Ana sayfa Sağlıklı Yaşam Kış Mevsiminde Hangi Balıkları Yiyebilirsiniz?

Kış Mevsiminde Hangi Balıkları Yiyebilirsiniz?

491
0

Kış mevsiminin vazgeçilmez besinlerinden olan balık, hastalıklardan korunmanız ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesi adına oldukça önemlidir. Mevsiminde yenildiğinde balıklar yağlı olduğu için balıklar daha da lezzetlidir. Palamut ve lüfer gibi balıkları ızgarada, istavrit balığını tavada pişirerek zeytinyağlı yemek çeşitleri ve salatalarla sağlıklı ve lezzetli sofralar hazırlayabilirsiniz.

Kış mevsiminde sağlığınızı korumak için lüfer, uskumru, istavrit ve palamut gibi bolca vitamin içeren mevsim balıklarını bolca tüketin.

Uskumru

Uskumru mevsimi Ekim ayında başlıyor ve en lezzetli olduğu dönemse Ocak-Şubat ayıdır. Bu aylarda yağlanan uskumru iri bir hale gelir ve iyice lezzetlenir. Uskumru bol miktarda D vitamini içeriyor ve D vitamini eksikliği tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için sofralarınız da mutlaka uskumruya yer vermelisiniz. Kağıt kebabı, ızgara gibi pişirme olanaklarına uyumlu uskumru balığı ile balık köftesi de yapabilirsiniz.

Uskumru Izgara

-Uskumru balığı ızgara için fileto olarak hazırlanmalıdır.

-Uskumruyu  fırında ızgara tava ile ızgara yapabilirsiniz.

-Tost makinesinde kızartarak hazırlayabileceğiniz fileto uskumruları ekmek arasına alıp balık ekmek olarak servis yapabilirsiniz.

-Izgara için fırına dizeceğiniz fileto uskumruların altına bir tepsi koyun ve bir miktar su ekleyin. Bu yöntem ile balıkların kurumasını engellersiniz.

Lüfer

Lüfer, kış mevsiminde yağlı ve çok lezzetlidir. Yorucu bir günün ardından akşam yemeği olarak lüfer balığını tercih edebilirsiniz. Çünkü lüfer halsizlik, yorgunluk gibi problemlerinizi giderme de etkili bir balıktır. Ayrıca A vitamini açısından zengin ve çocukların kemik ve diş sağlığı gelişiminde önemli bir katkı sağlar. Lüfer yetişkinlerden daha çok beyaz etli ve az kokulu olması sebebiyle çocukların sevdiği bir balık çeşitidir.

Lüfer Balığı Pişirme Yöntemleri

-Defne yaprağı ve limon dilimleri ile kağıt kebabı olarak hazırlayabilirsiniz.

-Fırında buğlama olarak pişirebilirsiniz.

-Balık köftesi olarak hazırlayabilirsiniz.

-Izgara tavada ve ya fırın telinde pişirebilirsiniz.

Palamut

Palamut kış mevsiminde yağmur suyu beslendiği ve iyice yağlanarak irileşti ve lezzetlendi. Bu lezzeti sizde sofralarınıza mutlaka dahil etmelisiniz. Balık mevsimindeyken hastalıklardan korunmak ve vücut direncinizi arttırmak için haftada en az 2 kez balık tüketmeniz önerilir. Palamut balığını takoz kesim ve ya fileto çıkarılmış palamut şeklinde hazırlatıp lezzetli ızgaralar yapabilirsiniz. Palamudu daha sık tüketen insanların cildinin gençleştiği ve diş yapısının normal daha düzgün olduğu görülmüştür. Çünkü palamut balığı içinde bol miktarda D vitamini, protein ve fosfor içerir.

Palamut Balığının Yapılışı

İster ızgara da ister fırında pişirip mevsim yeşillikleri ile tüketebilirsiniz.

İstavrit

Kış mevsiminin öne çıkan balıklarından biri olan istavrit, genellikle yağda kızartılır ve salata ile servis edilir. İçinde bol miktar da D2, B6, B12, C vitamini olan istavrit ayrıca Bakır, Çinko, Potasyum, Sodyum, Selenyum, Demir ve Fosfor vitaminleri barındırmaktadır. Bağışıklığın ve hafızanın güçlenmesinde önemli bir rol oynar mutlaka beslenme listenizde olmalıdır.

İstavrit Nasıl Pişirilir?

İstavrit daha çok tava da kızartılarak pişirilen bir balık türüdür. Vitaminlerini kaybetmemesi adına ve sağlık için az miktarda yağda kızartılması önerilir.

Grilled atlantic horse mackerel meal with potatoes.

İstavrit kızartmak için yanmayan bir yağ kullanın. Fındık yağı en ideal olandır. Balık tavasında 2-3 kaşık fındık yağı ile kızartılan istavritler hem daha sağlıklı olur hem de az yağda kızaran balıklar daha lezzetli olur. Kızarttığınız istavritleri zeytinyağlı kereviz, salata ve çorba ile servis edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here