Ana sayfa Genel Kedi Çimi Nasıl Yetiştirilir?

Kedi Çimi Nasıl Yetiştirilir?

18
0

Evde evcil hayvan besleyenler pek çok pratik bilgi ile hayvanlarının konforunu maksimumda sağlayabiliyor. Kedi çimi de bunlardan bir tanesi. Kedi çimi normalde Pet Shop dediğimiz hayvan ürünleri satan market ve mağazalarda satılıyor. Ancak bu çimi sürekli almak yerine evde kendiniz de ekip elde edebilirsiniz. Ancak öncelikle isterseniz kedi çimi nedir ve neden önemlidir bu konulara bir bakış atalım.

Kedi Çimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi çimlerinin bilinen pek çok önemli özelliği bulunuyor. Öncelikle kedi çimlerinde kedi için faydalı pek çok vitamin ve mineral bulunduğunu belirtelim. Bu bile kedi çiminin ne kadar önemli olduğunu belirtmeye yeter. Bazı insanlar kedilerin çim yemesini şaşkınlıkla karşılayabiliyor. Ancak uzmanlar kedilerin çim yemesinin gayet doğal ve sağlıklı olduğunu belirtiyor.

Kediler, kedi çiminin tadını da oldukça sevmektedir. Bu sebeple kediler çim konusunda oldukça hevesli olabiliyor. Eğer evde bir kediniz varsa kedi çimi yerken ne denli keyifli olduklarını kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Kedi çiminin veteriner açıklamasına göre faydalarından bir tanesi de midelerinde oluşan tüy yumaklarının engellenmesine katkı sağlaması. Kedi çimi kedi midesinde oluşabilecek yumakları en aza indirmeye yardımcı oluyor. Kediler, midelerinde oluşan tüy yumaklarını vücutlarından atabilmek için kedi çiminden faydalanabiliyor.

Kedi Çimi Nasıl Ekilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi çimi, diğer çimlerden farklı tohumlara sahiptir. Bu sebeple rastgele bir tohumdan kedi çimi elde etmeniz olanaksızdır. Kedi çimi yetiştirmek aslında çok büyük zahmetler gerektirmeyen bir işlemdir. Bu sebeple kedi sahipleri kendi kedileri için çimleri evde sıklıkla yetiştirmektedir. Ayrıca kedi çimlerinin uzama süresi de oldukça kısadır. Yani ortalama 1 hafta içerisinde kedi çiminin yetiştiğini görebilirsiniz. Bunun için doğru bir şekilde ekim ve bakım işlemlerinin yapılması gerekir. Kedi çiminin olgun hale gelmesi için 10 gün beklemenizde fayda olacaktır.

Kedi çimi bakımı kolaydır. Kedi çimi kuru kalmamalıdır. Eğer kuru olduğunu görürseniz mutlaka sulamaya özen göstermelisiniz. Kedi çimlerinin her daim nemli olması daha sağlıklı bir yapı ile büyümelerine olanak tanır. Bu nedenle sulamaya dikkat etmeniz önerilir. Ayrıca kedi çimi yetiştirilirken çimin güneş almasına da olanak tanımalısınız. Bu sayede hem güneşten hem de sudan aynı anda faydalanmasına olanak tanırsınız. Kediniz kedi çimini gördüğü andan itibaren ona ilgi gösterecektir.

Kedi Çimi İçin Hangi Tohumlar Kullanılır?

Kedi çimi diğer çimlerden daha farklı olduğundan kedi çimi tohumu seçerken bu konuya dikkat etmelisiniz. Kedi çimi için tercih edebileceğiniz tohumlar arasında arpa tohumu, yulaf tohumu, çavdar tohumu kullanabilirsiniz. Şimdi bu tohumların özelliklerine bakalım:

Arpa Tohumu: Arpa tohumu kedi çimi açısından en elverişli tohumlardandır. Bu tohumun özelliği pek çok vitamin ve minerali içerisinde taşımasıdır. Aminoasit bakımında da zengin olan bu tohumlarla en ideal kedi çimini yetiştirebilirsiniz.

Yulaf Tohumu: Bir diğer kedi çimi tohumu da yulaf tohumudur. Yulaf tohumunun özelliği içerisindeki besin miktarı bir yana tadının da kedilerin seveceği türden hafif bir tatlılığa sahip olmasıdır. Bu sebepledir ki kediler yulaf tohumundan büyütülen çimlere ayrıca bayılırlar.

Çavdar Tohumu: Eğer kediniz için balkonunuzda geniş bir çim alanı yaratmak istiyorsanız çavdar tohumu en ideal tohumdur. Kedinize geniş ve özgür bir alan tanıyabileceğiniz çavdar tohumu ile dilediğiniz ebatlarda ve genişlikte çim alan yaratabilirsiniz. Kısa boyutları olması sebebi ile kedinizin de rahat hareket edeceğine emin olabilirsiniz.

Yukarıda sizlere önerdiğimiz tohumlardan bir tanesini seçip kedi çimi yetiştirebileceğiniz gibi bu tohumları karıştırarak da çim yetiştirebilirsiniz. Bu noktada herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Ancak tek dikkat edilmesi gereken bu tohumlar dışında başka tohumlar kullanmamaktadır. Çünkü diğer tohum türlerinden elde edilecek çimler kediye herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Ayrıca yanlış tohum seçimi ile kedilerin sağlığını da tehlikeye atabilirsiniz.

Kedi Çimi Ekimi Nasıl Yapılır?

Kedi çimi için öncelikle uygun bir tohum ve elbette uygun bir saksı gerekiyor. Saksı yerine geniş kaplardan da kullanabilirsiniz. Tohumları çimlendirmek için ufak bir kap ya da kâse ile biraz pamuk işinizi görecektir. Öncelikle tohumları tıpkı fasulye çimlendirir gibi pamukta çimlendirmeniz gerekiyor. Tohumların çimlenmesi için ise 15 saat kadar bir süre gerekecek. Tohumlarınız filizlendiğinde toprak dolu saksınıza eşit olacak şekilde dağıtmanız ve ardından birkaç santim toprakla kapatmanız gerekiyor. Ardından güneş görecek bir alana bırakabilirsiniz.

Saksıda hazırlanan çimler hızla büyümeye başlayacaktır. Çimlerin büyümeye başladığını birkaç güne görmüş olacaksınız. Ev yapımı kedi çimi yapımı sizi hem ekstra maliyetten kurtaracak hem de pratik bir kullanım sunacaktır. Kedi çimi yetiştirme işlemi kadar seçeceğiniz saksı, kap da önemlidir. Ekeceğiniz kabın kedinizin rahat bir şekilde erişebileceği ebatlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde kedinizin her çim ihtiyacında onu alana yerleştirmek gibi ekstra bir çabaya ihtiyaç duyacaksınız. Gördüğünüz gibi evde kedi çimi yetiştirmek gayet kolay. Birkaç malzeme ve uygun ortam ile kedinizin konforlu alanını rahatlıkla yaratabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here