Ana sayfa Dünya Mutfağı Kesmeye Kıyamazsınız: Buttercream

Kesmeye Kıyamazsınız: Buttercream

258
0

Türkçeye “tereyağlı krema” olarak çevirebileceğimiz buttercream, buzlanma ismiyle de bilinmekte olup kekleri doldurmak, kaplamak ya da süslemek için kullanılmaktadır. Genel olarak tereyağı ve bir tür şeker ile hazırlanır. Tatlandırıcı olarak sıklıkla vanilya kullanılıyor. Vanilyanın yanı sıra meyve, çikolata ve diğer sıvı özler de kullanılabilir. Enfes buttercreamler hazırlamak için çeşitli metotlar ve dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları var. Yazımızda sizlerle buttercream dünyasına daha derin bir yolculuğa çıkacağız.

Amerikan Buttercream

Buttercream hazırlama metodlarından birisi Amerikan buttercream adıyla bilinen yöntemdir. Amerikan buttercream hazırlamak için gerekli malzemeleri ve uygulanacak tarifi aktaralım.

Malzemeler: 250 gr tereyağı, 400 gr pudra şekeri, tercihe göre çeşitli aromalar.

Yapılışı: Amerikan buttercream hazırlarken dikkat edilmesi gereken püf noktalardan ilki kullanılacak tereyağının oda sıcaklığında olması gerektiğidir. Uygun şartlardaki tereyağı derince bir kaba alınıp mikser yardımıyla çırpılır. Krem kıvamını alıncaya kadar çırpmalısınız. Krem kıvamı gerçekleştiğinde üzerine yavaş yavaş pudra şekeri dökerek çırpın. Son olarak hazır hale gelen karışımı sıkma torbasına aktarıp sıkma işlemini başlatın. İsterseniz renk vermesi için gıda boyası da ekleyebilirsiniz.

İtalyan Buttercream

Leziz buttercream tariflerinde şimdiki durağımız İtalya. İtalyan buttercream sizlerle.

Malzemeler: 120 gram şeker, 2 adet yumurta akı, 170 gram tereyağı, çimdik tuz, 1 tatlı kaşığı vanilya özütü ya da tercih edilen bir aroma.

Yapılışı: Orta boy bir bir cam kaseyi benmariye oturtup içerisine yumurta akı, şeker ve tuzu ekleyip 5-10 dakika boyunca çırpın. Ardından kaseyi benmariden alın ve mikser yardımıyla 5-6 dakika çırpın. Çırpma işlemi esnasında tereyağını 3 seferde karışıma aktarın. Tereyağını iyice yedirince vanilya özütünü de karışıma ekleyin. İsteyenler aroma da kullanabilir. 1-2 dakika daha çırpın ve çırpma işlemini sonlandırın. Hazır olan İtalyan buttercream tarifinizi istediğiniz şekilde renklendirerek kullanabilirsiniz.

İtalyan buttercream hazırlama işleminde bazı ipuçları vardır. Öncelikle kullanacağınız tereyağının yumuşak olmasına özen gösterin. Tereyağının beyaz renkte olması da önemli. Yumurta akı hızlı pişeceğinden benmarinin üzerindeyken sürekli olarak çırpın. Ayrıca benmari işlemi esnasında şekeri koyduğunuz kap su ile temas etmemelidir. Tereyağını eklemeden önce kıvamın iyice tuttuğuna dikkat edin. Tereyağını eklediğiniz halde hala cıvık duruyorsa gerekli kıvamı vanilya özütü ile sağlayabilirsiniz. Vanilya özütünü de ekleyince yoğunlaşıp kıvamına kavuşacaktır. Gıda boyası kullanırsanız jel kullanmalısınız. Sıvı boyalar kullananlar sıkma torbasını fırçayla renklendirip iki çeşit rengin bir arada olmasını sağlayabilir. Hazırladığınız İtalya buttercreami pastalarda veya cupcake tariflerinde kaplama için kullanabilirsiniz. Bu tarz kullanımlarda kullanmadan yarım saat önce oda sıcaklığında bekletmelisiniz. Çok fazla ısıya maruz kalmadığı sürece şekli bozulmayacaktır.

Swiss Buttercream

Enfes buttercream tariflerinde rotayı Güney Avrupa’dan Kuzey Avrupaya çeviriyoruz. Swiss buttercream karşınızda.

Malzemeler: 400 gram şeker, 200 gram yumurta akı, oda sıcaklığında beklemiş 600 gram tuzsuz tereyağı, vanilya veya tercih edilen başka bir aroma, isteğe bağlı gıda boyası.

Yapılışı: Her biri birbirinden lezzetli çeşitli buttercream tariflerinden birisi olan Swiss buttercream, yapılması en kolay olan tariflerden biridir. Swiss buttercream, çok tatlı olmaması özelliğiyle dikkat çeker. Yumurta akı ile şeker iyice çırpılıp karıştırılır. Ardından yavaş yavaş tereyağı eklenir. Pürüzsüz bir yapı elde edilene kadar iyice çırpılır. Tarifi hazırlarken karşılanabileceğiniz sorunlara da dikkat etmelisiniz. Örneğin tereyağının erimesi ve karışıma çorba kıvamı vermesi bunlardan biridir. Yine işler ters gittiğinde her şeyi kıtır kıtır da yapabilirsiniz. Hazırlama esnasında herhangi bir yağ kalıntısı olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde kıvam yoğunlaşmayacak ve cıvık kalacaktır. Yumurtaların sarısı ile akını ayırın. Yumurta ile şekeri eriyinceye kadar iyice çırpın. Uygun kıvamı yakalayabilmeniz için parmağınızla kontrol edebilirsiniz. Bu kontrol sırasında herhangi bir şeker granülü görmemelisiniz. Termometre ile de kontrol edebilirsiniz. Termometrede 71 derece sıcaklığı görmelisiniz. Karışımı yaklaşık 10-15 dakika boyunca çırpmanız gerekiyor. Çırpma işleminden sonra tereyağını eklemeden önce hem kâsenin hem de karışımın soğumasını bekleyin. Oda sıcaklığına geldiği zaman tereyağı eklemelisiniz. Her seferinde bir yemek kaşığı tereyağı ekleyip iyice eridikten sonra ekleme işlemini tekrarlayın. Bütün tereyağını karışıma koyduktan sonra tuz ile vanilyayı da ekleyip iyice çırpmanız gerekiyor.

Fransız Buttercream

Buttercream dünyasında yolculuğumuzu Fransız buttercream ile bitiriyoruz. Fransız buttercreami diğerlerinden ayıran şey içerisinde yumurta sarısı kullanılmasıdır. Daha hafif bir tarif isteyenler için İtalyan ve İsviçre yöntemlerini öneririz.

Fransız buttercream ile İtalyan ve İsviçre türleri arasındaki en bariz fark rengidir. Diğer iki metodda krema beyaz iken Fransız usulü sarı olur. Fransız buttercream 3 aya kadar dondurabilirsiniz. Ancak hava geçirmeyen bir kaba koyduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca kullanacağınız zaman bir gece önceden buzdolabına alın. Kullanmadan önce ideal kıvamına geri döndürmek için çırpmayı da unutmayın. Fransız buttercream pasta ve macaronları doldurmak ve kaplamak için kullanılabilir. Fransız buttercream hazırlarken şeker termometresi kullanmak gerekiyor. Ancak şeker termometresi olmayanlar için de ideal sıcaklığı bulmanın bir yolu var. Bunun için bir bardak soğuk su kullanın. Şeker gerekli sıcaklığa geldiğinde baloncukların büyüdüğünü ve daha yavaş köpürdüğünü göreceksiniz. Bunu kontrol etmek için şekeri soğuk suya damlatmalısınız. Şekeri suya damlattığınızda çözülürse yeterince sıcak değil demektir. Damlattığınızda şeker suda sert bir top halini alıyorsa da fazla ısıtmışsınız demektir. Bu bağlamda olması gereken elinizde yumuşak bir top kıvamında olmasıdır.

Enfes buttercream tarifleri ile alakalı bilmeniz gereken ipuçları ve ülke adlarıyla özdeşleşmiş farklı yöntemler bu şekilde. Sizde pastalarınızda, keklerinizde, macaronlarınızda kullanabileceğiniz birbirinden lezzetli ve estetik buttercreamleri evinizde kolayca yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here