Ana sayfa Dünya Mutfağı Meksika Yemekleri Meksika Sütlacı : Arroz Con Leche

Meksika Sütlacı : Arroz Con Leche

204
0

Arroz Con Leche isim olarak tanıdık gelmeyen ancak tadıyla hepimizin çok yakından bildiği bir tariftir. Türk kültüründe sütlaç olarak bildiğimiz bu lezzet yediden yetmişe her birimizin damak tadının vazgeçilmez tariflerinden biridir. Çok eski zamanlardan bu yana mutfaklarımızın yapı taşını oluşturmaktadır.

Meksika mutfağının sütlacı olarak bilinen Arroz Con Leche, bilindiği gibi başlıca malzemeleri pirinç, süt ve şekerden oluşan bir tatlıdır. Meksika’daki popüler tariflerden biri olan bu tatlı sütlü tatlı severleri kendine hayran bırakan bir aromaya sahiptir. Evde kolaylıkla hazırlanabilen Arroz Con Leche’yi bugün merceğimiz altına aldık. Türk kültüründeki sütlaç ile birçok ortak noktası bulunan bu tarifin yapımında iki farklı süt kullanılmaktadır. Konserve halinde satılan bu sütler karanfil ve tarçınla aromalandırıldıktan sonra oldukça lezzetli bir tatlı ortaya çıkmaktadır.

Arroz Con Leche yapımında belli püf noktalara dikkat edilmesi bu tatlıyı çok daha lezzetli hale getirmektedir. Bu püf noktalardan ilki pirinçleri ıslatmaktır. Pirinçlerin ıslatılması nişastanın da uzaklaşmasını sağlayarak lezzeti arttırmaktadır. Bununla birlikte Meksika sütlacını yaparken malzemelerin de çok fazla karıştırılmaması gerekir. Şekerli ve şekersiz olmak üzere iki farklı sütün kullanıldığı tarifte farklı sütlerin bulunamadığı takdirde normal süt de kullanılabilir. Yalnızca şekersiz süt bulunduğunda ise daha yumuşak bir kıvamın elde edilebilmesi için üzerine normal süt eklenerek yoğunluk açılabilmektedir.

Şimdi ise sıra geldi genel özelliklerinden ve yapımı ile ilgili püf noktalardan bahsettiğimiz Arroz Con Leche tatlısının tarifini incelemek için kolları sıvamaya. Evde pratik bir şekilde hazırlayıp lezzetine aşık olarak bir çırpıda bitirebileceğiniz tatlının tarifini gelin birlikte inceleyelim. Şimdiden afiyet olsun…

Ev Yapımı Arroz Con Leche

Malzemeler :

  • 4 su bardağı su
  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 su bardağı şeker
  • 4 adet karanfil
  • 2 adet çubuk tarçın
  • 1 su bardağı koyulaştırılmış süt (şekersiz)
  • 1 su bardağı koyulaştırılmış süt (şekerli)

Üzeri için :

  • 1 adet portakalın kabuğu
  • 1 yemek kaşığı toz tarçın
  • 2 adet çubuk tarçın

Yapılışı : Pirinçleri ıslatıp yıkayın ve iyice süzün. Ardından geniş bir tencereye pirinç, su, karanfil ve tarçını alıp karıştırın. Tencerenin kapağını yarım kalacak şekilde kapatın. Pirinçler suyunu çektiği zaman sütleri de tencereye ekleyin. Kısık ateşte malzemeleri karıştırarak pişirin ve kıvam aldığında kaselere paylaştırın. Kaselerin üzerine portakal kabuklarını, toz tarçını ve çubuk tarçını ekleyip servis yapın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here