Ana sayfa Dünya Mutfağı İLGİNÇ YİYECEKLER!

İLGİNÇ YİYECEKLER!

150
0

Hepimiz seyahat rotamızı belirlerken gittiğimiz yerlerin yemek kültürünü araştırırız. Her kültürün kendine özgü bir beslenme alışkanlığı vardır. Yeni lezzetler tatmayı seven gezginler için işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Alışılmışın dışında, hiç de damak zevkinize uymayan, gerçekten ilginç yiyeceklerle karşılaşabilirsiniz. Turistler için bu yiyecekler tuhaf ve mide bulandırıcı gelse de yerel halkın çoğunlukla severek tükettiği şeylerdir. Bazıları ise geçmişten gelerek devam ettirilen geleneksel ritüeller haline dönüşmüştür. Çoğumuzun yemeye cesaret edemeyeceği şeyler olsa da bu yiyecekleri ülkelerin marketlerinde, restoranlarında, seyyar satıcılarında görebilirsiniz. Birkaç farklı kültürün tuhaf yemeklerini sizler için derdik. Keyifli okumalar 🙂

1) MUKTUK – GRÖNLAND

Dondurulmuş balina derisi ve yağından oluşan geleneksel bir yemektir. Muktuk normalde çiğ ya da turşu olarak servis edilir. Birkaç katmanı vardır: deri, yağ ve aralarındaki koruyucu katman. Alaska yerlilerinin C ve D vitamini ihtiyaçlarını karşılamak için beyaz balinadan üreterek tükettikleri bir yiyecektir. Pişirilip çorba yapılarak da tüketilir. Değişik tatlar denemek isteyenler için kızartılarak da servis ediliyor.

 

2) SALYANGOZ – FRANSA

Salyangoz yemek Fransızlara özgü bir mutfak kültürüdür. Beyaz şarap sosunda pişirilmiş salyangoz, sarımsak, tereyağı ve maydanoz ile birlikte kabukları içinde servis edilir. Midye veya istiridye benzeri bir kıvama sahiptir. Her salyangozun yemeği yapılmaz. Salyangozun birçok çeşidi olsa da bunlarda sadece 2 tanesi yemek yaparken kullanılır ve tüketime uygundur. Bu yenilebilen salyangozları da avlamak için belirli zamanlar bekleniyor. Türlerini korumak adına her mevsimde salyangoz avcılığı yapılmıyor.

Salyangozlar marketlerde daha çok kavanozlarda veya dondurulmuş olarak satılır. Lüks restoranlarda ana yemek olarak servis edilir. Salyangoz yemek Fransızlara göre bir zenginlik göstergesidir. Salyangoz yemek için özel kaşıklar kullanılır. Dünyada en çok salyangoz tüketen ülke Fransa’dır. Fakat üreticiliği tüketimi kadar fazla olmadığı için salyangoz yemekleri oldukça pahalıdır. İzin verilen zamanlarda salyangozlar toplanır ve çeşitli soslarla lezzetlendirilerek servis edilir. Salyangozu bu denli lezzetli yapan kısmı pişirilirken kullanılan malzemelerdir. İyice temizlenmesine dikkat edilmelidir.

3) TON BALIĞI GÖZÜ – JAPONYA

Ton balığı gözü Japonya’nın en sevilen lezzetlerinden biri. Marketlerde ve sokak satıcılarında görebileceğiniz ton balığı gözü, oldukça ucuz bir yemek. Haşlanarak ve soslayarak tüketiliyor. Tadının kalamara benzediği söylenmekte. Etrafı balığın yağı ve kaslarla örtülü bu yiyecek Japonya’da oldukça popüler. Çiğnemesi biraz zor olsa da sevenleri oldukça fazladır.

4) ASIRLIK YUMURTA – ÇİN

Özellikle Hong Kong ve güney Asya bölgelerinde tüketilen bir yemek türüdür. Çine gittiğinizde kolaylıkla bulabileceğiniz bu yumurtaların görüntüsü ve kokusu pek de iç açıcı değildir. Anlatılan hikayelere göre günün birinde bir çiftçi çamura saplı bir yumurta bulup yemiş. Ve yumurtanın tadını sevmiş. Yumurtadan zehirlenmediğini fark etmiş ve böyle bir yiyecek ortaya çıkmış. Neredeyse 500 yıllık bir gelenek olduğu düşünülen bu yumurta saklama biçimi Çinlilerle özdeşleşmiş bir mutfak kültürüdür. Yumurtalar bir kap içerisine kireç, tuz, odun külü ve çay konularak gömülüyor. Daha sonra 5 aya kadar bekletilip çıkarılıyor. Aslında 100 yıl beklemesine gerek olmadan kısa sürelerde elde edilen bir yiyecek. Bakkallarda, restoranlarda kolaylıkla asırlık yumurta yemeklerini bulabilirsiniz. Yumurtaların görüntüsü alışık olduğumuz yumurta görüntüsünden oldukça farklı oluyor. Bembeyaz yumurta akı yerini kahverengi veya siyaha, kayısı dediğimiz yumurta sarısı ise yeşilimsi bir renge bırakıyor. Kokusu ise oldukça ağır ve kötü. Bu yumurtaları yemeye alışık olanlar için kokusu rahatsız edici olmuyor fakat ilk defa deneyecekleri gerçekten kötü bir kokunun beklediğini söyleyebiliriz. Ayrıca yumurtanın tok ve katı kıvamı jelimsi bir görüntü alıyor. Çine gelen turistlerin ilgisini çeken bir yemek olan asırlık yumurta tek başına servis edilmesinin yanı sıra hamur işlerinin de içine dolgu maddesi olarak konulabiliyor.

5)KURTLU PEYNİR – İTALYA

Peynir olgunlaşma süreci oldukça uzun yıllar alabilen, her şekliyle yenilebilen bir yiyecektir. Küflü peynirin ne kadar lezzetli olduğunu duymuşsunuzdur. Casu Marzu, namı diğer kurtlu peynir İtalya’nın Sardinya kentine özgü meşhur çürümüş peyniridir. Küflü peynir sevenlerin tüketebilecekleri bir peynir olsa da, yiyen herkes lezzetli olduğunu söylese de içinde canlı kurtların olduğu bir gerçek. Özellikle İtalyanlar bu kurtçukların ölmesini istemiyorlar. Ölü oldukları zaman servis etmiyorlar. Yanında sert bir şarapla beraber tüketiyorlar. Peynirin üzerinde üremeye başlayan kurtçuklar peyniri tüketerek beslenirler. Peyniri tükettikçe peynir yerini küçük larvalara bırakır ve yumuşak bir hal alır. İtalyanların tükettikleri çürümüş peynir Casu Marzu aslında bir sürü küçük kurt larvasından oluşur.

İlgili İçerikler

OTLU, SARIMSAKLI, BİBERLİ TEREYAĞI TARİFLERİ Tereyağı, mutfakta en çok kullandığımız yağlardan biri. Yaptığımız pilavlara o mis kokuyu veren şeydir tereyağı mesela. O, tost ekmeklerini kıtır kıtı...
TAYVAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Tayvan'ın önemli yemekleri arasında domuz eti, yumurta, havuç ve mantarlı harcın ipliksi pirinç makarnası üzerine konularak servis edilen Rice Vermice...
KARİDES SALATASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 250 gr karides (donmuş beybi karides de kullanılabilir) 4 haşlanmış yumurta 225 gr ezilmiş ananas 140 gr mayonez 90 gr kr...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here