecek. Yani sabah saatlerinde bir toplantınız varsa ya da öğrenciyseniz ve ertesi gün sınavınız olacaksa Americano, Espresso, Ristretto Bianco gibi lezzetleri tercih edebilirsiniz.

Umuyoruz bu yazımızla hayatınızdaki kahve seçimlerini kolaylaştırabilmişizdir. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here