Ana sayfa Genel Sakinleştiren Çaylar Rehberi

Sakinleştiren Çaylar Rehberi

514
0

Sofralarımızın ve muhabbetlerimizin vazgeçilmezi çayın geçmişi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Çin İmparatorluğu’nda önceleri medikal amaçlarla kullanılmaya başlanmış tadının sevilmesinden sonra ise günlük yaşamda tüketilmeye başlanmıştır.

Osmanlı topraklarına çayın gelişi ise bir çok kaynağa göre 19.yy’in sonları diye geçmektedir. Bu geliş İstanbul’daki bazı dükkanların çay ithalatı yapması ile başlamış olup kırk yıl hatırı olan kahvenin sultanlığını sarsmıştır.

Türkiye’de kişi başına ortalama 2,5 kilogram çay içilmektedir. Bu istatistik ile dünyada en çok çay içen devletler arasında dördüncü sırada yer almaktayız.

Bu yazımızda günlük yaşamın stresini bir köşeye bırakarak hızlı ve etkili bir şekilde bizleri rahatlatacak, gevşetecek ve sakinleştirecek çayları sizlerle paylaşıyoruz.

Sakinleştirici Etkisi Olan 10 Bitki Çayı

Melisa Çayı

Gergin bir gününüzde kendinize hazırlayacağınız melisa çayının şifasına inanamayacaksınız. Eğer gergin ve bu sebepten dolayı uykunuz kaçmış ise melisa çayı hem sinir hem sindirim sisteminize iyi gelerek sizi rahatlatacaktır. Ayrıca sağladığı rahatlama dolayısıyla uykunuz daha rahat gelecektir. Öğrenciyseniz sınavdan önce, uçak fobiniz var ise de uçağa binmeden önce içtiğiniz takdirde stresiniz azalacaktır. Bunların yanında safra ve karaciğer bozukluklarında da pozitif etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Melisa Çayı

Lavanta Çayı

Lavanta çayı tahmin edebileceğiniz üzere çok hoş kokulu aromaya sahip bir çaydır. Ayrıca rahatlatan kokusuyla evlerimizde özellikle yatak odalarında bu sebepten kullanılmaktadır. Melisa çayı gibi sizi rahatlatır, endişenizi alır ve sakinleştirir. Hem aromasının hem kokusunun insana huzur veren bir etkisi vardır.

Lavanta Çayı

Papatya Çayı

Stresinizi atmaya yardımcı olacak başka bir çay ise papatya çayıdır. Rahatlatıcı ve sakinleştirici bir çaydır. Kaslarınızı gevşettiğini ve sizi rahatlattığını birkaç yudumdan sonra hissedeceksiniz. Bilinen bir başka özelliği ise göz yorgunluğuna ve göz kuruluğuna çok iyi gelmektedir. Ufak miktarda pamuğunuzu ılınmış papatya çayına batırın ve ve 5-6 dakika gözünüzün üstünde bekletin. Göz yorgunluğunuzu ve kuruluğunu geçirecektir.

Papatya Çayı

Meyankökü Çayı

Bir başka sakinleştirici etkili çay ise meyankökü çayıdır. Tatlı bir aromaya sahiptir. Özellikle mide rahatsızlıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu özelliğinin yanında ise üst solunum yolu rahatsızlığı yaşayanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, stres ve uyku sorunu yaşayanlar, cilt sorunu yaşayanlar sıklıkla bu çayı tercih etmektedirler.     

Meyankökü Çayı

Ada Çayı

Ada çayı çok eski zamanlardan beri kullanılan çok şifalı bir çaydır. İçerisinde bulunan rozmarinik asit sayesinde iltihap kurutucu ve antioksidan etkiye sahiptir. Ve bu etkiyle kanser riskini ve damar tıkanıklığını azaltır. Depresyona iyi gelmesi, stresi azaltması ve menopoz sonrası belirtileri hafifletmesi de bilinen faydalı özellikleri arasındadır. Yalnız dikkat edilmelidir ki fazla tüketimi sağlımızı olumuz etkileyebilir. Bu sebepten dolayı günde en fazla üç fincan tüketilmelidir.

Ada Çayı

Kantaron Çayı

Kantaron çayı kırmızı kantaron ve sarı kantaron olmak üzere ikiye ayrılır. İki çayda endişe, uyku ve stres problemlerine çok iyi gelir. Kaslarınızın gevşetir ve rahatlamanızı sağlar. Bunların yani sıra içinde cildinize çok iyi gelen bileşimlerde mevcuttur. Cilt problemleri yaşıyorsanız kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kantaron Çayı

Biberiye Çayı

Besin değeri oldukça yüksek bir çay olan biberiye çayı içinde K, E, B, C vitaminleri bulunmaktadır. Yoğun kokusuyla hafızayı güçlendirdiği ve konsantrasyonu arttırdığı söylenmektedir. Solunum yollarına iyi gelmesinden dolayı doktorlar burun tıkanıklığı yaşayan hastaların bu çay ile buhar banyosu yapmalarını tavsiye ederler. Biberiye çayı hem sizi rahatlatacak etkiye sahiptir hem de kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Biberiye Çayı

Çarkıfelek Çayı

Passiflora incarnata bitkisinin bir türü olan çarkıfelek çayının en büyük özelliği üzerinizdeki gerginliği ve stresi alabilmesidir. Sakinleştirici çaylar arasında en güçlü etkiye sahip çay olarak bilinir. Doktorlar doğal anti-depresan çayı olarak heyecanlı, gergin ve stresli kişilere bu çayı oldukça sıklıkta önermektedirler. Kişiyi psikolojik olarak rahatlatıp uykuya kolay geçmesinde yardımcı olan bu çay tüm kaslarınızın ve sinir sisteminizin gevşemesini sağlar. Anksiyete gerileyici ve yatıştırıcı etkisi fazla olduğundan sınav stresi yaşayan öğrenciler için de tavsiye edilen bir çaydır.

Çarkıfelek Çayı

Beyaz Çay

Anavatanı Çin ve Tayvan olan beyaz çay oldukça beğenilen ve yaygın olarak tüketilen bir çaydır. Ülkemizde de yeni yeni girmiş sevilmeye ve tüketilmeye başlanmıştır. Bu çay cildimiz ve dış etlerimiz için oldukça faydalıdır. İçerisinde bol miktarda C vitamini bulunması sebebiyle bünyenizi güçlendirici etkiye de sahiptir. Ayrıca kafein oranı oldukça düşük seviyededir. Bu özelliği sayesinde ise vücudun stresini alır ve rahatlamanızı sağlar.

Beyaz Çay

Kedi Otu Çayı

Özellikleri bire bir melisa çayına benzer. Ne yazık ki kokusu ve aroması diğer sakinleştirici çaylar gibi yumuşak içim olmadığından çok fazla tercih edilmez. Yoğun ve keskin bir tadı vardır. Alıştığınız çay aromalarının dışında daha odunsu bir aroması vardır. Eğer keskin ve sert aromaları seviyorsanız, bir kere mutlaka bu çayı deneyin. Tat ve aroması dışında etki olarak diğer çaylardan altta kalır tarafı yoktur. Yüksek oranda C ve K vitaminleri içerir. Kendinizi hem dinç ve iyi hissetmenizi sağlar hem de sakinleştirir.

Kedi Otu Çayı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here