Ana sayfa Mutfakta Neler Oluyor KAHVALTI OBEZİTE DÜŞMANI

KAHVALTI OBEZİTE DÜŞMANI

307
0
PAYLAŞ

Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu,  hatta mutlulukla bir alakası olduğu malumunuz. Yeni çalışmalar güne kahvaltısız başlamanın kalp hastalığı ve obezite riskini arttırdığını gösteriyor. Amerikalı araştırmacıların yaptığı çalışma ne yediğimiz kadar ne zaman yediğimizin de önemli olduğunu doğruluyor.

breakfast-1804436_1920

American Heart Association’ın yayımladığı Circulation dergisinde yer alan habere göre yemeğin zamanı kalp rahatsızlıkları, kan basıncı, kandaki şeker miktarı, obezite ve insülin seviyesi üzerinde belirleyici role sahip. Colombia Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre sabah kahvaltısını atlamayan denekler, kahvaltıyı atlayan ya da atıştırmalıkla geçiştirenlere göre daha düşük kolestrol seviyesine ve kan basıncına sahip. Yetersiz beslenmenin diyabet riskini arttırdığının da gözlemlendiği araştırmada günün ilk öğününü atlayanların yüzde 27 oranında daha fazla risk altında olduğunu gösteriyor.

breads-1836411_1920

Araştırmanın yürütücüsü Marie-Pierre St-Onge “Yemek konusundaki zamanlama vücudunuzun kendi saatiyle doğrudan ilişkili ve bu sağlığınızı etkileyen bir şey” açıklamasında bulundu. Çok da yabancısı olmadığımız bu bilgi 2016 yılında yapılan bir başka araştırmada günün en önemli öğününün kahvaltı olduğu şeklinde duyurulmuştu.

blur-1868928_1280

Araştırma sonuçlarından elde edilen bir diğer veri ise gece geç saatte yenilen yemeğin kalp metobolizmasını zayıflattığını göstermekte. Obezite rahatsızlığı olan kişiler üzerinde yapılan mülakatların ortak noktası da hemen hepsinin gece atıştırdıkları yönünde.

breakfast-690128_1280

Kısacası büyüklerimiz haklı. Siz siz olun günün altın değerindeki ilk öğününü yolda poğaça ile geçiştiririm diyip atlamayın, uykunuzdan feragat edin, yarım saat erken kalkın ama sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlayın. Hem daha dinç bir beden hem de bununla ilintili olarak daha sağlıklı bir ruh hali için. Çünkü hayattaki en önemli şey sağlığınız.

İlgili İçerikler

YENİ GIDA AMBALAJLAMA METODU BİRAZ TUHAF AMA DAHA ... Gıda ve ambalaj, ayrılmaz ikili. Etlerin çevresindeki plastiklerden, jelatin kaplamalı salatalıklara ve premium hazır yemeklerin etrafındaki parlak ka...
TOKYO’DA İNSAN ETİ SATAN RESTORAN İDDİASI... Geçtiğimiz aylarda pek çok İnternet kullanıcısı, Tokyo kentinde son zamanlarda müşterilerine insan eti servis etmeye başlayacak olan bir restoranın aç...
YAKLAŞAN GIDA KITLIĞINA ÇÖZÜM ÖNERİSİ “ENTOMOFAJİ”... Dünya nüfusu hızlı artışını sürdüredursun bilim insanları çok da uzak olmayacak gelecekte yaşanması muhtemel yiyecek kıtlığına çözüm arayışlarını sürd...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here