Ana sayfa Genel Kozmetik Sektöründen Tatlılara: Yükselen Değer Macadamia Fındığını Tanıyalım

Kozmetik Sektöründen Tatlılara: Yükselen Değer Macadamia Fındığını Tanıyalım

16
0

Makademya fındığı veya Makadamya cevizi olarak da bilinen son zamanların popüler besinlerinden Macadamia, bildiğimiz fındıktan biraz daha farklı bir yapıya sahip olan kuruyemiştir. Çoğunlukla Avustralya’da yetişen bu fındık günümüzde Kosta Rika, Yeni Zelenda, Hawai ve Brezilya gibi dünyanın farklı yerlerinde de yetişmeye başlamıştır.

Oldukça zengin bir besin içeriğine sahip olan Macadamia sindirimi düzenleme, kalp sağlığını koruma ve geliştirme, vücut ağırlığı kontrolünü sağlama ve kan şekerini dengeleme gibi çeşitli sağlık faydaları göstermektedir. Ülkemizde henüz fazla bir yaygınlık göstermemiş olan Macadamia içeriği merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Macadamia Fındığı Nedir?

Avustralya’ya özgü olan bir ağacın meyvesinden elde edilen Macadamia Proteaceae bitki ailesine aittir ve yüksekliği 12 metreye dek çıkabilmektedir. Sert ve olgunlaştıkça açılan yeşil bir kabuğa sahip Macadamia’nın kremsi bir yapısı ve beyaz çekirdeği bulunmaktadır. Mevcut rengi sevilen tüketim şekillerinden biri olan kavurma ile değişmekte ve dokusu da farklılaşmaktadır.

Macadamia İçeriği ve Faydaları

Besin ögesi içeriği bakımından oldukça zengin olan bu yemiş A vitamini, B vitaminleri, folat, demir, protein, manganez, antioksidanlar ve sağlıklı yağlar açısından verimlidir. Aynı zamanda sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağında bulunan oleik asit ve omega-9 tekli doymamış yağ asitleri bakımından da zengindir. Sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan Macadamianın 30 gramlık porsiyonunda yaklaşık olarak 204 kalori yer almaktadır. Bununla birlikte bu miktar içerisinde 3 gram kadar lif, günlük alınması gereken değerin %58 kadarı ile manganez, 4 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve 23 gram yağ bulunmaktadır.

İçeriğinde yer alan tekli doymamış yağlar bakımından zengin olması ile toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyesini düşürmesinden dolayı kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.

Birçok kuruyemişte olduğu gibi Macadamia fındığında da antioksidan içeriği yoğundur. Antioksidanlar ise hücresel hasarlara sebep olan serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesini sağlayarak Alzheimer hastalığı ile kalp hastalığı gibi durumların riskini arttırmaktadır. Bunun yanında diğer kuruyemişlere oranla en yüksek flavonoid seviyesine sahiptir ve flavonoidler de vücuttaki iltihabı azaltarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır.

E vitamini yönünden de zengin olan Macadamia aynı zamanda vücudun kanser ve beyin hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır. Metabolik sendroma karşı koruyucu rolü, bağırsak sağlığını desteklemesi, hastalıklara karşı vücut direncinin arttırılmasındaki etkin rolü de Macadamia’yı oldukça önemli bir besin haline getirmektedir. Kalori bakımından her ne kadar yüksek olsa da açlık hissini azaltıp tok tutan iki besin olan protein ile lif içermesinden dolayı zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Macadamia Saklama Koşulları

Macadamia oda sıcaklığında 1-5 ay süresince ve hava geçirmeyen bir kapta saklanabilmektedir. Bunun yanında buzdolabında bir yıla dek taze kalması sağlanabilmektedir.

Macadamia Kullanım Alanları

Yağ formunda çeşitli yiyecekler içerisinde kullanımı yaygın olduğu gibi kozmetik sektörü içerisinde de Macadamia önemli bir yere sahiptir. Sadece yiyeceklerin içerisinde değil tatlı yapımında da kullanılan bu yağ hazırlanan yiyeceklere farklı bir aroma ve lezzet katmaktadır. Kozmetik sektörü için ise özellikle saça ve cilde faydaları olduğu için güzellik ürünlerinin içerisine dahil edilmektedir. Cilt için dudak sağlığından saç sağlığına, traşlarda nemlendirme amacından göz sağlığını korumaya dek birçok noktada etkin rol oynamaktadır.

Yoğunluk miktarı doğal vücut yağları ile benzerlik gösterdiği için cilt ve saç tarafından kolay bir şekilde emilebilmektedir. Ancak her ne kadar bu bitkisel yağın içeriğindeki sağlıklı bileşenlerin saça uygulandığında oldukça fazla faydası görülse de alerjik bir durum göstermemesi adına ilk kullanımda dikkatli olunmalıdır. Saç için olan faydaları zengin asit içeriğinden gelmektedir. Düzenli kullanılan şampuana katıp karıştırmak ise saçın parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Bunlarla birlikte saç kırılmalarını önleme ve kontrol altında tutma, hidrasyon dengesini sağlama, serbest radikallerin emilimini gerçekleştirme gibi etkiler de sağlamaktadır.

Macadamia saça uygulanması yanında cilde de uygulanarak kırışıklıkları, yaşlılık kelerini engellemeye yardımcı olmaktadır.

Macadamia yağıyla güzellik ürünleriyle birlikte yemek yapmak lezzetli bir tada, salatalara katmak ise eşsiz bir aromaya sahip olunmasını sağlamaktadır. Bu sayede ister topikal olarak uygulansın ister direkt olarak yiyeceklerle vücuda alınsın her anlamda vücut için birçok faydalı etkisini göstermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here