Ana sayfa Mutfakta Neler Oluyor KAHVALTI OBEZİTE DÜŞMANI

KAHVALTI OBEZİTE DÜŞMANI

564
0

Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu,  hatta mutlulukla bir alakası olduğu malumunuz. Yeni çalışmalar güne kahvaltısız başlamanın kalp hastalığı ve obezite riskini arttırdığını gösteriyor. Amerikalı araştırmacıların yaptığı çalışma ne yediğimiz kadar ne zaman yediğimizin de önemli olduğunu doğruluyor.

breakfast-1804436_1920

American Heart Association’ın yayımladığı Circulation dergisinde yer alan habere göre yemeğin zamanı kalp rahatsızlıkları, kan basıncı, kandaki şeker miktarı, obezite ve insülin seviyesi üzerinde belirleyici role sahip. Colombia Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre sabah kahvaltısını atlamayan denekler, kahvaltıyı atlayan ya da atıştırmalıkla geçiştirenlere göre daha düşük kolestrol seviyesine ve kan basıncına sahip. Yetersiz beslenmenin diyabet riskini arttırdığının da gözlemlendiği araştırmada günün ilk öğününü atlayanların yüzde 27 oranında daha fazla risk altında olduğunu gösteriyor.

breads-1836411_1920

Araştırmanın yürütücüsü Marie-Pierre St-Onge “Yemek konusundaki zamanlama vücudunuzun kendi saatiyle doğrudan ilişkili ve bu sağlığınızı etkileyen bir şey” açıklamasında bulundu. Çok da yabancısı olmadığımız bu bilgi 2016 yılında yapılan bir başka araştırmada günün en önemli öğününün kahvaltı olduğu şeklinde duyurulmuştu.

blur-1868928_1280

Araştırma sonuçlarından elde edilen bir diğer veri ise gece geç saatte yenilen yemeğin kalp metobolizmasını zayıflattığını göstermekte. Obezite rahatsızlığı olan kişiler üzerinde yapılan mülakatların ortak noktası da hemen hepsinin gece atıştırdıkları yönünde.

breakfast-690128_1280

Kısacası büyüklerimiz haklı. Siz siz olun günün altın değerindeki ilk öğününü yolda poğaça ile geçiştiririm diyip atlamayın, uykunuzdan feragat edin, yarım saat erken kalkın ama sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlayın. Hem daha dinç bir beden hem de bununla ilintili olarak daha sağlıklı bir ruh hali için. Çünkü hayattaki en önemli şey sağlığınız.

İlgili İçerikler

TATLI PATATES, PATATESE KARŞI! Patates dünyada pirinç, mısır ve buğdaydan sonra en çok kullanılan dördüncü karbonhidrat kaynağı. Farklı kültürlerde birçok kullanımını görüyoruz. Öze...
SUÇ PEYNİRDE DEĞİL Peynirle ilgili bildiklerinizi unutun. University College Dublin’in yaptığı son araştırma peynirin sanılanın aksine sağlıksız bir besin olmadığını ort...
2. ADANA LEZZET FESTİVALİ BAŞLIYOR! Adana Valiliği’nin ev sahibi olduğu Çukurova Kalkınma Ajansı’nın değerli destekleriyle düzenlenen Adana Lezzet Festivali’nin ikincisi, 12 – 14 Ekim ta...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here