Ana sayfa Dünya Mutfağı Kanada Yemekleri KANADA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

KANADA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2499
0

Kanada da yöreye has bir pişirme yöntemi sadece bir tanedir. Bentwood box adı verilen bu yöntem; deniz ürünlerinin pişirilmesinde kullanılmaktadır.

Bu yöntemde: Karides, deniz tarağı, istiridye ve pisi balığı gibi yiyecekler; yanan ateşin içerisine konan, 4-5 aat sonra alınıp bir kızılağaç yardımı ile su dolu sedir ağacından kabın içine koyulan kayaların yanına konulur ve buharı tutması için bir dokuma hasıra yerleştirilir.

Her türlü vahşi hayvan avcılık yöntemiyle alınıp, yenilmektedir. Kanadalılar bu lezzetler içerisinde en çok geyik etini tercih etmektedirler. Bununla birlikte keklik, kar tavuğu ve yaban tavuğu da düzenli olarak yenilip tüketilmektedir.

Geyik eti

Kanadalıların çeşitliliği en çok olan besini ise peynirdir. Hepsi son derece kaliteli olan peynirler arasında en çok rağbet edileni ise Cheddar peyniridir.

Cheddar Peyniri

Kanada’nın simgesi Maple (Akçaağaç) Şurubu’nun da bir numaralı üreticisi olan Quebec’te hakim olan Fransız kültürü, kendini yeme-içme alışkanlıklarında da göstermektedir. En ünlü yemeklerinden biri olan ‘Poutine’ soslu ve peynirli bir patates kızartmasıdır ve oldukça lezzetlidir.

Etli bir börek olan ‘Tourtières’ Fransa’da olduğu gibi burada da oldukça popülerdir. Bir başka börek çeşidi ise, patatesten elde edilen bir çeşit nişantasız hamurla kaplanan etli ya da tavuklu ‘Rapie pie’dır.

New Brunswick’in doğu sahilindeki Shediac  kasabası kendini Dünya Istakoz Merkezi olarak belirlemiştir. Öyle ki 1949 yılından bu yana her Temmuz ayında ıstakoz yeme yarışmaları ve Istakoz Festivali düzenlenmektedir.

Kıyılara doğru gidildiğinde; haşlanmış, ızgara yapılmış, bütün ya da parçalanmış olarak ıstakozun birçok farklı sunumuna oldukça ekonomik fiyatlarla ulaşmanız mümkündür.

Kanada’nın en meşhur içeceği ise dünya geneline yayılmış olan Kanada viskisidir. Bu içki bir çavdar viskisi olarak da bilinir fakat yapımında buğday ve arpa kullanılmaktadır. Bu içkiye bölgede Rye viskisi ya da salt olarak Rye denilmektedir. Kanunlara göre damıtıldıktan sonra tam 3 yıl dinlendirilmesi gerekmektedir. Kalitesine göre bu süre uzayabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here