Ana sayfa Okumadan Geçme MARKET ALIŞVERİŞİNDE İPUÇLARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

MARKET ALIŞVERİŞİNDE İPUÇLARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

485
0

Neredeyse her hafta yolumuz süpermarketlere düşüyor. Birkaç noktaya dikkat ederek alışverişinizi daha verimli hale getirebilirsiniz. Süpermarketler tüketim halkasının en önemli zincirini oluşturuyor. Özellikle büyük şehirde yaşayanlar için pazara gidip meyve sebze alışverişi yapmak neredeyse imkânsız hale geldi. Bu yüzden en yakınımızdaki marketler temel ihtiyaçlarımızı gidermek için güçlü bir alternatif oldu. Market reyonlarını gezerken ufak tefek şeylere dikkat ederek aldığınız besini daha kaliteli seçebilir ve paranızdan tasarruf edebilirsiniz.

Sebze – Meyve Alırken Dikkat Edin

Sebze – meyve reyonlarını gezerken bu bölümün marketin dışında veya giriş çıkışlara yakın olmamasına dikkat edin. Dışarıda bulunan tezgâhlar zaten yeterince arınmamış sebze meyvelerinize bir de hava kirliliği, egzoz dumanı ve toz ekliyor. Dışarıya konulmuş tezgahlardan alışveriş yapmamaya özen gösterin. Sebze ve meyvelerin ışıklandırma oyunlarıyla canlı ve taze gösterilmeye çalışıldığını unutmayın.

Marketlerde yiyeceklerinizi kendiniz seçebilirsiniz. Manav bölümü görevlisiyle konuşup meyve sebzelerin markete geldiği günü öğrenip yiyeceklerinizi taze taze alabilirsiniz. Haftalık olarak yapacağınız yemeklere göre bir sebze miktarı belirleyin. Alışverişe geldiğinizde bu miktarlara bağlı kalın. Porsiyonlama yaparsanız hem paradan tasarruf edebilir hem de sebzelerinizi bozulmadan tüketebilirsiniz. Meyve seçerken meyvenin mevsimi olup olmamasına dikkat edin. Mevsimi olan meyveleri tüketmeye çalışın.

Liste Tutma Alışkanlığı Edinin

Bir klasik öneri olarak alışverişe çıkmadan alacaklarınızın listesini ve yaklaşık tutarını hesaplayın. Elinizde alacaklarınızın bir listesinin olması hem sizi gereksiz alışveriş yapmaktan alıkoyacak hem de tutar belirlediğiniz için fazla harcama yapmaktan alıkoyacaktır. Yine alacaklarınızı belirlerken öğünlerinizi belirleyip ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun için buzdolabına yapıştıracağınız magnetli defterler çok yararlı olacaktır. Dolabınızda biten veya mutfaktayken aklınıza gelen ihtiyaçlarınızı rahatça not alabilirsiniz.

Yine mutlaka duymuş olduğunuz “açken alışveriş yapmayın” önerisine mutlaka uyun. Karnınız açken markete gitmeniz hem alacağınız miktarı aşmanıza hem de gereksiz yiyeceklere yönelmenize sebep olur. Tokken alışveriş yapmak daha az yiyecek almanıza yardımcı olur. Canınız daha az yiyecek çekecek ve muhtemelen daha az abur cubur alacaksınız. İhtiyacınız kadarını almaya yöneleceksiniz.

Fiyat karşılaştırması yapmak bütçeniz için oldukça yararlı olacaktır. Birkaç marketin 1-2 haftalık broşürlerini alabilir, ihtiyaçlarınız için en uygun fiyatlı ürünleri seçebilirsiniz. İndirimleri takip edebilir, avantajlardan haberdar olabilirsiniz. Her zaman kullandığınız şeylerin bitmesini beklemeden en uygun fiyatın ve indirimin olduğu marketten alarak stok yapabilirsiniz.

Besin Değeri Tablosunu Okumak Önemli

Aldığınız ürünlerin ambalajlarını mutlaka okuyun. Son kullanma tarihlerini kontrol edin. Yoğurt, yumurta, peynir gibi ürünler marketlere daha sık geldiği için son kullanma tarihi en uzak olan ürünü tercih edebilirsiniz. Paketli ürünlerin ambalajları üzerinde besin değeri tablosu bulunmaktadır. Besin değeri tablosunu okumayı alışkanlık haline getirin. Ürünlerin içerdiği kalori ve doymuş yağ oranlarına dikkat ederek daha sağlıklı beslenebilirsiniz. İçerik kısmını okuyup kullanılan katkı maddeleri, trans yağ ve koruyucu ürünler hakkında bilgi edinerek alışveriş yapın. Paketli ekmek alırken içerdiği lif oranına dikkat edebilir, yumurta alırken organik olanlarını seçebilir, atıştırmalık için katkı maddesi olmayanları tercih edebilirsiniz.

Peynir alırken pastörize sütten üretilmiş peynirleri tercih edin. Marketlerin açık peynir satılan reyonlarındansa paketli peynir almak daha akıllıca olacaktır. Yine peynir ve süt alırken yarım yağlı olanları tercih etmek diyetiniz açısından daha yararlı ve düşük kalorili olacaktır.

Tercih edebilme imkânınız varsa cam şişelere konulmuş sıvı ürünleri tercih edin. Uzun süre plastikle temas eden sıvılarda kanserojen madde tespit edildiğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Maden suyu alırken tekli almak yerine 6’lı paketlerle satın alarak daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Katkı Maddesi Bulunan Ürünlerden Kaçının

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız satın alacağınız ürünün içeriğine ve doğallığına dikkat etmeniz önemli. Daha doğal ve katkı maddesi bulunmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Raf ömrü çok uzun olan ürünlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu içlerine daha fazla koruyucu madde katıldığının göstergesidir. Sebze meyveleri taze seçmeye özen göstermeli, aldıktan sonra iyice yıkamadan tüketmemelisiniz. Paketlerin üzerindeki kalori miktarlarına dikkat etmeli, trans yağ içermeyen ürünlere yönelmelisiniz.

Market alışverişi aslında evimize, mutfaklarımıza oradan sofralarımıza ve midemize kadar uzanan yolculuğun ilk halkası. O yüzden alışveriş yaparken hem sağlık açısından hem de bütçe açısından uygun olanı seçmekte fayda var.

İlgili İçerikler

MERCİMEK HAKKINDA GENEL BİLGİ Mercimek bitkisi (lens culinaris), Asya ve Kuzey Afrika'dan geliyor ve en eski besin kaynaklarından biri aslında. Bezelyenin bir kuzeni olan bu besin ...
ELMALI TATLI TARİFLERİ   Elma diyince bir içimiz açıldı değil mi? Özellikle kış aylarında en çok tükettiğimiz elma, tatlılara, içeceklere ve bazen de yemeklere n...
TÜRK – YUNAN ORTAK YEMEKLERİ Türk ve Yunan halkı, yılların getirdiği komşuluk ilişkileri neticesinde birbirinden mutfak, sanat ve kültür anlamında fazlasıyla etkilenmiştir. Özelli...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here