Ana sayfa Yemek Tarifleri Çay Saatleri için Kolay Kek Tarifleri Melty Keklerle Lezzet Dünyası

Melty Keklerle Lezzet Dünyası

405
0

İnsanoğlu tatlıyı, keki sever. Dünyanın her bölgesinde; ister kutupta, ister en ılıman yerde olsun, herkes, istisnalar hariç, kekleri sever. Bir de melty kek denen, eritilmiş maddenin katılaştırılarak yapılmasıyla elde edilen kekler var. Bu yazımızda bunlarla ilgili lezzetli tarifler vermeye çalışacağız.

İşte ilk tarifimiz; erimiş çikolatalı melty kek… Çikolatalı melty kek, en çok tercih edilen, bilinen ve tüketilen kek türüdür. Bunu belirttikten sonra geçiyoruz hemen yapılışına…

Çikolatalı Melty Kek

Malzemeler

– 1 bar sütlü çikolata

– 40 gram tereyağ

– 40 gram şeker

– 2 yumurta

– 15 gram kakao tozu

Yapılışı;

Önce kap hazırlanır. Sonra tereyağı ile çikolata bu sıcak kabın içine eklenir.  Daha sonra da 180 derece sıcaklıktaki fırına konur ve yaklaşık 20 dakika fırında ya da ateşte eritilmeye başlanır. Sonra tam erimeden buradan çıkarılır ve erimesi için beklenir. Daha sonra bu malzeme kaba konur ve içine şeker konularak karıştırılır.

Bundan sonra ise yumurtalar kırılarak ardından da kakao tozu kaseye eklenir ve karıştırılır. Sonrasında kaplara tereyağı sürülür ve bu malzemeler kaplara dökülür. Fırına tekrar verilerek, yaklaşık 10 dakika kadar pişirilir. Pişirme işleminden sonra malzeme çıkarılır ve daha önce hazırlanan kase ya da bardaklara dökülür. Son olarak da hazırlanan krema keklere eklenir.

Fıstık Ezmeli Melty Kek

Malzemeler

– Yarım kaşık tereyağı

– Bir miktar şekersiz kakao

– Yarım fincan çikolata

– 1 yumurta

– 4 çay kaşığı şeker

– 1 yemek kaşığı doğal fıstık ezmesi

– 1 çay kaşığı un ve bir miktar tuz

Yapılışı

Fırın önceden ısıtılır ve tepsi bu fırının ortasına yerleştirilir. Sonra yağ ile şekersiz kakao karıştırılır. Küçük bir ısı yalıtımlı kase ye 1 yemek kaşığı tereyağı ve çikolata kaba konulur. Sonra bunlar bir miktar ısınmış suyun bulunduğu kaba konur ve çikolata eriyene kadar kaynatılır.

Daha sonra yumurta, şeker ve fıstık ezmesi küçük bir kaba konularak, karıştırılır. Sonra da çikolata karışımı çırpılır, tuz ve un katılarak, karıştırılmaya devam edilir. Fırın tepsisi ayarlanır ve bu malzeme buna konularak, pişirilmeye başlanır. Yaklaşık 15 dakika pişirildikten sonra tepsi alınır ve soğumaya bırakılır. Bu esnada kek tabağa ters çevrilerek konulur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here