Ana sayfa Lezzet Köşe Pekmez Nasıl Yapılır?

Pekmez Nasıl Yapılır?

371
0

Birçok kaynakta Orta Asya’ya özgü toplumlar arasında yaygınlaşıp günümüze kadar ulaşan bu sağlıklı iksir M.Ö 3000 senelerine kadar uzanan bir geçmişe sahip. Dut, erik, elma, armut, keçiboynuzu gibi birçok çeşide sahip olan pekmez, bazı yörelerde farklı şekillerde de yapılabiliyor. Karpuz, nar ve şeker darısı gibi malzemelerden de pekmez yapıldığı biliniliyor. Andız pekmezi ise sadece Toroslar da ki andız Andız ağacının kozalaklarından üretildiği için ilginç olan örneklerinden biridir. Burada sayamadığımız onlarca çeşidi ile birlikte tarih boyunca sofralarımıza eşlik etmiştir.

Evde Pekmez Yapımı

Doğal ve sağlıklı bir yaşam için pekmez şifa deposu ve her derde devadır. Kan yapıcı özelliği ile bilinir yüksek demir içerir. Faydaları saymakla bitmez. Hasta olduğunuzda vücut direncinizi arttırır ve daha çabuk iyileşmenizi sağlar. Burada sayamadığımız birçok yararı da vardır. Siz de böylesine faydalı bir gıdanın evde nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızda ayrıntılarıyla birlikte pekmez yapımını inceleyeceğiz.

Özellikle sonbahar ve yaz ayları kış hazırlıklarının yapıldığı mevsimdir. Üzümler de olgunlaşmıştır ve kansızlık için etkili olan pekmez yapımına hazırdır.

Tatlı Pekmez Yapımı ve Pekmez Toprağı

Genellikle pazarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz pekmez toprağı pekmez yapımında kullanılan en eski yöntemlerinden biridir. Bu toprak üzümün içindeki asiti ortadan kaldırır. Üzümleri bir kabın içerisine koyup poşet ile bağlayıp iyice ezmeniz gerekir. Bunun için bir el aleti de kullanabilirsiniz. Ezilen üzümden çıkan suya şıra adı verilir. Beyaz toprak kullanarak şıranın asidinin %5’ini alabilirsiniz. Bu da 10 kg üzüm suyuna, yarım kg beyaz toprağa denk gelmesi demektir.  Hazırladığımız şıra ilk etapta kaynatılır. Bu işlem şıranın kesilmesini sağlar. Kaynayan şıra 1 gün oda sıcaklığında dinlendirilir ve dinlenen şıranın toprağı dibine çöker. Bir kaba alınan şıra pekmez kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Böylece pekmeziniz hazırdır.

Pekmez Toprağı

Pekmez Yapımı Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seçtiğiniz üzümlerin renginin koyu kırmızı olmasına dikkat ediniz. Bulabiliyorsanız mis gibi kokan üzümleri tercih ediniz. Pekmez toprağı kullanmanız önerilir. Pekmezi kaynatırken oluşan köpükleri sürekli alın kaynayan şıranızın berrak görünmesine özen gösterin. Macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Tahta kaşık kullanmaya özen gösterin ve mutlaka bir gün dinlendirin.

Pekmez için siyah üzüm

Yapılışı:

-10 kg üzümün meyve sıkacağı ile suyunu sıkın.

-Sıktığınız şırayı büyük bir kaba koyun ve içine 1 avuç pekmez toprağı atın.

-Karıştırdığımız da toprağın üstünde kaymaklı bir köpük oluşur. Bu iyi karıştığını gösterir.

-Bir gün beklettikten sonra toprak dibe çöker ve şıra daha parka pekmeze yakın bir görünüm alır.,

-Önce üstteki köpüklü kısmı ayırın.

-Sonrasında berrak kısmı tencereye boşaltın.

-Bulanıklaşan kısımları bir tülbent ile süzüp alın.

-Tencerenizin altını ısıtın.

-Bir yumurtanın akını kaseye kırın.

-Yumurta akının üstüne üzüm suyundan ekleyip karıştırın ve tencereye boşaltın.

-Yumurta beyazını; üzerinde oluşan köpüğün ve tortu gibi oluşan kısmı temizlemek için kullanıyoruz.

-Isındıkça üstünde bir köpük tabakası oluşacak ve bir kevgirle bu tabakayı bitene kadar almanız gerekiyor.

-Bu şekilde yaklaşık 2 saat boyunca kaynatın ve tencerenin kenarlarını silmeyi unutmayın.

-Kıvamını anlamak için bir kaşık tabağa döküp tadabilirsiniz.

-Pekmez yapımı tamamlandıktan sonra kavanozlara doldurup iyice kapattığınıza emin olun.

-Tüm sene boyunca tadını çıkarın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here