Ana sayfa Sağlıklı Yaşam Karantinada Kilo Almama Yöntemleri

Karantinada Kilo Almama Yöntemleri

367
0

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını ne yazık ki bütün dünyaya yayıldı. Küresel etkiye sahip olan salgın, ülkemizde de artan bir etkiyle görülmektedir. Salgın ile mücadele kapsamında dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de çeşitli tedbirler alınıyor. Bu tedbirlerin en başında halkın evlerinden çıkmaması geliyor. Önce 65 yaş üzeri vatandaşlar için gelen sokağa çıkma yasağı, sonrasında 20 yaş altı vatandaşlar için ve son olarak 2 gün süreyle 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta geçerli olmak üzere tüm vatandaşlar için alındı. Söz konusu kararlar verilmeden önce de yapılan uyarılar doğrultusunda halkın büyük çoğunluğu bireysel olarak evlerde karantina yaşamına başlamıştı. Yaklaşık 1 aydır zorunlu bir sebep olmadığı sürece evlerimizden çıkmıyoruz. Salgına karşı alınan en temel tedbirlerden biri olan evlerde izole yaşam sistemi virüsten etkilenmemek için elzem bir uygulamadır. Bununla birlikte standart yaşam koşullarından uzaklaşıp tüm gününü evden geçiren insanların ortaya çıkabilecek olumsuz etkilere karşı yapması gerekenler de bulunuyor. Bu olumuz etkiler arasında en dikkat çekenlerden biri karantinada sürekli evde duran insanların orantısız, plansız ve daha fazla beslenmesi ve evlerde uzun süre hareketsiz vakit geçirmekten dolayı kilo alma durumudur. Karantinadayken vücut dengemizi kaybedip kilo almamak için kontrollü bir şekilde önlemler almalıyız. Peki evlerden çıkmadığımız şu günlerde kilo almamak, formumuzu korumak ve sağlıklı bir yaşam standardını sürdürmek için neler yapmalıyız?

Güzel Bir Kahvaltıyla Güne Başlayın

Kahvaltı günün en önemli öğünü niteliğindedir. Uzun süre aç kalma sonucu kan şekerinin düşmesiyle yorgunluk, stres gibi durumlar insanı olumsuz etkileyecektir. Güne zinde ve mutlu başlamak için güzel bir kahvaltı yapmak çok önemli. Bu sayede güne enerjik başlayarak gün boyu yorgunluk hissi yaşamanın önüne geçmiş olursunuz. Kaliteli bir kahvaltı ile güne başlamanız halinde gün içerisinde sürekli acıkma duygusunun da önüne geçebilirsiniz. Kahvaltılık olarak bal, pekmez, reçel, beyaz peynir, yeşillik, domates, salatalık, zeytin ve yumurta tercih edebilirsiniz. Özellikle tok tutucu özelliği ile yumurta oldukça ideal bir kahvaltılık çeşididir. Kahvaltıda siyez ekmeği veya tam buğday ekmeği tercih edebilirsiniz. Öte yandan çok fazla ekmek tüketmemeye de dikkat etmelisiniz.

Ara Öğünlere Özen Gösterin

Gün içerisinde ara öğünlere yer vermek sağlıklı beslenme konusunda en yaygın önerilerden biridir. Ara öğünlü beslenme düzeni sayesinde kan şekeri düzeni sağlanacak ve metabolizma hızlı çalışacaktır. Ancak ara öğünlü beslenmeden kasıt gün içerisinde sürekli olarak bir şeyler yemek olmamalıdır. Özellikle bütün gün evde olmak durumunda olunan karantina zamanında insanlar sırf can sıkıntısından dolayı sürekli bir şeyler yeme alışkanlığı edinirler. Özellikle bu tür durumlarda sürekli abur cubur tüketimi sağlık açısından ve formda kalma açısından çok zararlıdır. Bütün günün evde geçirildiği bu zamanlarda ara öğünlerde ceviz, leblebi, badem gibi kuruyemişler, kefir, yoğurt, yulaf ezmesi, beyaz peynir ve yeşillik gibi sağlıklı besinler tercih edilebilir. Bu sayede gün içerisinde gelen açlık hissini sağlıklı besinlerle bastırmış olursunuz.

Bol Bol Su Tüketin

Tüm diyet menüleri ve sağlıklı beslenme sistemlerinin olmazsa olmazlarından biri bol miktarda su tüketmektir. Vücudun düzenli çalışması ile vücutta yağ yakımının etkili şekilde sağlanması için gün içerisinde yeterince su içmek gerekir. Gün boyu en az 8-10 bardak su içmek formda kalmanız için etkili olacaktır.

Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Ülkemizde de etkileri giderek artan koronavirüs salgını nedeniyle herkes evlerinde vakit geçiriyor. Bütün gün ev ortamında hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak sağlık açısından zararlı olduğu gibi kilo almaya da sebep olacaktır. Karantinadayken formda kalmak için hareketsiz yaşam tarzından uzaklaşıp olabildiğince spor yapmak gerekiyor. Evde spor konusunda kapsamlı imkanlara sahip olanlar avantajlı olmakla birlikte daha az imkanı bulunanlar da evde gerekli egzersizleri yapabilir. Ev içerisinde yapılabilecek tempolu yürüyüşler ve online olarak da ulaşabileceğiniz egzersiz videoları ile evde egzersiz yaparak formunuzu koruyabilirsiniz. Karantina sürecinde evde kalırken günlük egzersiz yapmak hem fiziksel hem ruhen olumlu etki sağlayacaktır. Karantinada geçirdiğimiz bu süreçte sağlıklı ve formda bir yaşam sürmeye devam etmek için siz de tüm bunlara özen gösterin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here