Ana sayfa Genel Kontinental Kahvaltı Nedir?

Kontinental Kahvaltı Nedir?

523
0

Genellikle Avrupa kıtasında, Kuzey Amerika’da ve bu bölgeler haricinde dünyanın geri kalan yerlerinde yaygın olan kontinental kahvaltı, İngiliz kahvaltısının alternatifi olan ve Amerikan kahvaltısından daha sağlıklı olan bir kahvaltı çeşididir. Özellikle otellerde yaygın olan kontinental kahvaltı, sadeliği yansıtan ve farklı tercihlere göre düzenlenebilen bir kahvaltı çeşididir. Ayrıca maliyet açısından daha düşük olması da otellerde sıklıkla tercih edilmesinin sebebidir. Genellikle self servis hizmet veren yerlerde kontinental kahvaltıya rastlanır. Bu tür hizmetlerde garson ihtiyacı bulunmadan yemek tercihe sunulmuştur ve sınırlıdır. Türkçe karşılığı ile terim olarak kıta kahvaltısı olarak nitelenen kontinental kahvaltı, kıta Avrupası sakinlerince tüketilmekte olan ufak çaplı bir yemeğe göndermede bulunulduğu için bu ismi almıştır. Kontinental kahvaltı İngiliz kahvaltısına göre daha hafiftir. Bu tür kahvaltıda menüde meyveler, etler, peynirler, ekmekler vb. soğuk yiyecekler bulunur. Aksine İngiliz kahvaltısında ise yumurta, fasulye ve sebze gibi daha ana yemek formatına yakın yiyecekler yer alır.

Tarihçe

Kontinental kahvaltı ilk olarak 19. yüzyılda Amerika’da hayat bulmuştur. Standart İngiliz kahvaltısından ayrılan özellikleri ile dikkat çeken kontinental kahvaltıda pişmiş yiyeceklerin yanı sıra meyve, içecekler, tahıllar ve proteinler yer alabilmektedir. Çeşitliliği opsiyonel olan kontinental kahvaltı ile İngiliz kahvaltısı; yemek, tüketim süresi ve sunum gibi hususlarda farklılık gösterir. Kontinental kahvaltı terimi ilk ortaya çıktığı dönemde Kuzey Amerika’da bulunan bazı oteller ve restoranlarda uygulanan kahvaltılarda Avrupalı turistlerden daha çok Amerikalı turistleri çekebilmek için ortaya atılmış bir terimdir. 19. yüzyılın başlarından itibaren hızla gelişen Amerika’da, tarım sektöründe çiftçi olarak ve işçi olarak görev yapan orta sınıfın ofislerde daha fazla yer edinmesi ile bireysel anlamda iş gücü azalmıştır. Bunun neticesinde de işçilerin çok fazla enerjiye ihtiyaç duymamaları beraberinde kahvaltı kültüründe değişiklikleri de getirmiştir. Kontinental kahvaltı, bu değişimin bir sonucu olarak klasik İngiliz kahvaltısından çok daha hafif bir kahvaltı türü şeklinde ortaya çıkmıştır.

19. yüzyılın başlarında Amerika’nın özellikle batı bölgesinde pek çok şehir kentleşti. Kentleşmenin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile gelişen ve değişen Amerika coğrafyasında, kültürden tüketime dek pek çok şeyde değişiklik yaşandı. Gelişim sürecinde değişen orta sınıf, artık daha yüksek maaşlı işlere sahip daha kaliteli yaşam standartlarında insanlar olmuştu. Bu doğal olarak insanların yaşam biçimlerini de etkiledi. Amerikan orta sınıfının daha hafif bir kahvaltı arzusu da bu dönemde ortaya çıkmıştır. Daha hafif kahvaltı isteği neticesinde kontinental kahvaltı kavramı dönemin literatüründe yerini almıştır. Artık hayatı daha hızlı yaşayan insanlar, uzun süreli ağır kahvaltılar yerine daha pratik ve hafif kahvaltıları tercih ediyorlardı. Böylece hayatın hızına yetişme hususunda bir sorun yaşamayıp işlerine tam gaz devam ediyorlardı.

Kontinental Kahvaltı Yemek Yelpazesi

Kontinental kahvaltıların yaygın bir şekilde görüldüğü yerler otellerdir. Dolayısıyla her otelin farklı tercihlerine göre kontinental kahvaltı içerikleri değişiklik gösterir. Kontinental kahvaltıda en dikkat çeken unsurların başında ekmekler ve unlu mamuller gelir. Çörek, tarçınlı rulo, puf böreği, kruvasan gibi unlu mamuller kontinental kahvaltının önemli parçalarıdır. Bununla birlikte kızarmış yiyecekler ile et ürünlerine kontinental kahvaltıda genelde rastlanmaz. Genellikle reçel ya da jöle ile servis edilen, çeşitli kesimlere ve un türlerine sahip olan ekmek, kontinental kahvaltının bir numaralı elemanıdır.  

Kontinental kahvaltının içecekler kısmına geldiğimizde ise karşımıza çıkanlar sıcak çay, sıcak kahve veya sıcak çikolata gibi seçeneklerdir. En yaygın içeceğin kahve olduğu kontinental kahvaltıda; latte, mocha, espresso ya da americano gibi günümüzde çokça tüketilen kahve çeşitleri yer alır.  Kontinental kahvaltının temel maddeleri ekmek ve içecekten sonra bir diğer önemli parça da meyvedir. Yoğurtla birlikte ya da sade olarak servis edilen meyveler, dilimli bir şekilde sunulan mevsim meyveleridir. Portakal, muz, elma, greyfurt ve kırmızı meyveler kontinental kahvaltının parçası olan bazı besin kaynaklarıdır. Karbonhidrat ağırlıklı kontinental kahvaltıda proteine rastlamak zordur. Nadir protein tüketiminin görüldüğü kontinental kahvaltıda en gözde proteinler ise yoğurt ile haşlanmış yumurtadır. Öte yandan bazı otellerin kontinental kahvaltı menülerinde salam ve jambon seçenekleri de yer alır. Kontinental kahvaltının ürün yelpazesini incelediğimizde genel olarak görülebilecek besinler bunlardır. Bununla birlikte çok yaygın bir şekilde rastlanmasa da bazı kontinental kahvalltılarda kahvaltıya dahil edilebilecek fındık, peynir ve sıcak tahıl seçenekleri görülebilir.

Kontinental Kahvaltı ile İngiliz Kahvaltısı Farkları

Bu farklardan ilki içerdikleri gıdalardır. Bakıldığı zaman İngiliz kahvaltısında pişmiş yiyecekler, kızartmalar görülürken, kontinental kahvaltıda daha hafif ve soğuk yiyeceklere rastlanır. Tüketim zamanı hususunda da görülen bir fark kontinental kahvaltının daha kısa ve pratik bir yapıda olduğudur. İngiliz kahvaltısı bu kahvaltı ile kıyaslandığında daha uzun sürede tüketilir. Son olarak iki kahvaltı türüne sağlık açısından bakıldığında şayet malzemeler doğru bir şekilde seçilirse kontinental kahvaltının gayet sağlıklı olduğu görülmektedir. Yine İngiliz kahvaltısına göre daha hafif olan kontinental kahvaltının bu yönüyle de sağlık dostu olduğunu söylemek mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here