Ana sayfa Genel Kendin Yap: Ev Yapımı Taze Makarna

Kendin Yap: Ev Yapımı Taze Makarna

73
0

Makarna, hem sofraların pratik yemeği hem de lezzetiyle bizleri mest eden keyifli yiyeceklerden sadece birisi. Market raflarından çeşit çeşit makarnaları alıp evimize götürüp hızlıca tüketiyoruz. Herkesin bayılarak yediği, salçalı ya da yoğurtlu, dünya mutfaklarından soframıza gelen İtalyan soslusu ya da deniz mahsullüsü… Marketlerde satılsa da restoranlarda dilediğimiz gibi sipariş etsek de evde yapacağınız taze makarnanın tadı bambaşka oluyor.

Elbette evde makarna yapma fikrini hepimiz düşünüyor ancak uygulama aşamalarında biraz korkuyoruz. Dünyaca ünlü şeflerden Anadolu’nun hamarat kadınlarına uzanan ev yapımı makarna, elbette özenle yapılan yemeğimiz. Ancak bu özenli yapım aşamalarına alıştıktan sonra ve bir de püf noktalarına hâkim olduğunuzda o kadar zor olmadığını siz de göreceksiniz. Makarna sosu yapmak kadar kolay olacak sizin için.

Damaklarda eşsiz lezzet bıraktıran bu detayları öğrendikten sonra siz de marketten makarna almak istemeyebilirsiniz. Tadına doyum olmaz ev makarnasını pişirmeye başlamadan önce püf noktalar ve dikkat edilmesi gerekenler ile başlayalım.

Dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Kullanacağınız malzemelerin iyi kalitede olmasına özen gösterin. Lezzetini arttırmak adına farklı un tiplerini birlikte kullanabilirsiniz. Ancak ilk defa makarna yapacaksınız yüksek protein içeren beyaz un kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü hamurun kıvamı dilediğiniz gibi olacaktır. Beyaz unla hazırladığınız hamuru açma işlemi de kolaylıkla sağlanacaktır. Glüten burada önemli bir noktayı oluşturuyor. Hamurun daha pratik şekilde açılmasını sağlıyor bu nedenle farklı unları kullanmak için makarna yapmaya alışmayı beklemelisiniz. Daha düşük kalorili makarna yapmak için birkaç kez makarna yapmayı ve alışmayı beklemelisiniz.

Makarna hamurunun temelini un ve yumurta oluşturmaktadır. Yumurta ile yapılan bu hamurda elbette yumurtanın da doğal bir ortamdan gelmesi önemli bir adım. Yumurtasız vegan seçenekli olarak makarna yapılıyor ancak lezzet ve kıvam için makarna hamurunda önemli bir yardımcı yumurta. Diğer taraftan yumurtanın yanında hamurun toparlanması açısından su da ekleniyor.

Hamur açarken hamurda sadece yumurtanın kendisi kullanılır su kullanılmazsa hamur koyu bir sarı olacaktır. Bu da alışkın olunan bir makarna rengidir. Makarna hamuruna eklenen yumurta daha lezzetli olmasına katkı sağlar. Sadece yumurta beyazı ile hamur açarsanız bu çok doğru bir tercih olmayacaktır. Ancak nemli bir hamur elde edebilirsiniz. Sadece su kullanmak ve vegan bir makarna yaratmak isterseniz lezzeti yakalayamayabilirsiniz. Yumurtasız makarna hamurunun kıvam alması için öğütülmüş keten tohumunu su içinde bekleterek kıvam almasını bekleyebilir hamurunuza katabilirsiniz.

Hamurunuzun lezzetini arttıracak diğer adım, zeytinyağı eklemektir. Kaliteli soğuk sıkım bir zeytinyağı ile harika bir makarna hamuru açabilirsiniz. Bu noktada eğer ulaşabiliyorsanız hazır paketlenmiş olarak değil organik satış yapan alacağınız zeytinyağı ile daha lezzetli bir hamur elde edebilirsiniz.

Hamurun açılması

Organik ve kaliteli malzemelerinizi hazırladıktan sonra iş hamuru hazırlamaya kalıyor. İlk olarak temiz bir tezgâh üzerine unu koyun.  Unu eleyerek koymak daha iyi sonuç verecektir. Unun ortasında klasik hamur işinde olduğu gibi bir havuz açın. Yumurtalarınızı bu havuza kırın ve tuzu zeytinyağını ekleyin. Bu adımda yumurta kullanmak istemiyorsanız keten tohumunun suda bekletilerek kıvamlı halini ekleyebilirsiniz. Yumurtaları karıştırmaya başlayın. Eklemek istediğiniz baharatları da bu aşamada hamura ekleyebilirsiniz. Yumurtalar karışmaya başladıkça kenarlara doğru ilerleyin ve ağır hareketlerle yoğurmaya başlayın. Hamur tok bir kıvam alana dek yoğurma işlemine devam edin. Yoğurma makinesi gibi bir seçeneğiniz varsa daha kolay olabilir.  Kıvama gelen hamuru top haline getirin ve streç filme sararak buzdolabında yaklaşık 40 dakika kadar dinlendirin. İlk defa makarna yapıyorsanız küçük bir miktarla başlamanızı öneriyoruz. 200 gramlık 2 kişilik bir makarna yapımı ile başlayabilirsiniz. Her 100 gramda bir yumurta işinizi görecektir.

Buzdolabında sertleşen hamuru parça parça bölün. Bölmüş olduğunuz bu parçaları iki adet yağlı kağıt ile daha kolay açabilirsiniz. Makarna hamuru oldukça sert bir hamurdur. Merdane ile vura hareketi yaparak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ev yapımı makarnanızı çok severseniz makarna açma makinesi satın alarak kendi makarnanızı devamlı da yapabilirsiniz. Eğer hamur açma makinesine sahipseniz makineye girecek kadar incelttiğiniz hamuru 3-4 kez yeterince incelene kadar makineden geçirmeye devam edin. Bu aşamada hamuru unlamaya devam etmelisiniz çünkü makineye yapışabilir. Makineden geçirdiğiniz makarnalarınızı varsa makine aparatınız ile kesin. Hazırladığınız şerit makarnaları tezgahın üzerine düzgün bir biçimde serin ve üzerini hafif bir şekilde unlayın. Yaklaşık yarım saat kadar dinlendirmeniz yeterli.

Makineniz yoksa açabildiğiniz kadar hamuru ince bir şekilde açın. Çok çabuk kuruyacağı için hemen kesemeyecekseniz üzerine bir bez örtün. Açtığınız hamuru dilediğiniz şekilde ve kalınlıkta makarnalar kesin. Sonra kestiğiniz makarnaları elinizle dağıtarak unlu yüzeye koyun ve yarım saat kadar kuruması için bırakın.

Makarnalarınızı dilediğiniz şekilde keserek şekil verebileceğinizi unutmayın. Uzun spagetti ya da erişte şeklinde kısa kısa şekil verebilirsiniz. Ya da dilerseniz ravioli makarna deneyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra pişirmeye geçebilirsiniz.

Evde yapılan makarnalar taze bir şekilde pişirildiği için hazır olarak satın alınan makarnalar kadar pişirilmemesi gerekiyor. Makarnanızın gramına göre bir tencereye su koyun ve kaynatmaya başlaydın. Su kaynadıktan sonra tuz ekleyin ve ev yapımı makarnalarınızı içerisine koyun. Beş dakika kadar pişirin. İyice süzdükten sonra makarnayı sade şekilde sunabileceğiniz gibi makarna sosunuzu ekleyerek de sofralarınızda sunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here