Ana sayfa Genel Sebze Püresi Yapmanın Püf Noktaları

Sebze Püresi Yapmanın Püf Noktaları

107
0

Şimdi enfes bir et yemeği hayal edelim. Bu yemek, soslu bir tavuk ya da tam kıvamında pişmiş sulu bir biftek olabilir. Tabii tam kıvamında hazırlanmış enfes köfteler de… Peki, bu enfes et yemeğinin yanında garnitür olarak hangi yemek olsa mutlu olursunuz? Çoğunuzun pilav dediğini duyar gibiyiz ama bize sorarsanız sebze püreleri de et yemekleriyle birlikte harika gidiyor. Bugün hazırladığımız içerikte enfes bir sebze püresi yapmak için dikkat etmeniz gereken tüm etmenleri derledik. Hepinize keyifli okumalar.

Mashed potatoes, potatoes

Püre Yapmak İçin Sebze Seçimi

Nasıl enfes bir yemek yapmanın en önemli etmenlerinden biri satın alınan malzemelerin kalitesiyse lezzetli bir sebze püresi yapmanın sırrı da seçilen sebzelerin kalitesinde gizlidir. Yani örneğin evde uzun süre beklemiş patateslerle bir patates püresi yapıldığında inanılmaz lezzetli bir püre tatmak zor olabilir. Çünkü malzemenin kalitesindeki düşüş yemeğin lezzetini de olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle eğer ki enfes et yemeklerinizin yanında muhteşem tatta sebze püreleri servis etmek isterseniz mutlaka güvendiğiniz bir manav ya da marketten kaliteli sebzeler satın almalısınız. Yani güzel bir sebze püresinin ilk adımı kaliteli ve lezzetli sebzeler seçmek olarak karşımıza çıkıyor.

Haşlamak Zorunda Değilsiniz, Fırınlamak da Bir Seçim

Hemen hemen hepimiz yemek yapmayı ilk olarak ailemizden öğreniyoruz. Onlar da yemekleri genel olarak daha geleneksel yöntemlerle yapıyorlar. Örneğin onlara patates püresi yapılacak dendiğinde direkt patatesleri haşlamaya davranıyorlar. Oysaki püre yapmak için sebzeleri illa ki haşlamak gerekmiyor. Şöyle ki büyük sebzeleri püre yapmadan önce fırınlamak da oldukça mantıklı bir seçenek oluyor. Hatta fırınlanmış sebzelerin daha lezzetli bir şekilde pişmesi de yapılan pürenin daha lezzetli olmasını beraberinde getiriyor. Siz de bal kabağı püresi, patates püresi, kabak püresi ya da karnabahar püresi yapacaksanız sebzelerinizi fırınlamayı deneyebilirsiniz.

Blender ya da Ezici Değil Süzgeç Kullanın

Aromasını beğendiğiniz bir püre tadarken birden ağzınıza ezilmemiş sebze parçası gelmiş olabilir. Bu neredeyse herkesin daha önce yaşadığı durumlardan biridir. Bunun nedeni blender ya da ezici ile yapılan pürelerin parçalı kalmasıdır. Parçalı püre yapma olasılığını yok etmek için yapılabilecek en basit yöntemlerden biri püre yaparken dar aralıklı bir süzgeç kullanmak ve sebzeleri ezerek bu süzgeçten geçirmektir. Böylelikle parçalı püre yapmaktan kurtulabilirsiniz. Hatta bezelye gibi kabuklu sebzeleri süzgeçle püre yapmak isterseniz sebzenin kabukları süzgecin üst kısmında kalacağı için pürüzsüz bir sebze püreniz olacaktır.

Kıvam Vermek için Farklı Malzemelere Başvurun

Çekilmiş sebzelerinizi nasıl bağlayacağınız da pürenizin ne kadar lezzetli olacağını belirleyen etmenlerden biridir. Sebze pürelerini bağlamanın en klasik yöntemleri arasında krema, tereyağı ve süt bulunmaktadır. Siz de ezdiğiniz sebzenizi istediğiniz püre kıvamına göre bu malzemelerden biri ile bağlayabilirsiniz. Eğer ki daha sıvı kıvamda bir püre yemek isterseniz pürenizi sütle bağlayabilirsiniz. Ya da daha yoğun bir püre deneyimlemek isterseniz kremanın enfes aromasıyla pürenizi hazırlayabilirsiniz. Son olarak pürenizde tereyağının enfes aromasını hissetmek isterseniz de daha yağlı bir püre hazırlayarak servis edebilirsiniz.

7 years boy making mashed potatoes happily

Kaşarla Kıvamı ve Tadı Mükemmel Hale Getirin

Kaşar peyniri neredeyse tüm sebzelerle yakışan enfes bir tattır. Bu nedenle de pürelerinizin daha lezzetli olması için sebze pürenize kaşar da ekleyebilirsiniz. Kaşar peyniri eklerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta pürenizin tadında sebzenin ne kadar yoğun olmasını istediğinizdir. Eğer ki sebze tadı daha yoğun olsun isterseniz kaşarı az koyabilirsiniz. Eğer kaşarın sebze tadını bastırmasını isterseniz de kaşar peynirini bolca koyabilirsiniz.

Baharatlandırma

Püre yapımında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da şüphesiz püreye eklediğiniz baharatlar olacaktır. Bize sorarsanız bu noktada tamamen özgür olmalısınız. Çünkü herkesin sevdiği baharatlar değişiklik gösterecektir. En sevdiğiniz baharatları sebze pürenize ekleyebilir ve tam ağzınıza layık bir tat deneyimleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here