Ana sayfa Mutfakta Neler Oluyor Sarımsak: Faydaları ve Kullanım Alanları

Sarımsak: Faydaları ve Kullanım Alanları

530
0

Tadı ve kokusundan dolayı kiminin çok sevdiği, kimininse bir türlü sevemediği sarımsak gerek faydaları gerekse kullanım alanları itibarı ile mutfaklarda geniş yere sahiptir. Kimi insan sarımsakla şifa bulurken kimisi yanında durmasına bile tahammül edemez. Ama çok eski yıllardan bu yana Türk mutfağının vazgeçilmez besinlerinden biri olmayı da sürdürmektedir.

Çeşitli kullanım alanları ile son zamanlarda sarımsak farklı sosların oluşturulmasında da kullanılır hale gelmiştir. Bu sayede tadı da daha çok yumuşamaktadır. Aynı zamanda soğukları daha çok hissettiğimiz şu günlerde sarımsağın sık kullanımı vücutta bir nevi antibiyotik etkisi de göstermektedir.  Özellikle yaşamakta olduğumuz şu kış aylarında çeşitli gribal hastalıklara karşı sarımsak önleyici etki göstermektedir. Hatta toplumda antibiyotik niyetine yarım sarımsak yutulması inancı da yer almaktadır.

Hakkında farklı düşünceler olan, sevenin çok sevdiği, sevmeyenin ise sofrasında görmek istemediği sarımsağa gelin biraz daha yakından bakalım…

Sarımsak Aslında Nedir?

Çoğunlukla yemeklerde lezzetlendirici olarak kullanılan, ancak eski dönemlerde daha çok ilaç niyetinde kullanılan bir besindir sarımsak. Çeşitli hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde sarımsağın faydalarından sıklıkla yararlanılmıştır. Allium cinsine ait olan sarımsak, soğan, pırasa ve soğancık ile de yakından ilgilidir. Eski Mısır’da hem sağlık alanında hem de mutfak kültüründe sıklıkla kullanılan sarımsak etkisini bugünlere dek taşımayı başarmıştır.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın bilinen en büyük etkisi antibiyotik özellikte olmasıdır. Bu sayede çeşitli enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirici özellik göstermektedir. Aynı zamanda kalp dostu olan sarımsak, kan dolaşımının hızlandırılmasını da sağlamaktadır. Bu sayede vücudu oluşabilecek kalp krizi ve felç durumlarına karşı korumaktadır.

Sarımsak, kansere yakalanma oranını düşürmede, kan şekeri seviyesini ve kolesterolü düşürmede, yüksek tansiyonu ve ateşi düşürmede, bağırsak parazitlerini öldürmede, kabızlığı önlemede, saç dökülmelerini yavaşlatmada etkili rol oynamaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana sarımsağın tedavi edici özelliği diş ağrılarında, akciğer, safra kesesi, kalp gibi organların güçlendirilmesinde, kulak iltihaplanmalarında, Alzheimer hastalığında kullanılmaktadır. Tüm bunlar yanında mantar gibi çeşitli cilt hastalıklarında ve enfeksiyonlarında da sarımsak faydalı bir besin olarak kullanılmaktadır.

Sarımsağın Aşırı Tüketiminde Oluşabilecek Durumlar

Her besinde olduğu gibi sarımsağın tüketiminde de aşırıya kaçıldığı durumlarda vücutta olası yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu yan etkilerin başında midede ağrı ve ciltte kaşıntı durumu yer almaktadır. Halsizlik, baş ağrısı sorunları da aşırı tüketimi sonucunda karşılaşılabilecek problemler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda uzmanlar kan inceltici kullanan bireylerde sarımsak tüketimine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar.  

Sarımsağın Kullanım Alanları

Sarımsağın bilinen faydalarının ve kullanım alanlarının yanı sıra daha birçok kullanım alanı da bulunmaktadır. Gelelim sarımsağın duyunca şaşırabileceğiniz kullanım alanlarına.

Doğan yapıştırıcı özelliği bulunan sarımsak, kırıkların onarılmasında da yapıştırılmasında kullanılabilmektedir.

Cilt bakımında doğal ürünler tercih edenler için sarımsak yine önemli bir seçenek olacaktır. Antiseptik ve antiviral özelliği bulunan sarımsak, sivilce izleri, mantar gibi çeşitli cilt sorunlarında cilde iyi gelmektedir. Bu alanda kullanmak üzere sarımsak direkt yüze sürülüp 15 dakika bekletilebilir veya çiğ olarak tüketilebilir.

Kulak enfeksiyonu yaşanan durumlarda da sarımsaktan yararlanılmaktadır. Bir iki diş sarımsağın ısıtılıp problemli kulağa birkaç damla damlatılması önerilen bir tür tedavi yöntemidir.

Sarımsak yemeklerin içerisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle et yemeklerinde aranan bir besindir. Hem yemeğe lezzet katması hem de sağlık katması açısından çeşitli yemeklerde çok eski zamanlardan bu yana sarımsak kullanılmaktadır.

Saçlardaki kepek problemlerinde mücadele edici madde olan allisin maddesi sarımsağın içerisinde bulunmaktadır. Dolayısıyla sarımsak kepek sorununun çözümünde de etkili rol oynamaktadır. Aynı zamanda saç dökülmesinde de kullanılmakta, hatta son dönemlerde bitkisel şampuanların içerisinde de sarımsağa yer verilmektedir. Kullanımı için kafa derisine sarımsak sürülebilmekte veya saç üzerine sarımsak yağı damlatılabilmektedir. Yarım saat kadar bekletildikten sonra da saçlar durulanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here